Titokzatos nyomokat követhetsz, lézerrel vadászhatsz, óriáscsúszdán csúszhatsz Hatvanban
Vannak helyek, ahová a turista célirányosan megy, és vannak helyek, ahová hirtelen elgondolásból jut el. Így jártunk mi is, mikor az M3-ason haladva egyszer úgy döntöttünk, hogy lekanyarodunk, és szétnézünk Hatvanban.
Ez a Zagyva partján fekvő város megér egy pár órás kitérőt.


A település már régóta lakott hely, a legkorábbi leletek az újkőkorból valók. A 17-18. században jobbágyok települtek be, akik mezőgazdasággal foglalkoztak.
A 18. században Grassalkovich I. Antal herceg vásárolta meg a birtokot
és német gazdákat, mesterembereket telepített be, ami konfliktusokat is okozott. A birtok sok adósságot halmozott fel, majd a család 1841-ben Grassalkovich III. Antallal kihalt. Több tulajdonos kezében is volt a kastély és a birtok.
A 19. századi vasútépítésnek köszönhetően megint fejlődni kezdett a térség. Ekkor vette meg Deutsch Ignác 1867-ben az akkor tulajdonostól, egy brüsszeli banktól a Grassalkovich család egykori hatvani uradalmát a teljesen leromlott állapotú kastéllyal. 1879-ben a király nemessé ütötte fiait, és így a birtokról kapták a „Hatvani” előnevet.

A Grassalkovich-kastély története
A kastélyt 1754 és 1757 között építette Grassalkovich, majd később kibővíttette. Főleg uradalmi székhely volt, irodákkal, lakótérrel. A család a gödöllői kastélyt használta rezidenciájaként. A kertet leginkább vadászati célokra alakították ki.
A későbbi tulajdonosok is változtattak az épületen és a kerten is, amelybe 35 szobor, 13 faragott kőpad és szökőkút is került.
A II. világháború idején magára maradt a kastély, a berendezését széthordták, az ősfákat és bokrokat kivágták. A németek, akik Gestapo-központot rendeztek be, a még itt talált értékes tárgyakat elrabolták. A front után hadikórház volt, majd középiskola működött benne. A kert és díszei is teljesen lepusztultak. Egy ideig kórház lett belőle, de miután életveszélyessé vált, bezárták. 2005-ben tudták nagy részében renoválni.
A kastélyban ma a Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum található. Gyerekes családoknak, természetet, vadászatot kedvelő felnőtteknek is nagyon ajánlott.
Az állandó és időszaki kiállításokon tárlatvezetéseket is tartanak, és többféle programból lehet választani. Minket Nagy-Hanula Viktória múzeumpedagógus kalauzolt végig a szépen berendezett termeken. Elmondta, hogy az ide érkező gyerekeket nem egy „poros” kiállítás várja, hanem a sok interaktív lehetőségnek, az érdekes és kalandos feladatoknak köszönhetően valódi élménnyé válik a látogatás.



A vadászati múzeum
A Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum Közép-Európa egyetlen olyan múzeuma, ahol egy helyen igyekeznek bemutatni a mai vadászati elveket, az etikus vadászatot, és a környezettudatosságot.
A három szinten vadászati, halászati, horgászati és kultúrtörténeti témájú kiállításokat rendeztek be. Mindegyikhez interaktív és multimédiás eszközöket is felhasználnak.
A kiállításon megismerhető a magyar vadászat, a vadgazdálkodás. Egy látványos bemutatón a Kárpát-medence élőhelyei, vadfajtái között sétálhatsz. Útközben pedig az alföldi vízparti erdőktől egészen a magashegyi gyepekig juthatsz el. Közben láthatod, milyen növények és állatok élnek arrafelé, játékos feladatokon keresztül pedig még jobban megismerhetők a vidék jellegzetességei. Még titokzatos nyomokat is követhetsz.



A halászat és horgászat hagyományainak bemutatása közben megismerheted a hazai halfajokat, és a problémákat is. Kiderül például, hogy mi lett a Vaskapu káros következménye.


A Grassalkovich-kastély történetét is megismerheted az archív fotók, berendezett enteriőrök segítségével.
A barokk vadászkonyhában pedig kiderül, hogy sütöttek-főztek a korabeli szakácsok, miben tálaltak, és milyen eszközöket használtak. Ha pedig szeretnél kipróbálni egy régi receptet, akkor íme:
A szalonkát pácold be. Azután metéld darabokra, s pörköld meg írósvajban, tegyél bele citromlevét, fahéjat, s egy kevés tehénhús levet, forrald föl, de ne soká. Annak utána zsemlét apríts egy tálba, és töltsd rá a levet, a tálat a tűzön hagyván, ha a szalonka megsült, tedd rá.



A kastélyban még bemutatják a névadó gróf Széchenyi Zsigmondot és munkásságát. A vadászmesterség tárgyait, fegyvereket, vadászeszközöket, képzőművészeti alkotásokat és fotókat is megismerhetsz. Végül pedig a vadászírókról is látható egy kiállítás, ahol még a művekbe is bele lehet olvasni.
Bővebb információk ITT.
A kiállítás után irány a kert, és az ott található Élménytér, ahol kipróbálhatod magad mint nyomkövető, vagy egy forgószínpad segítségével egy vadlesre felmászva megtapasztalhatod, milyen lehet egy vadászat. A lézeres futóvad lövészeten többféle pályát is ki lehet próbálni, de ha az íjjak jobban izgatnak, akkor abból is jó pár fajta rendelkezésre áll.


A kaland végén pedig levezetésként egy sövény labirintus és egy 15 méter magasról induló csúszda várja a nagyobbakat, míg a kicsiknek külön játszóházat rendeztek be ügyességi játékokkal.
Mindezek után biztos jól fog esni egy kis pihenő, a szintén itt található étteremben.