VR-szemüvegben repülhetsz vissza az ókori rómaiak világába Veszprém mellett
A Veszprémtől nem messze, Nemesvámos határában található Villa Romana Baláca Magyarország egyik legnagyobb, mintegy 56 hektáros, kerítésfallal övezett római kori magánbirtoka. Az egykori Pannonia provincia területén 1904-ben földművesek bukkantak a szántóföldben rejtőző római kori földbirtok-központ maradványaira. 1976 óta folynak itt rendszeres régészeti feltárások, 1984-ben nyitotta meg a kapuit a régészeti park.
A villagazdaság tulajdonképpen egy majorság volt, egy római kori farm, ahol mezőgazdasággal és állattartással foglalkoztak az akkor élt emberek. Emellett vannak arra utaló jelek, hogy kézművesipar is segítette a gazdaság fenntartását.
Az épületben többek között egy II. században épült pincét tártak fel teljes felszerelésével együtt, valamint négy mozaikpadlót. Ezek közül három eredeti helyén tekinthető meg, míg a negyedik, közel 70 négyzetméteres darab a Magyar Nemzeti Múzeum Kőtárában található. A villagazdaság kertjében a mediterrán hangulatot fűszer- és gyógynövényeket bemutató kiállítás teszi teljessé. A parkban római mintára készített korhű napóra mutatja az időt.
A közelmúlt felújításai munkálatai – valamint a járvány – miatt 2019 óta szakaszosan többször is zárva volt a komplexum, illetve egyes részei, április óta viszont újra teljes terjedelmében látogatható. Az elmúlt három év során elkészült a mintegy 2000 négyzetméteres védőtető, amely teljesen lefedi a Kr. u. 3–4. századi belső tereket. Ezzel régi hiányosságot sikerült megoldani, hiszen az épületegyüttes – benne a mozaikokkal és falfestményekkel – addig fokozottan ki volt téve az időjárás viszontagságainak.



A belső udvari, 1600-1700 éves falfestményt védő üvegfalat úgy alakították ki, hogy a látogatók továbbra is közelről meg tudják nézni az alkotást. Elvégezték két belső helyiség – a nagy, más néven nyári mozaikos fogadóterem és az irattár – oldalfalainak könnyűszerkezetes helyreállítását, ezek a terek a múzeumpedagógiai foglalkozások és az épületen belüli múzeumi események helyszínei. A zöld fejlesztések jegyében emellett nulla energiaigényűvé alakították az épület szellőzését.
A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Intézetének munkatársa, dr. Pusztai Tamás arról számolt be a sajtóbejáráson, hogy a Covid előtt még irigykedve figyelték a fővárosi múzeumok látogatószámát, aztán viszont kiderült, hogy ez nagyrészt a külföldi turistáknak köszönhető. A járvány idején az emberek inkább a vidéki kulturális bemutatóhelyeket kezdték keresni, ezért fordult a kocka, és azóta egyre többen kíváncsiak rájuk is.
– fogalmazott. Ebből kiindulva készítették el a Villa Romana Baláca 3D rekonstrukcióját, aminek köszönhetően a látogatók immár VR szemüveg segítségével sétálhatnak az eredeti falak között, még a korabeli tárgyak egy részét is „megtapogathatják”, így tényleg testközelből fedezhetik fel, milyen lehetett itt az élet az ókori rómaiak idején.



Nyári programok
A hagyományos múzeumpedagógiai programok és a Múzeumok Éjszakája mellett több újdonsággal is készül az idei nyárra a Villa Romana villagazdaság. A színházi előadások és programok igazán ide illőek, hiszen már a rómaiak is nagyon szerették ezt a fajta szórakozást. Emellett a tapasztalatok azt mutatják, a múzeumban megtartott előadások bevonzzák az intézménybe a kultúrát kedvelő közönséget.
A villagazdaságban több színházi bemutatót is tartanak a nyár folyamán. Az Ugorj be most – a Római küldetés munkacímen futó improvizációs esten a látogatók is bevonódnak a cselekménybe, míg a nagyszínházi produkciók színpadra állításában a Veszprémi Petőfi Színház társulata lesz a partner. Itt rendezik az intézmény évadnyitóját július 22-én, illetve szintén itt mutatják be majd a Mindenség elmélete című darabot. A programok megvalósításához a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa pályázatán nyertek támogatást.



A Villa Romana Baláca hétfő kivételével mindennap látogatható, magyar és idegen nyelvű egyedi tárlatvezetésekre is van lehetőség. Előzetes bejelentkezést követően elérhetők különféle foglalkoztatócsomagok és múzeumpedagógiai foglalkozások is.
További információk a megközelítésről és a jegyárakról a hivatalos honlapon, ITT olvashatók.