UTAZZ

„Odautazni drága, de ott nyaralni olcsó” – két magyar utazási tanácsadó Délkelet-Ázsiáról, amit kevesen ismernek jobban náluk



– Vannak olyan helyek, ahol otthon érzitek magatokat? Ahol tudjátok, hol a posta, hol a bolt, hol a helyi Marika néni...

Gábor: – A nagyobb városokban, mint Kuala Lumpur, Bangkok, hónapokat töltöttünk el. Vannak kedvenc helyeink, tudjuk, hol érdemes enni, és most már ezeket az információkat is megosztjuk az ügyfeleinkkel. Vannak olyan szolgáltatók, ahol kedvezményt adnak az utazóinknak, ha ránk hivatkoznak. Ezért nem kapunk jutalékot, baráti alapon segítjük egymást. Ezzel mindenki jól jár. A vendégeinktől olyan visszajelzéseket kapunk, hogy nagyon örültek nekik, amikor megtudták, hogy mi küldtük őket. Nagyon sok személyes kapcsolatot alakítottunk ki. Az is sokat segít, hogy valamennyire már beszélek malájul és indonézül.

Évi: – A helyi nyelv ismerete sok ajtót kinyit.

Az ázsiaiakról tudni kell, hogy nagyon vendégszeretőek. Ha beszélsz velük néhány mondatot, akkor meghívnak a házába, töltenek neked egy italt.

De ha már az ő saját nyelvén szólalsz meg, akkor egyszerűen megdöbbennek. Van egy terület Bali mellett, a Gili Air sziget, ami Lombokhoz tartozik. Nekik saját nyelvük van, a sasak. Gábor már nagyon jól beszéli, és az ottani emberekkel már annyira mély barátság alakult ki, hogy a leírásunkhoz fotót is mellékelünk, hogy az utazóink felismerjék, kit kell keresni.

Gábor: – Tényleg rengeteget számít a nyelvtudás, és nem csak azért, mert könnyebben boldogulsz. Thai nyelven tényleg csak nagyon alap dolgokat tudunk. Mégis, ha Thaiföldön thaiul megszólalunk, rögtön azt kérdezik, hogy mióta élünk ott, vagy melyik egyetemen tanítunk.

Indonéziában még inkább igaz ez. Ott ahány sziget, annyi nyelv, és ezek a nyelvek alapjaikban különböznek. A számok, a köszönés, a napszakok. Két sziget 30 kilométerre van egymástól, és már egészen más a nyelvünk. Tehát ha ott tudsz akár néhány szót is, akkor biztosra veszik, hogy odavaló vagy.

– Sajnos a legtöbb turista nem veszi erre a fáradságot, sokszor még a köszönéseket sem tanulják meg.

Évi: – Pedig Balin nagyon sok ember fordul meg, főleg a déli területen... De nem azért mennek oda, mert ott vannak a legszebb templomok, vagy nem az egyedi balinéz vallás miatt, hanem bulizni, szörfözni vagy szórakozni, és sajnos ezzel a közeget és a helyi embereket is megváltoztatják.

Gábor: – Mindenkit a környezet határoz meg. Például majdnem minden ázsiai országban van egy-egy olyan hely, ami teljesen orosz már. Vietnamban ez Nha Trang, Thaiföldön Pattaya vagy Phuket egyes részei. De azt úgy képzeld el, hogy ott már privettel köszönnek rád az utcán, az étlapok csak oroszul vannak kiírva, és az emberek már nem annyira kedvesek. Mintha Oroszországban lennél. Érzed, hogy ez már nem az eredeti, hanem ez egy oroszosított Vietnam vagy Thaiföld. Az ő nyaralási kultúrájuk olyan, hogy nem hajlandóak megtanulni semmilyen nyelvet (lehetőségük is kevesebb volt rá), nem úgy alkalmazkodnak, mint más turisták. Ezért kialakult az a fajta csoportos turizmus, ahol minden le van szervezve nekik az indulástól a hazaútig.

Évi:Egy jó példa: bementünk egy óceanáriumba, ami nagyon érdekes volt amúgy, de

azután megjött egy busznyi orosz, és az idegenvezetőjük megafonba üvöltve beszélt hozzájuk.

– Ha arról beszélünk, hogy ázsiai nyaralás, mindenki legyint, hogy az a gazdagok kiváltsága.

Gábor: – Ázsiába utazni drága, de ott nyaralni olcsó, tehát összességében kiegyenlítődik.

Évi: – Szerencsére a nagy légitársaságok, akikkel dolgozunk, elég gyakran hirdetnek akciót. A szállások pedig elég olcsóak, több utazó is volt már, aki például Vietnamban nagyon meglepődött azon, hogy az alacsony árhoz képest milyen minőségű szállodákban helyeztük el őket. 3-4 csillagos szálláshelyeket szoktunk foglalni, de ott például teljesen természetes dolog, hogy szinte mindent márvánnyal borítanak. Náluk ugyanis nagyon sok van belőle, ezért egyáltalán nem olyan drága, mint nálunk. Éjszakánként akár 5-6000 forintért lehet szuper szállást kapni, és van, hogy reggeli is benne van.

– A másik kérdés a biztonság. Mennyire biztonságosak ezek a helyek? Gondolok itt akár a közbiztonságra, akár politikai feszültségekre. Mennyire kell bátornak lenni ahhoz, hogy valaki nekivágjon Ázsiának?

Gábor: – Mi mindent láttunk már. Voltak már nagy korrupciós botrányok Malajziában, Indonéziában, amikor ott jártunk. 2014-ben Thaiföldön leállítottak mindent, nem jártak a repülők, a buszok. Rengeteg ember ment az utcára. Olyan volt, mintha kitört volna a forradalom. Itt a médiában úgy számoltak be róla, mintha valami borzasztóan veszélyes dolog lett volna. Pedig erről szó sincs. Óriási buli volt, mindenki ült a földön, hallgatták a szónokokat, óriási kondérokban sütöttek az utcán, még egy ilyen „tüntetésen” is jól érezték magukat. Ha azt nézzük, itt, Európában is vannak botrányok, robbantások szerencsétlenségek. Semmivel nem veszélyesebb ott, mint itt.

Bangkok belvárosában nagyobb biztonságban érzem magamat, mint sok helyen.

Nagyon sok a rendőr, nagyon kedvesek, segítőkészek, mosolygósak, rendszeresen megkérdezik, segíthetnek-e valamiben.

– Következő aggodalom az egészségügy és a higiénia.

Évi: – Erre van egy nagyon jó példánk. Malajziában egyszer elkaphattam valami vírust, ment a hasam, és három nap után rászántuk magunkat, elmentünk a helyi kórházba. Nem vacakoltak azzal, hogy van biztosításunk vagy nincs. Be kellett fizetnünk körülbelül 7000 forintnak megfelelő összeget. Viszont utána 10 percen belül behívtak, vért vettek, teljes labort, EKG-t csináltak, és a végén egy gyors konzíliumot követően adtak recepteket is. Azzal átküldtek a szemben lévő patikába, ott kaptunk egy rakás gyógyszert. Ki akartuk fizetni, de csodálkozva kérdezték: hát a kórházban nem fizettek? Kiderült, hogy abban a kb. 7000 forintban már benne volt a gyógyszer ára is.

– Mi az, amire valóban nagyon kell vigyázni? Gondolok itt például arra, hogy bizonyos törvények, vagy akár szokások megsértését súlyosabb retorzió követhet, mint Európában.

Gábor: – Ha az emberek elmennek nyaralni, nem feltétlenül akarnak viselkedni. Nem tartják be azokat a szabályokat, amiket otthon elvárnak. Ezért kell nagyon szigorú szabályokat hozni. Jártunk már úgy, hogy Thaiföldön, egy piacon a barátunk el akarta nyomni a cigarettáját, de nem talált sehol hamutartót, ezért ahogy nálunk szokás, elnyomta és bedobta a csikket a csatornarácson át. Abban a pillanatban ott termett egy rendőr, és kérte, hogy menjen vele. Volt ott egy kis bódéja, odamentünk, és megmutatta, hogy a szemetelés törvénybe ütközik. Ez olyan 2000 baht büntetés lett volna, ami körülbelül 18 ezer forintnak felel meg. Csak az, hogy eldobtál egy csikket. De mondták, hogy mivel turista, és nem visszaeső, ezért csak 200 bahtot kérnek.

Tehát kedveznek a turistáknak, de a törvényeket azért betartatják.

Évi: – Ugyanakkor érdekes, hogy például a közlekedési szabályok sokkal lazábbak, mint nálunk. Náluk a piros csak addig piros, amíg nem jön senki. De ez azért lehet így, mert az emberek figyelnek. Nagyon ritkán történnek balesetek.

– Van kedvenc helyetek?

Gábor: Mindegyik országban van kedvenc helyünk, amihez kötődünk. Egyébként ez csalóka. Azt gondoltuk, milyen jó lehet a világ végén, a semmi közepén lakni egy kis szigeten. De amikor sokáig maradtunk egy szigeten, egy hónap után onnan is mehetnékünk volt.

Évi: – Az elején még hittünk benne, hogy majd találunk olyan helyet, ahol le tudnánk élni az életünket, de már rájöttünk, hogy nincs ilyen.

– Van olyan, amit nehéz volt megszokni? Ami furcsa volt európai szemmel?

Évi: – Nekem talán az öltözködés. Ezekben az országokban rendkívül vallásosak az emberek. Muszlimok, buddhisták, hinduk. Ezért például több helyen tilos (vagy legalábbis nem helyénvaló ) spagettipántos ruhát viselni. Olyan, mintha itt náluk bikiniben sétálgatnánk a belvárosban. Vagy Malajziában több helyen ki volt írva a vonaton, hogy tilos csókolózni. Sok turista össze-vissza tapogatja a szobrokat, amit megint csak nem szabad, hisz ezek többnyire szent dolgok.

– Mondjuk azt elvileg itthon sem illik.

Évi: – Igen, de ott mégis megfeledkeznek magukról.

Gábor: – Ez megint az, amiről már beszéltünk, hogy nyaraláskor az emberek sokkal jobban elengedik magukat. Itthon sem mászol fel a feszületre, csak mert ahhoz volna kedved, ott pedig felmásznak a Buddha-szobor mellé...

Évi: – ...megfogják a hasát, szelfiznek, vagy olyan lenge ruhában mennek be a templomba, ami nagyon nem odaillő. Ezek nagy sértésnek számítanak náluk.

Gábor: – Ezzel együtt a helyiek ezt nagyon jól kezelik.

Évi: – Senki sem ideges!

– Nem rontanak rá üvöltözve az emberre, hanem kedves, normális hangon elmagyarázzák.

Sok helyen van kölcsön ruha is, amit magadra vehetsz, és eltakarja a válladat és a térdedet.

– Azért utaztok máshová is, mint Ázsia?

Gábor: – Az az igazság, hogy nekünk már keletre húz a szívünk. Talán furán hangzik, de jobban ismerjük Ázsiát, mint Európát.

Évi: – Ár-érték arányban is sokkal kellemesebb keletre menni.

Gábor: – Mindig a fejletlenebb helyre érdemes utazni. Ha elmegyünk innen Nyugat-Európába, minden sokkal drágább, pedig itt sem olcsó az élet. Míg ha ezzel a nem túl jó háttérrel és magyar fizetéssel elmegyünk Ázsiába, akkor jól érezzük magunkat, mert ha nem is sokkal, de egy kicsivel minden olcsóbb, viszont jó minőségű.

Évi: – Főleg az ételek. Van egy barátunk Thaiföldön, kis étterme van három asztallal egy sikátorban. Visszatérő törzsvendégek vagyunk nála, és ő mesélte, hogy sokszor még a barátai, sőt, a konkurencia sem érti, miért foglalkozik annyit az étellel, miért díszítgeti. Mesélte, volt olyan, hogy egy turista közölte vele, gyorsan szeretne enni valamit. Ő higgadtan megmondta neki, hogy akkor menjen másik étterembe, mert nála gyorsan nem ehet, csak finomat.

– De ha Ázsiában dolgoztok, akkor hova jártok nyaralni?

Évi: – Nászútra elmentünk egy hétre Görögországba.

Gábor: – Igen. Hazajöttünk 6 hónap után Ázsiából. Akkor most menjünk vissza? Ezért elmentünk októberben Görögországba. Minket a tenger annyira nem mozgat meg, úgyhogy gyrost ettünk, autókáztunk, városokat néztünk.

– Hol érdemes kezdeni az ismerkedést Ázsiával? Mi a „kapudrog”?

Gábor: – Thaifölddel vagy Indonéziával, Bali környékével érdemes kezdeni. Ezek a területek már infrastrukturálisan is fejlettebbek, mivel régebb óta van ott komolyabb idegenforgalom, és közelebb állnak a megszokott nyugati normákhoz. Persze a világ másik fele, egész más a miliő, még a levegő is más, de azért már elég fejlett, hogy otthon érezd magad. Vietnamot vagy Malajziát az utazási lehetőségek és a különleges kultúra miatt is nehezebb feldolgozni elsőre.

Évi: Nagyobb a kultúrsokk.

– Mik volt a legfurcsább kérések az ügyfelek részéről?

Gábor: – Balin megismerkedtünk két hölggyel, akik az okostelefonon mutatták, milyen helyekre szeretnének elmenni. Azokról az unalomig ismert helyszínekről volt szó, ahol főként a fantáziátlan „influencerek” szoktak fényképezkedni. Azt tudni kell, hogy ezek a helyek nagyon jól néznek ki a képernyőn (és persze a valóságban is), de nagyon sok esetben 6-8 órán kell zötykölődni borzalmas minőségű földutakon, hogy odajuss, és elkészíthesd „azt” a fotót. Ráadásul ők néhány nap alatt szerették volna lezavarni az egészet, ami azt jelenti, hogy odamennek, fotó, és már rohannak tovább, mert ezek a helyszínek sokszor több napi távolságra vannak egymástól. De nekik ez volt a fontos. A fotókon olyan kalapban is szerepeltek, amire rá van írva angolul, hogy „Checked Out”, vagyis kb. „Kipipálva”.

– Mostanában felerősödtek a vallásokkal kapcsolatos előítéletek különösen az iszlám kapcsán. Van félnivalója például az európai hölgyeknek? Tisztelettel bánnak velük a muszlim férfiak?

Évi: – Iszlám területen sem ért minket atrocitás soha. Rendkívül kedvesek és tisztelettudóak. Az egyetlen furcsaság az volt eleinte, hogy amikor kezet akartam fogni a helyiekkel, akkor épp csak két ujjal fogták meg a kezemet, és félrenéztek. A muszlim férfiaknak ugyanis a vallás tiltja, hogy idegen nőkhöz hozzáérjenek. Viszont ha én kezet nyújtok neki, akkor nem akar megsérteni azzal, hogy nem fogadja el. Tehát az, hogy ilyen furcsán, de megfogta a kezemet, tulajdonképpen óriási megtiszteltetés.

Gábor: – Velem ugyanez volt, én alapból "vállveregetős" természet vagyok, és ha önkéntelenül hozzáértem mondjuk egy nő karjához, azonnal lefagytak. Persze rögtön bocsánatot kértem, és egy idő után már inkább a hátam mögé tettem a kezemet, csak hogy véletlenül se legyen gond.

Egyébként a muszlim vallással kapcsolatban sok téves nézet kering. A Korán azt tanítja, hogy nem veheted el más ember tulajdonát és életét, kizárólag ha ezzel a saját családod életét véded. Ezért az ő értékrendjük szerint annyit vehetsz el mindenből, amennyire szükséged van. Ha sétálsz az utcán, és meglátsz egy almafát, nyugodtan leszakíthatsz egyet vagy kettőt, hogy megedd. De nem pakolhatsz tele egy ládát, hogy eladd a piacon. Van egy ismerősünk Malajziában, aki levest árult, körülbelül 140 forintnak megfelelő áron. Mi kérdeztük, miért nem adja drágábban, hiszen még kétszer annyiért is olcsó lenne, és többet kereshetne. De azt felelte, ő kiszámolta, hogy ebből az összegből kijön az ő anyagköltsége és munkadíja. Mivel neki ennyi pont elég, ha többet kérne, úgy érezné, hogy megkárosítja a vásárlóit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Négy új városba indít járatokat a Wizz Air októbertől
A légitársasággal 62 millióan utaztak a március 31-gyel véget ért pénzügyi évben.


A Wizz Air négy új járatot indít az ősszel a budapesti géppark bővítésének köszönhetően:

októbertől közvetlenül elérhető lesz repülővel Genova, Girona, Marrákes, decembertől pedig Memmingen,

írja az MTI a légitársaság közleménye alapján.

Emellett a Wizz Air több népszerű útvonalon is növeli járatai gyakoriságát, egyebek mellett Tel-Aviv, Isztambul, Milánó, Berlin, Madrid, Athén és Glasgow irányába bővülnek a járatok.

Közleményük szerint a bővítés következtében a téli szezonban a légitársaság budapesti kapacitása az előző év azonos időszakához képest több mint 30 százalékkal nő. Ennek eredményeképpen a Wizz Air piaci részesedése 41 százalékkal emelkedik, erősítve a légitársaság piacvezető szerepét Magyarországon.

A hamarosan 17-re bővülő budapesti gépparkkal az idén összesen csaknem 7 millió utast szállíthatnak Budapestre és Budapestről. A közlemény idézte Valeria Bragarencot, a Wizz Air kommunikációs menedzserét, aki szerint a folyamatos hálózatbővítés bizonyítja, hogy a cég továbbra is elkötelezett a magyar piac iránt.

A Wizz Air jelenleg 220 Airbus A320 és A321 típusú repülőgépből álló flottát üzemeltet. A légitársaság 62 millió utas preferált választása lett a március 31-gyel véget ért 2024-es pénzügyi évben.

A Wizz Air korábbi közlése szerint bevétele 134 százalékkal, 3,896 milliárd euróra emelkedett a tavaly március 31-én zárult üzleti évében. A kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírások előtti eredmény (EBITDA) 134,3 millió eurót ért el, míg a megelőző üzleti évben 23,3 millió eurós veszteséget könyveltek el. A cég nettó vesztesége a 2021/2022-es 642,5 millióról 535 millió euróra csökkent.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Rejtett gyöngyszem Budapest közelében - a zsámbéki Szépia Bio & Art Hotel****-ben jártunk
Ebben a festői szépségű környezetben igazi élmény feltöltődni.


Városnéző túrákra nemcsak Budapesten mehetünk, hanem a fővároshoz közeli helyeket is érdemes akár több napra felkeresni.

Az egyik ilyen a festői szépségű Zsámbék, ami valódi ékszerdobozként bújik meg a Zsámbéki-medence északnyugati szélén.

Budapestről alig 30-45 perc alatt érhetsz oda autóval, de Kelenföld vasútállomásról és a Széll Kálmán térről tömegközlekedéssel is jól megközelíthető hely, így az autóhiány sem állhat a kirándulás útjába.

A város tele van látnivalóval, kulturálisan gazdag, békés-romantikus hangulatú utcáin felüdülés volt a séta. Leghíresebb látnivalója a Zsámbéki Romtemplom, amit rövid ott tartózkodásunk okán mi sem szerettük volna kihagyni. A premontrei kolostort még a 13. században építették, és az évek során a pálosok is megfordultak itt, de török kézen is volt, majd a 17. század végén a Zichy család tulajdonába került, végül az 1763-as földrengés során teljesen leomlottak a falai. A templomrom műemlék, de bárki által látogatható és fantasztikus élmény.

Teljesen magába szippantja az embert a történelem, ahogy a monumentális falak, tornyok között sétál.

Habár a látványosság talán az egyik legszebb nevezetesség egész Magyarországon, a látnivalók sorának itt nincs vége. Nekünk most csak egy kisebb délutáni sétára volt lehetőségünk, de miután eltöltöttünk az évszázados romok között egy kis időt és kirándultunk kicsit a városban rájöttünk, hogy egy teljes nap is kevés lenne, hogy felfedezzünk mindent. Éppen emiatt is fogunk még megannyiszor visszalátogatni ide!

Szépia Bio & Art Hotel****

Pihenni és feltöltődni érkeztünk a városba, emiatt esett a választásunk a térség első számú 4 csillagos wellness és konferencia szállodájára, a Szépia Bio & Art Hotel****-re, ami Zsámbék központjában található. 2009 májusában nyitotta meg kapuit és az M1-es autópályától mindössze 5 km-re található szálloda azóta a régió kedvelt tréningszállodájává vált. Hét konferenciatermének adottságaiból adódóan ideális helyszín konferenciák, tréningek, bankettek, állófogadások, bálok, esküvők és egyéb céges illetve családi rendezvények megtartására. Az emeleten külön bár áll a vendégek rendelkezésére és az erkélyről gyönyörű kilátás nyílik a zsámbéki Romtemplomra. Nemrég egy projekt keretében új szárnyat alakítottak ki, ezáltal 27 szobával bővült a hotel, ezzel is lehetőséget adva a nagyobb társaságok elszállásolására.

Persze nem csak társaságok részére ajánlott itt a pihenés! Szuper kikapcsolódás párok, családok részére is, hiszen a sokszínű wellness és a rengeteg sportolási lehetőség a család minden tagja számára felejthetetlen élményeket ígér.

 

Művészet

A szállodához érve az első pillanattól fogva érezni lehet a sajátos hangulatát. Az épület modern és stílusos, mégis otthonos atmoszférával rendelkezik. A belső terekben a művészet és a design szerves egységet alkotnak, és minden sarokban inspiráló alkotásokra bukkanhatunk. A hotel egyfajta élő művészeti galériává válik, ahol a vendégeknek lehetőségük van megcsodálni és belesimulni a kreatív kavalkádba. Látogatásunk során kiderült, hogy a művészeti vonalat többek között a tulajdonos család művészettel is foglalkozó tagjainak festményei, műalkotásai biztosítják. Állandó és időszaki kiállítások is vannak itt és a szálloda üzletében megvásárolhatók a helyi képzőművészek alkotásai.

Szobák

A környezettel és design elemeivel azonnal elvarázsolt a szálloda, de engem a szobába lépve ért az igazi meglepetés. Minket az újonnan kialakított szárny egyik Deluxe szobájában szállásoltak el, ami a modern berendezésével, hangulatos színvilágával és kényelmes ágyával azonnal elnyerte a tetszésünket. Az erkélyünkről pedig csodás kilátás nyílt a kültéri medencére és a több hektárnyi zöld területre.

Az egész évben könnyen megközelíthető hotel, 65 db két ágyas szobával rendelkezik, melyből 26 db deluxe, 18 db standard, 14 db standard plusz, 4 db bio komfort, 1 db superior, valamint 2 db mozgáskorlátozott vendégek számára van kialakítva.

Aktív kikapcsolódés és sokszínű wellness

Én az aktív pihenők táborát erősítem, emiatt izgatottan vártam házon belül milyen sportolási lehetőségek tárháza nyílik meg előttem. Nem ért csalódás, annyi lehetőség volt, hogy ott tartózkodásunk alatt ki se tudtam próbálni mindent. Ha edzeni támadt kedvünk használatba vehettük a wellness részlegben található fitnesz termet. Emellett a szálloda kertjében található négy salakos teniszpálya is rendelkezésünkre állt, amelyből egyébként kettő a téli szezonban fűtött légsátor alatt üzemel. Itt található a füves futballpálya is, ahol éppen kisgyerekek játszottak. Bent két squash pálya, az első emeleten pedig két bowling pálya és egy csocsó várja a sportolás szerelmeseit. A szálloda bárja itt található a bowling pálya mellett, ez a Bowling Bár, ahonnan üdítőt, kávét és alkoholos italokat is tudtunk kérni.

Mivel azért mégiscsak pihenni érkeztem, az úszómedencéket sem hagytuk ki. A szálloda sokféle lehetőséget kínál a testi-lelki felfrissülésre is. Található a komplexum külső területén egy 21-23 fokos kültéri medence, amely a nyári időszakban üzemel. Továbbá egy 10 méter hosszú beltéri medence (28-30 fokos), jacuzzi, merülő medence, finn szauna, gőzkabin, infrakabin és sószoba is kialakításra került.

Nyárfás Étterem

A vacsorát és a másnapi reggelit is a szálloda éttermében, a hangulatos Nyárfás Étteremben töltöttük, illetve volt szerencsénk, hogy érkezésünk során az ebédet is itt fogyasszuk. Nem győztük végigkóstolni a svédasztalos kínálatot. Semmit nem akartunk kihagyni, hiszen már az első fogás után világossá vált, mennyire precízen összeállított, finom ételekről van szó.

A Nyárfás Étterem 130 fő befogadására alkalmas, mely kibővül még a külső terasszal, ami további 60 fő számára biztosít helyet. Az étterem tágas belső tere már önmagában kedvet csinál az étkezéshez. Jó idő volt, így kihasználtuk, hogy tavasszal már a teraszon is elfogyaszthattuk az ételeinket. Volt választék, mind a reggelinél, mind pedig a vacsoránál, és ez abszolút nem ment az ízek rovására. Érezhető volt, hogy kiemelt figyelmet szenteltek az egészséges táplálkozásnak, a reform konyhát kedvelőknek, a vegetáriánus életmód követői, sőt a vonalaikra vigyázó vendégek is bátran fogyaszthattak.

A Szépia Bio & Art Hotelben eltöltött nap tökéletes egyensúlyt teremtett a kényelem, a kényeztetés és az aktív kikapcsolódás között. A szálloda modern felszereltsége, a barátságos személyzet és a festői környezet mind hozzájárultak ahhoz, hogy teljesen feltöltődve és elégedetten távozzak. Ha egy különleges élményre vágysz Budapest közelében, Zsámbék és a Szépia Bio & Art Hotel kihagyhatatlan úti cél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Antalyai rémálomjárat: így várt 39 órát egy anyuka két kisgyerekkel Ferihegyen a Törökországba induló repülőgépre
Az első becsekkolás még rendben zajlott. Nem tudják viszont, hogy hogyan térítik majd meg a taxiköltségeket, a szállást és a késés miatti egyéb kellemetlenségeket.


Mint már mi is beszámoltunk róla, 39 órás késéssel indult egy repülőgép a Liszt Ferenc Repülőtérről Törökországba.

Az utasok között ott volt Katalin is, aki két fiával indult nyaralni, és most, hogy végre megérkeztek az antalyai hotelbe, a Blikknek mesélt a nem mindennapi utazásról.

Katalin, valamit öt és tízéves fia először látják a tengert. Egy szokványosnak mondható nyaralásra indultak az ITAKA Utazási Iroda szervezésében, amikor elkezdődtek a problémák.

Az első becsekkolás rendben zajlott, de hamarosan kiderült, hogy hosszú várakozás vár rájuk.

Az első órákban a feszültség fokozódott, a harmadik óra után az utazók utalványokat kaptak, amiket a reptéren válthattak be. Katalin így emlékszik vissza:

„Elkezdték osztogatni ezeket a kis papírokat, de alig 1-2 üzletben lehetett ezt levásárolni, amik egyébként este 9-kor vagy 10-kor zártak, és nyilván le voltak rabolva. Tehát ott álltam este fél kilenckor, és a gyerekeimnek tudtam venni vacsorára egy kis kekszet, meg csokit.”

A műszaki meghibásodás híre hamar elterjedt, de biztos információt senki sem kapott. Az indulási időpontot folyamatosan tolták, és Katalin a bőröndök kirakodásánál már tudta, hogy aznap nem repülnek:

„Mondtam a férjemnek, hogy ez a repülő ma már nem megy velünk sehova. Akkor közölték is velünk, hogy mindenki szedje össze magát, és mehet vagy egy szállodába, vagy ha akar, akkor haza. Másnap 11:20-kor indulna a repülő, így szombaton 9:20-ra legkésőbb ismét kint kellett lenni a reptéren, hogy újra becsekkoljunk.”

Katalinék másnap felkészültebben érkeztek a reptérre, de az utasok száma már csökkent, sokan feladták az utazást.

„A hangulat folyamatosan nagyon ingadozó volt, mindenkit feszültté tett ez a helyzet, azonban a gyerekek kezelték a legjobban”

– mesélte Katalin. Fiai meséket néztek és összebarátkoztak a többi várakozó gyerekkel.

Katalin egy másik Antalyába induló géphez ment, ahol látta, hogy egy óra késéssel ugyan, de az utasokat beszállítják:

„Ott megkérdeztem »ez meg mi«? És mondták, hogy hát egy órát késnek, de mennek Antalyába. Azt is hozzáfűzték, hogy úgy tudják, mindegyik utas szintén az ITAKA Utazási Iroda szervezésében érkezett. Ekkor gurult el a gyógyszer mindenkinél...”

Vasárnap délelőtt 11-ig adtak maguknak időt, hogy ha nem indulnak, alternatív nyaralást keressenek. Végül vasárnap 7:01-kor már a gépen ültek és várták az indulást. A család épségben megérkezett és már élvezik a hotel kényelmét. Bár a nyaralás csak négy napig tart, örülnek, hogy végre ott vannak.

Katalin azonban már előre izgul a pénteki visszaút miatt,

nem tudják, hogyan térítik meg a taxiköltségeket, a szállást és a kellemetlenségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Kalandok földön, vízen, levegőben – a Mátrában, az Oxygen Adrenalin Parkban jártunk
Gyakran fejtörést okoz a családoknak, hogy milyen helyen tudnának egy programdús, kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdekes napot eltölteni. Gondoltunk egyet, és felkerekedtünk, hogy leteszteljük a Mátra hegyeinek ölelésében, Sástón található Oxygen Adrenalin Park attrakcióit. Spoiler: nem csalódtunk!


Különleges környezetben, egy volt kőbánya helyén terül el az Oxygen Adrenalin Park, aminek már a neve is árulkodó – itt ugyanis bőven akad izgalom. Első utunk rögtön a canopy-hoz vezetett. Az oda-vissza 230-230 méter hosszan átívelő alpesi csúszdán kb. 30 m magas drótkötélen csúsztunk a szakadék fölött, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a tájra. Aki inkább a szomszédos függőhídról csodálná meg ezt a kilátást, az ezt is megteheti, de vigyázat, a híd kissé mozog!

A legnagyobb adrenalinlöketet egészen biztosan az óriáshinta szolgáltatja. A 20 méteres szabadesés után percekig a katlan felett hintázhatunk. Ez a Közép-Európában egyedülálló játékelem semmihez nem hasonlítható élmény, mindenképpen érdemes kipróbálni.

Ha ezek után sem untuk meg a pörgést, és még mindig szeretnénk egy kis sebességet magunkénak tudni, akkor irány Magyarország legmagasabban fekvő bobpályája, ahol a panorámát is megcsodálva, majd az erdőben kanyarogva csúszhatunk le a majd’ 1 km-es pályán, akár párban, akár egyedül.

Az Oxygen Adrenalin Parkban a víz közelségét sem kell mellőzünk, a fákkal szegélyezett tavon nem csak a tavirózsák kaptak helyet, hanem számos játékelem is: elektromos jetski, kalózhajó, vízi akadálypálya, tutaj és sokak kedvence, a water roller.

A kisebbek olyan további élményelemekkel is szórakozhatnak, mint a quad, a toronycsúszda vagy a légvár, de ez közel sem minden – ide ki sem fér az a sok-sok játék, ami a gyerekek rendelkezésére áll.

Az étteremben elfogyasztott finom ebéd után még felültünk az Oxygen Expressre, a félóránként közlekedő kisvonatra, hogy egy utolsó pillantást vessünk a Parkra.

Végül stílszerűen a libegővel távoztunk, így újfent a panorámában gyönyörködve ereszkedtünk le a közeli Sástóhoz.

Tipp: Július 13-án, szombaton immáron már kilencedik alkalommal rendezik meg a Libegők Éjszakáját, így ekkor a Mátra Libegő meghosszabbított nyitvatartással, 10-24 óráig üzemel. Részletek a Facebook eseményben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk