Nézd meg velünk az első Tisza-tavi nyaralóhajót - ilyen itthon eddig nem volt
VIDEÓ: Vízre tették az első Tisza-tavi nyaralóhajót
A kisfilm készítője a Tisza-tó szerelmese is. Ljasuk Dimitry portálunknak elmondta, hogy milyen élmény volt az első út a nyaralóhajón:
Gyakorlott hajósként kinek ajánlanád a nyaralóhajókat?
Normál körülmények között tényleg bárki el tudja vezetni egy pár órás képzés után - annak ellenére, hogy meglehetősen nagyok ezek a nyaralóhajók. Ha az időjárási körülmények rosszak lesznek (erős szél, vagy sodrás, áradás) akkor nem hiszem, hogy a kezdők ki mernek majd hajózni vele a kikötőből, így azok biztonságos helyen maradnak majd.
Emellett azért én inkább azoknak ajánlom,
akik már kicsit jártasak a hajózásban és van hajóvezetői engedélyük. Annak semmiképpen nem ajánlom, aki fél, pláne nem, ha még úszni sem tud.
Állítólag már évtizedek óta létezik egy vevőkör Európában, akik rendszeresen nyaralóhajóznak. De nem csak nyugaton, hanem a cseheknél és a lengyeleknél is, így teljesen logikus, hogy az erre alkalmas vizeken a magyarok is beindítsák ezt a nyaralási formát.
Biztos lesznek vészhelyzetek, malőrök, de szerintem ez benne van a pakliban, ahogy az autóbérlésnél is. Én azért bízok benne, hogy felelősségteljes bérlők érkeznek majd.
Mennyire környezetbarátok ezek a hajók?
A nyaralóhajók - mint megtudtam - zárt szennyvíztároló rendszerrel rendelkeznek, amit csak a kikötőkben tudnak üríteni. A WC, zuhanyzó és mosogató ebbe van bekötve, így a Tiszába nem folyik egy csepp szennyvíz sem a hajóról.
A dízel motorok korszerűek, elvileg nem bocsájtanak ki több károsanyagot, mint egy kisebb motorcsónak. Persze az lenne az igazi, ha a flotta elektromos hajókból állna,
de szerintem ettől még messze vagyunk, hiszen még elegendő elektromosautó töltővel sem rendelkezik a régió, nem hogy hajótöltővel. Ezek alapján nem mondanám őket tökéletesen környezetbarátnak, de az biztos, hogy sokkal inkább azok, mint a legtöbb kabinos motorcsónak a Tiszán.
Milyen élményt nyújtanak szerinted majd a leendő bérlőknek?
Ahogy korábbi filmjeimben bemutattam (pl. Tisza-tó TOP 8 kaland), a Tisza-tavon és a Tiszán az a legnagyobb élmény, ha kint aludhatunk a vízen, a természetben. Ezt megtehetjük olcsón is, pl.: sátorban, csónakban, úszókunyhóban is, de mostantól azoknak is elérhető az élmény, akiknek a kényelem és komfortosság az első.
Nekem a hatalmas nappali és konyha tetszett a legjobban a nyaralóhajón, hiszen tényleg fantasztikus lehet úgy reggelit vagy vacsorát sütni, hogy közben az ablakból a Tiszát látom.
Ezek a nagy hajók egyébként csak az élő Tisza területén tudnak majd közlekedni, mert a víztározó medencékre, holtágakra nem tudnak kihajózni, hiszen oda alacsony zsilipeken és szűk csatornákon keresztül vezet az út.
A legszebb részek csak csónakkal, vagy kenuval közelíthetőek meg. Így mindenképpen javaslom, hogy a nyaralóhajó vigyen magával egy kenut, vagy kisebb gumicsónakot, hogy felfedezhessék ezeket a csodákat is. Ja és nem csak a Tisza-tavon lehet kirándulni, hanem az egész Felső-Tiszán is - így még egy tokaji borospince is útba ejthető lesz. A nyaralóhajózás nem a Tisza-parti embereket célozza meg (hiszen azoknak, ahogy nekem is, általában van csónakjuk, hajójuk), hanem azokat a városi és természetszerető embereket, akik a nyugalmat és meghitt nyaralást keresik.
Miért éppen te mutattad be az első nyaralóhajót?
Senki nem kért fel rá. A Tisza-tónál nőttem fel (ma már a fővárosban élek), rengeteg időt töltöttem a természetben. Nagyon sokat kaptam a Tiszától, ezért szeretném ezt visszaadni filmjeimen keresztül, amelyekben központi téma a Tisza, a természet szeretete és védelme.
Célom, hogy méltó helyre emeljem az emberek szívében Tisza-tavat és a Tiszát.
Minden olyan téma érdekel, ami a térség fejlődését, védelmét szolgálhatja, ezért is voltam ott az első hajó érkezésénél és igyekeztem objektíven állást foglalni a témában.
Akit érdekel a Tisza és Tisza-tó, az iratkozzon fel Ljasuk Dimitry csatornájára.





