Most elmondjuk neked, hogyan láss világot szinte ingyen
Gondoltál már arra, milyen lehet egy másik országban egyetemen tanulni? Szeretnél utazni, de szívesen tennél valamit a környezetedért is? Vagy éppen a tengerentúlra vágysz? Szerencsére ma már viszonylag egyszerűen gyűjthetsz külföldi tapasztalatot fiatalon, anélkül, hogy hosszasan el kellene köteleződnöd egy idegen ország vagy munka mellett, és attól sem kell félned, hogy addig itthon mindenből kimaradsz.
Nemcsak a kaland miatt hasznos, ha egy kis időt tanulással vagy önkéntes munkával töltesz külföldön, de később az önéletrajzodban is hatalmas plusz pont lesz. Nem is beszélve a kint megszerzett nyelvtudásról és egyéb tapasztalatokról.
Ma már nagyon sok szervezet és ösztöndíj érhető el, amivel kipróbálhatod magad egy másik országban is. Mi most a három legközismertebb lehetőséget jártuk körbe: az EVS-t, azaz az európai önkéntes szolgálatot, az Erasmus ösztöndíjat, amivel külföldön tanulhatsz és a nyári munkát amerikai táborokban.
Persze a felsorolt három lehetőségen kívül még számos diákszervezet és ösztöndíj keretében tanulhatsz, szerezhetsz tapasztalatot külföldön rövidebb-hosszabb projektek, képzések során.
EVS – önként és dalolva
Az EVS – azaz Európai Önkéntes Szolgálat – keretében a legkülönbözőbb rövid és hosszú távú projektekre jelentkezhetsz. A művészetek, a szociális munka, ifjúságsegítés vagy éppen környezetvédelem érdekel? A projektek között böngészve biztos, hogy megtalálod azt, ami a legjobban érdekel. EVS felhívások között szinte egész évben böngészhetsz, viszont azt fontos tudni, hogy EVS önkéntesként összesen egy évet tölthetsz külföldön. Ez takarhat egy hosszú távú vagy több rövidebb projektet is, ami 2 hét és 2 hónap közötti időtartamot ölel fel. A hosszú távú 2 hónap és 12 hónap közötti időszakra vonatkozik.


Hogyan láss neki?
Legelőször keress egy küldő szervezetet, hiszen rajtuk keresztül tudsz majd jelentkezni a kiválasztott projektre. A küldő szervezet feladata a toborzás, a jelentkezők tájékoztatása és segítése. A legjobb, ha körülnézel, a környékeden milyen EVS küldő szervezetek vannak és ellátogatsz ismertető napjukra, ahol minden információnak a birtokosa lehetsz. A hazai küldő szervezetek listáját itt találod meg.
Fontos tudni, hogy a résztvevők kiválasztása a fogadó oldalon, a fogadó szervezet által történik, akik az önéletrajzod, pályázati űrlapod és a motivációs leveled alapján döntenek. A fogadó szervezet szállást és étkezést biztosít, emellett állják a helyi közlekedést, nyelvtanfolyamot, illetve egy kis zsebpénzt is kapsz.
Kiből lehet önkéntes?
Az Erasmus+ program szabályai szerint minden 17 és 30 év közötti fiatal lehet EVS önkéntes. Magyarországi küldő szervezet által az utazhat ki EVS projektre, aki magyarországi állandó lakcímmel rendelkezik.
A programban az a fiatal vehet részt, aki a kiutazás napján betöltötte a 17. életévét, illetve a pályázat benyújtásához rendelt pályázati határidő napján még nem töltötte be a 31. életévét, de az önkéntes szolgálat megkezdésekor már lehet 31 éves.
Barbi két hónapot töltött el Törökországban egy kis faluban, Szíriától körülbelül 300 km-re. A tengerpartnál lakott és a tojásból éppen kikelt kisteknősöket mentett egész nyáron.
„A mi feladatunk az volt, hogy a kikelt teknősöket a tenger felé terelgessük, hogy ne a hotelek vagy az utak irányába induljanak el, hanem a Hold fénye felé”– Barbi és társai így volt, hogy reggel hatig is kint voltak egy-egy kisteknős útját egyengetve, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy az megtalálja a tengert. A teknősöknél azért fontos az ilyen segítség, mert az újszülötteket megzavarják a mesterséges fények és gyakran afelé indulnak el a tenger helyett, ami viszont a pusztulásukhoz vezet. A teknősmentés miatt a csapat este tíztől, általában hajnal négyig járta a partot, délután pedig a vízből és a partról gyűjtötték össze a szétdobált szemetet.
Barbi korábban már élt másfél évet Hollandiában, hazatértekor pedig úgy érezte még szívesen utazna máshova is. Ekkor kezdett el önkéntes helyeket nézegetni. „Úgy gondoltam egyszerűbb úgy, ha lesz mögöttem egy biztos háttér és szervezet és nem turistaként költök el egy csomó pénzt, hanem biztosítanak nekem repjegyet és szállást. Mindenképp állatokkal szerettem volna foglalkozni, így találtam meg ezt a teknősökkel foglalkozó projektet, aminek nagyon örültem, mert ők a kedvenc állataim” - meséli.

Álmaimban Amerika
Amerika olyan, mintha a filmekből már ismernénk – éppen ezért annyira vonzó sokunk számára. Viszont a nagy almába beleharapni, átkelni az óceánon bizony súlyos összegekbe kerül, így sokak számára álom marad vagy nagyon hosszú spórolást igényel. Diákként azonban egész nyarakat tölthetünk az Államokban, minimális önrésszel. Hogyan?
Biztos ismerősek – igen, megint a filmekből – azok a nyári táborok, amik egy erdő közepén vannak, rengeteg gyerekkel és közös programmal. Jó hír, hogy ezek a táborok a valóságban is léteznek és még jobb hír, hogy az alkalmazottak egy része külföldről toborzott diákokból áll.


Magyarországon is vannak olyan szervezetek, amik azzal foglalkoznak, hogy ezekbe a táborokba közvetítsenek hallgatókat, egyénileg ugyanis nem tudsz táborba jelentkezni. A jelentkezéshez ki kell töltened egy profilt, amit egy interjú követ a közvetítőirodában, ahol felmérik az angoltudásodat és egy kicsit jobban megismernek téged is. Ha ezen is túl vagy, bekerülsz egy adatbázisba, innentől már a táborok válogatnak. Ha kiválasztottak még hátra van egy Skype-os (de néha személyesen Budapestre szerveznek interjú napokat) interjú, ha pedig ezt is sikerrel vetted, irány Amerika.
Nem árt tudni, hogy a jelentkezésnek egy kb. 100-125 ezer forintos költsége is van,
valahol ebben benne van a retúr repülőjegy, a biztosítás, a táborba jutás költsége és garancia arra, hogy biztosan találnak számodra tábort, de a jelentkezési költség küldő szervezetenként eltérő lehet. Amit ezen felül fizetned kell az a vízum és a vízumfotó lesz. Ezen felül viszont nincs több költséged, hiszen a táborban végig biztosítva lesz számodra a szállás és az étkezés, valamint fizetést is kapsz az ottani munkádért.
A tábori munka során különböző feladatkörökben próbálhatod ki magad, lehetsz a kisegítő személyzet tagja, de gyerekfelügyelő is.
Ági három nyáron keresztül táboroztatott:
Nagy álmom volt eljutni Amerikába, és kipipálni egy két várost a bakancslistámról. Egy-egy körútnak elég borsos lehet az ára, viszont egyetemistaként remek lehetőséget nyújtanak például a CCUSA, Campleaders programjai. Én utóbbival utaztam ki. Amerikai táborokba lehet menni 9-12 hétre dolgozni, majd te szabod meg mennyit és hova utazol a munka után, persze a vízum lejártáig. Tulajdonképpen a nyár alatt megkeresed a nyaralásra valót és még nyelvet is tudsz tanulni.
– Meséli Ági, aki három nyáron át dolgozott egy cserkészlányoknak szóló táborban, Wisconsin és Minnesota államban. A harmadik nyár végére már anyanyelvi szinten beszélte az angolt, a táborokban megkeresett pénzen bejárta a nyugati és a keleti partot is, az ottani kollégáival pedig a mai napig tartja a kapcsolatot.


„A tábori munkáknál többféle lehetőség közül lehet választani’- meséli. „Ez nagyban függ attól, mennyire erős a nyelvtudásod, illetve van-e valamilyen speciális tudásod, például lovas oktatást csinálsz otthon. itthon… Én a konyhai munkát választottam. Első nyáron nem éreztem elég erősnek a nyelvtudásom ahhoz, hogy gyerekekkel foglalkozzak közvetlenül, de nem bántam meg, szeretek főzni, és jó volt a társaság is. Az amerikai táborokat nem úgy kell elképzelni, mint a Balatont, hogy ott van a SZOT üdülő és egy hétig van nyitva… Itt van egy erdő és egy tó és körülbelül ez a tábor, ami egész nyáron, májustól augusztus végéig nyitva van.”
A munkaidejük szerint a konyhában fél 7-7-kor kezdtek, délután volt egy 2 órás szünetük, majd este 7-8-ig dolgoztak még, heti 1-2 nap pedig szabadnap volt.
Erasmus
Az Erasmusnak köszönhetően kipróbálhatod milyen hallgatónak lenni egy másik országban. Az ösztöndíj egy tanulmányi félévre szól, de ha őszi félévre mész, alkalmanként meghosszabbítható egy évre. Az Erasmus ösztöndíjjal egy külföldi iskolában tanulhatsz díjmentesen, a költéseidet (szállás, étkezés, közlekedés, kiutazás stb.) pedig egy havi szinten meghatározott összegből fedezheted, amit országonként határoznak meg. Sőt, ha ügyes vagy, akár háromszor is pályázhatsz Erasmus+ ösztöndíjra: alapszakon, gyakorlaton és mesterszakon is. Emellett az Erasmus+ ösztöndíjra a hallgatókon túl oktatók is pályázhatnak.
A felvételi eljárás intézményektől függően eltérő, a közös pontok az önéletrajz, motivációs levél, jelentkezési lap kitöltése. Ha Erasmus-ösztöndíjra jelentkeznél érdemes rágyúrnod a vizsgaidőszakra, a jelentkezésnél ugyanis előnyben van az, akinek jobb az átlaga.

Persze a követelmények iskolánként eltérők lehetnek – valahol itthon is le kell vizsgáznod -,
de a legtöbb helyen a tantárgyaid egy részét hazaérve el tudod ismertetni. A szerződés megkötésekor egyébként mindig megadnak egy minimális kreditösszeget, amit teljesítened kell, különben vissza kell térítened a kapott ösztöndíjat. Velünk nem volt „kivételezés”, ha vizsgáról volt szó, ugyanazt kérték tőlünk számon, mint a helyi diákoktól.
Jómagam Észtországban tanultam fél évig egy filmes iskolában, ahol volt német, norvég, olasz, amerikai, kanadai és egyetlen egy észt tanárom is, tanultam hangot felvenni és vágni és betűkkel osztályoztak számok helyett. Amellett, hogy egy teljesen más környezetben tanulhattam, a padokon túl rengeteget fejlődött az angolom és hazatérve egy tucat nyelven tudtam koccintani is. Erasmus alatt rengeteg különböző kultúrából érkező embert ismertem meg, a helyi szokásokon túl.
Emellett jó, hogy ennek ellenére nem maradtam le az itthoni tanulmányaimmal sem, a tantárgyaim nagy részét ugyanis el tudtam ismertetni, így csak egy-két tantárggyal kellett többet felvennem hazaérve.

Mert bár az Erasmus alatt rengeteget lehet bulizni – sőt, kötelező – nem szabad elfelejteni, hogy ez is ugyanolyan egyetemi félév, mintha otthon lennél, csak éppen a tanuláson túl ezerféle impulzus ér egyszerre, egy tucat új barátot ismersz meg, együtt buliztok és általában az utazás sem marad ki egy-egy ilyen félévből.
Nekünk a helyi ESN (Erasmus Student Network) szinte minden héten szervezett valami programot, de velük jutottam el Szentpétervárra, egy diákokkal zsúfolt buli hajóval Stockholmba és játszottunk el egy tradicionális esküvőt egy észt farmon.
Bővebben az Erasmus programról itt tájékozódhatsz.
Ha érdekes volt a cikk, oszd meg másokkal is!