„Odautazni drága, de ott nyaralni olcsó” – két magyar utazási tanácsadó Délkelet-Ázsiáról, amit kevesen ismernek jobban náluk
Évi és Gábor kedves barátaim, akiknek sikerült az, amiről sokan csak álmodnak: a hobbijukból élnek. És ha azt is tudjuk, hogy a hobbijuk Ázsia, még jobban irigyelhetjük őket.
– Amikor néhány évvel ezelőtt megismertelek titeket egy közös projekt kapcsán, már akkor is feltűnt, hogy kicsit kitágítottátok a home office fogalmát. Volt ugyanis nem egy olyan értekezlet, amire Vietnamból vagy épp Malajziából jelentkeztetek be videochaten.
Gábor: – Minden a búvárkodással kezdődött. Néhány barátommal Egyiptomban letettük a búvárvizsgát, és aztán évekig visszajártunk oda. De aztán körülnéztem, hol lehetne még búvárkodni, és így kezdtem érdeklődni Thaiföld iránt. Előtte soha nem voltam Ázsiában, nem is érdekelt. Thaiföldbe viszont első látásra beleszerettem, és attól kezdve csak oda jártam. Persze, eleinte legfeljebb 2-3 hétre, amit munka mellett meg lehetett oldani. Amikor megismerkedtem Évivel, hét évvel ezelőtt, akkor neki is meg szerettem volna mutatni, hogy Thaiföld milyen szép. De hogy legyen mellette valami, ami mindkettőnknek új, megbeszéltük, hogy elmegyünk Malajziába és Indonéziába is. Összesen három hónapot töltöttünk ott, és már közben megfogalmazódott bennük, hogy nem akarunk visszaülni irodába, hanem olyan munkát keresünk, amit a világon bárhonnan el lehet végezni. Ezért amikor hazaértünk, mindketten kiléptünk a munkahelyünkről.
Nem ment könnyen, de amikor veled megismerkedtünk, akkor már majdnem minden évben ki tudtunk menni. Most pedig már ott tartunk, hogy az év felét Ázsiában töltjük.
Évi: – Ez is volt a célunk. Még a legelején, amikor megismerkedtünk, volt egy légből kapott ötletünk: milyen jó lenne olyan életet kialakítani, hogy fél évet itt töltünk a családdal, barátokkal, fél évet pedig bárhol.
Beletelt majdnem hat évbe, mire felépítettük, de sikerült, és nagyon jól működik.
– És ebből lett az Ázsia Neked....
Gábor: – Igen. Egy barátunk csinálja az Amerika Neked oldalt, és felhívott, mert szerette volna bővíteni a vállalkozást, és szüksége volt valakire, aki nagyon jól kiismeri magát azon a területen. Rólunk pedig mindenkit tudta már akkor is, hogy Délkelet-Ázsia a szerelmünk. Ez a fajta utazási tanácsadás, amivel foglalkozunk, akkor hiteles, ha az ember járt ott, látta, tapasztalta, vannak kapcsolatai.


– Azt tisztázzuk, hogy amikor Ázsiáról beszéltek, akkor azért egy viszonylag szűkebb területre gondoltok.
Évi: – Inkább Délkelet-Ázsia.
– Az Indiai-óceán térsége?
Gábor: – Vietnamtól délre egészen Indonéziáig, de most már vannak kínai és japán útjaink is.
– Az Ázsia Neked, ha jól értem nem utazási ügynökség vagy utazási iroda. Nem úgy kell elképzelni, hogy elindul a busz vagy repülő a csoporttal.
Évi: – Mi utazási tanácsadók vagyunk, személyre szabott utakat állítunk össze, saját tapasztalataink alapján. Előre megterveztünk jónéhány utazási csomagot, például végiggondoltuk, hogy érdemes felépíteni egy 15 napos thai utat, melyik helyszínen hány napot érdemes eltölteni. De persze ettől el lehet térni, ha arra van igény.
Gábor: – Az utazási irodáknál csoportos utakat szerveznek, és ugyanazt az utat adják el mindenkinek. Előre le kell foglalni mindent, kötve van, mikor hová mész, mit csinálsz. Ott annyi a választási lehetőséged, hogy részt veszel a programon, amit amúgy is előre be kellett fizetned, vagy kihagyod, és akkor lemaradsz róla. Ezzel szemben mi csak egy ütemtervet ajánlunk, hogy szerintünk hol, mennyi időt érdemes eltölteni. Figyelembe vesszük, mik a látnivalók, az utazó mit szeretne, és ellátjuk rengeteg hasznos információval. Milyen biztosítást kell kötnie, mire figyeljen oda, kap térképet, vallással kapcsolatos információkat, a tengerrel kapcsolatos tudnivalókat, vagy tanácsot arról, hogyan illik öltözködni. Milyen sim kártyát vegyen az adott országban, hogy legyen internete. Persze ezeken az általános információkon kívül megmondjuk azt is, hogy egy-egy konkrét helyszínen milyen programokat érhet el.
Nem szabjuk meg, mit kell csinálnia, ő választhatja ki, hogy aznap mihez lenne kedve.
Amikor megvan a tényleges útiterv, lefoglaljuk a repülőjegyeket, hajójegyeket, szállásokat. Ez így sokkal szabadabb, mint egy utazási irodában lefoglalt út, mert nem kell elmennie az embernek az előre leegyeztetett programra, ha esetleg kicsit fáradtnak érzi magát, helyette aznap akár a tengerparton is feküdhet. És persze jelentősen olcsóbb így az út, mert se a programokon, se a szállásokon, se a jegyeken nincs árrés, mert az utazó mindent közvetlenül a szolgáltatóktól vesz meg.
– Mikor kezdtétek?
Évi: – Szeptemberben lesz két éve.
Gábor: – Ettől pedig tényleg munkává vált az utazgatás. Újra végig kellett járnunk mindent, egészen más szemmel. Hiszen előtte például nem néztünk meg több szállást, csak ahol laktunk, nem próbáltunk ki minden programot, ez alapján nem tudtuk volna, hogy milyen utazásszervezőt ajánlanánk. Ezért az utolsó két évben már azért utazgatunk Ázsiában, hogy feltérképezzük a helyeket.
Évi: – Ezekben az országokban nagyon hosszú idő kimaradt a fejlődésben, most viszont sokkal gyorsabban fejlődnek, mint például Magyarország, őrült nagy szakadékokat ugranak át. Az oldalunkon van egy térkép link, amin be vannak jelölve a fontosabb látnivalók, múzeumok, éttermek.
És előfordul, hogy az az étterem, ahol fél éve még ettünk, nem hogy mást árul, hanem már az épület sincs meg.
Megváltozott valami, az éttermet eladták, és már épül valami a helyén.
– Pörög az élet.
Évi: – Igen, őrült tempóban dolgoznak.
Gábor: – Európában könnyebb a helyzet, mivel majdnem mindent lehet online követni, bárhonnan hozzáférhetsz a szükséges információkhoz.
Évi: – Ott viszont még nincsenek azon a fejlettségi szinten, hogy online folyamatosan megosszák ezeket a változásokat. Ezért muszáj személyesen ott lennünk, hogy tudjuk, mi az aktuális helyzet.


– Sikerült már kilépni a turistaszerepből, vagy még köztes állapotban vagytok?
Gábor: – Mi a kezdetektől kiléptünk a turistaközegből, mert sokkal jobban érdekelt, hogy megismerjük a kultúrát és az embereket, mint hogy a tengerparton napozzunk, vagy vízi sportokkal foglalkozzunk. Viszont az Ázsia Neked miatt kicsit vissza kellett térnünk a turisták világába, hogy részt vegyünk olyan programokon, amikre egyébként az életben nem mentünk volna, de sok embert érdekel, és hiteles információval kell szolgálnunk arról is. Nem mondom, hogy ezek nem jók és érdekesek, de mi inkább utazók vagyunk.
Például Malajziában több alkalommal is vendégeskedtünk magánházaknál, családoknál.
Nagyon sok olyasmit tanultunk és tapasztaltunk meg az emberekről, a vallásról vagy a kultúráról, amire turistaként nem lett volna lehetőségünk.
Majdnem minden országban, sőt, minden szigeten vannak barátaink, akiket szinte kötelező meglátogatni, ha ott járunk. Ezért nem tudunk csak turistaként gondolni az utazásra.
Lapozz az interjú második részéért: