Négy kihagyhatatlan hely a lovagok földjén: a kék lagúna csendjétől a pezsgő éjszakai életig
A Földközi-tenger közepén lévő máltai szigeteket egyszer látni kell. A mini földi paradicsom nem csak csodálatos természeti adottságai, vagy történelmi nevezetességei miatt vonzó. Ajánlható mindenkinek, aki szeret túrázni, tengerparton heverészni, jókat enni, vidám bulikba járni, aki imádja a tűzijátékot, a színes forgatagot vagy éppen az eldugott csendes kis öblöket.
Málta Szicíliától 93 km-re, Afrikától 288 km-re fekszik. Három fő szigetből áll, Málta (a legnagyobb), Gozo és Comino (szinte lakatlan) összlakossága kb 400 000 fő, mégis a világ egyik legsűrűbben lakott országa, négyzetkilométerenként körülbelül 1309 lakossal. Az ország teljes terület a sok pici szigettel együtt 316 km2, partvonalának hossza 196,8 km. A napfény országának is nevezhetnénk, hiszen átlag 300 napot süt a nap egy évben. Eső alig esik, az is főként télen.
Valletta
Málta fővárosa, az erődváros, vagy ahogy ők tartják "az úriemberek által úriemberek számára épített város" a történelmi falak között pezsgő életet rejt. Nevét egy megbecsült alapítójáról, a Szent János Rend nagymesteréről, Jean Parisot de la Valette-ről kapta.


1566-ban kezdték el építeni, és impozáns látványt nyújt a sziklákon magasodó bástyákkal, erődítménnyel, a pompázatos katedrálisaival, a szűk belvárosi utcákkal és a sziklák alatt kiépített hatalmas kikötőkkel.



Szinte hihetetlen, hogy a város kb. 55 hektáros területére mennyi minden elfér. A lovagok által épített barokk házak, a piciny utcák, az impozáns paloták és a számtalan templom nem véletlenül kaptak világörökségi védettséget. Az épen megmaradt történelmi emlékek egy négyzetkilométerre eső aránya itt az egyik legmagasabb.
Itt érezni igazán, hogy mennyire jól megfér egymás mellett a több ezer éves szinte érintetlenül megmaradt történelem megannyi emléke, a szobrok, a műemlékek és a délutáni-esti sétáló tömegek, a belvárosi világvárosias forgatag modern zenéi, üzletei, hangulatos kávézói, sütizői.
A városba autóval nem lehet behajtani. És nem is lenne értelme, gyalog minden jól megközelíthető. Ráadásul a város szerkezetét előre megtervezték, így négyzethálós szerkezete (9 hosszanti és 12 keresztirányú utca) könnyen áttekinthető. A városkapunál lévő buszpályaudvarról indulnak a járatok szerte az országba.


Vallettában több napot is el lehet tölteni. Legalább egy múzeumba és a katedrálisba mindenképpen érdemes benézni. Szerencsés esetben egy körmenetet és az elmaradhatatlan tűzijátékot is kifoghatjuk. Aki megfáradt és nézelődve pihenne, annak a kikötő feletti teraszt ajánljuk. Az esti korzózásra a belvárosi utcák tökéletesek, be is lehet ülni, de fagyizva is kellemes végigsétálni akár az ékszerárusok utcájában, vagy a parlament környékén.
Mdina
Ez a ma kb. 250 lakosú városka volt sokáig Málta fővárosa. A 4000 éves városban élt állítólag három hónapig Szent Pál i.sz. 60-ban, aki a szigeteknél szenvedett hajótörést.


A korábban fontos közigazgatási központként működő városban több vallási és lovagrend is letelepedett, ezek emlékei ma is láthatók.
A "csendes város" (Silent city) kanyargós kis utcáin megállt az idő. A Nemes Városnak is hívott településen nemesek éltek már a 12. századtól és azóta is elsősorban az ő leszármazottaik lakják. A lenyűgöző paloták, az ókori városfalak, a középkori és barokk épületek egyedülállóak.
A városban csak gyalog lehet közlekedni. Azt tartják, hogy azért nincs szinte egy egyenes utca sem a városfalon belül, hogy nyílvesszővel ne lehessen megtámadni az itt élőket. Mdina legmagasabb pontján, a Bástya téren remek a panoráma, szinte az egész ország belátható innen.



A valóban csendes Mdinában a múzeumok, a lovagi bemutatók és a zegzugos kis utcák egy fél napos túrán bejárhatók. A dombtetői kilátást nem szabad kihagyni.
Marsaxlokk
Az egyik legjobb kirándulási célpont ez a halászfalu és a mellette lévő Marsascala nyaralóváros. Érdemes felfedezni a halászatáról híres kis települést.

Az itt kifogott kardhal, tonhal, aranymakréla a fővárosi piacokra kerül. Málta lakóinak halellátást leginkább ők biztosítják. Vasárnap a kikötőben remek program a helyi halpiac. Aki pedig megkóstolná a friss halakat, azoknak érdemes betérni a part menti éttermek egyikébe.


A kikötő és a régi hajók szinte érintetlenül megmaradtak és mára az egyik legvonzóbb látványosságai a környéknek. Számtalan színes, piros-sárga-kék színre festett csónak ring a vízen, melyek elején Ozirisz-szem látható, ez védi meg a halászokat a gonosz szellemektől.

A strandolásra, sétálgatásra és gasztronómiai élvezetekre vágyóknak egy napos kirándulásra ideális a hely.
Kék Laguna (Blue Lagoon)
A máltai szigetek középső tagja, a 3,5 km² területű Comino nevét a régen itt tömegesen megtermő fűszerköményről kapta.

Csak pár ember él a kopár szigeten, amelynek nagy része madár- és természetvédelmi terület, amit akár kerékpárral is be lehet járni.
Legfőbb látványossága a Kék Lagúna. A mészkősziklák tövében lévő öbölben a barlangokban régen kalózok bujkáltak.




A kristálytiszta vizű öböl tömegeket vonz. Hajóval közelíthető meg és érdemes bevállalni az ideutazást a pár órás fantasztikus napozásért, fürdőzésért, nézelődésért, búvárkodásért.

Mit nem szabad kihagyni Máltán:
- a helyi halételeket - mert isteniek
- a máltai édességeket - mert finomak
- a sólepárlókat - mert érdekes látvány
- a katonai vagy lovagi bemutatókat - mert ilyet máshol nem látni
- a buszozást - mert a pici szigeten felér egy körutazással
- az esti tengerparti korzózást - mert hangulatos
- az aranyárusokat - mert...
- egy koncertet vagy fesztivált - mert sokszínűek
- a búvárkodást - mert sok szépség van a vízben
- a cicákat - mert imádják őket


Málta az utóbbi időben egyre jobban fejleszti az angol nyelvtanfolyamokat, melyek igen népszerűek. Valóban jó dolog lehet ilyen környezetben gyakorolni a nyelvet.

A másik új területük az esküvőszervezés. A romantikus helyek, a barátságos és udvarias kiszolgálás ideális környezetet biztosítanak az ifjú pároknak.


Ha te is szívesen elmennél ide, oszd meg a cikket másokkal is!