Három barlang kalandvágyóknak: a leghosszabbtól az egyik legveszélyesebbig
Van egy természetes hely, ahol télen melegedhetsz, nyáron hűsölhetsz: ez a barlang. A hőmérsékletük ugyanis általában 10-12 fokos. Ráadásul levegőjük nagyon tiszta, sokszor gyógyhatású is. Aki kalandra vágyik, különleges programra, vagy családi hétvégi közös élményre, annak érdemes valamelyik budapesti, vagy főváros környéki barlangot felkeresni. Most három érdekes helyet ajánlunk:

Szemlő-hegyi-barlang
A Budai-hegységben, Szemlő-hegyen található fokozottan védett barlangot idegenforgalmi célokra kiépítették, és így látogatható, még babakocsival és kerekesszékkel is. A barlang 2230 méter hosszú, 50 méteres a függőleges kiterjedése. A túra útja 250 méter, járdákon és lépcsőkön halad.

A feltárása
1930-ban bukkantak rá a barlangra kőfejtés közben. Barlangkutatók bontották ki a bejáratát, így jutottak le a Rózsalugas névre keresztelt helyre és további folyosókra. Több kutató is megvizsgálta a barlangot, így derült ki, hogy a falakon kőrózsák, borsókövek találhatók, anyaguk aragonit, ami meleg vízből válik ki. Innen tudható, hogy a barlang hévizes eredetű. A háború után újabb járatokat fedeztek fel, így lett 2 kilométeres. A barlangot 1986. októberében nyitották meg.
1980-ban kezdték megvizsgálni a klímáját, és megállapították, hogy barlangterápiára is alkalmas, légzőszervi betegségek, főleg hörghurutos és asztmás megbetegedések gyógyítására kiváló. A levegő tiszta, magas a relatív nedvességtartalma és pormentes. A látogatók után körülbelül 30 perccel újból helyreáll a levegő eredeti állapota.



Látnivalói
A gömbfülkék, gömbüstök mellett az ásványkiválásai is érdekesek, a sárgásfehér borsókő, a kalcitlemezek, fehér gipsz és tűs aragonit, valamint kisebb cseppkőképződmények láthatók benne.

Néhány állomás a barlangi túrán
Az első állomás a Ferencvárosi-terem. Nevét arról a barlangkutató csoportról kapta, akik 1973-ban először jutottak be ide. A tájékozódás miatt szokták a barlangászok elnevezni a legjellegzetesebb alakzatokat, sziklákat. Ebben a teremben például egy jégtáblák között elsüllyedő hajót és egy úszó jegesmedvét láthatsz. A terem közepén lévő, lelógó, borsókővel borított szikla az Anyósnyelv nevet kapta, de van itt például Menyecskenyelv is.
A barlang egyik legtermészetesebben hagyott helyén látható a Virágoskert, amely borsókövekből és karfiolokból évmilliók alatt képződött.
A méreteiről híres Óriás-folyosó bejárata a túra egyik legimpozánsabb része, de itt van a Boszorkányfej hatalmas orrával, és egy halálfej is ijesztgeti az ide érkezőket.
VIDEÓ:
A hőmérséklete egész évben 12 °C.
A túra kb. 40 perces.
Kedd kivételével minden nap nyitva van.
A barlang csak vezetővel látogatható.
Információk ITT

Pál-völgyi-barlangrendszer
Magyarország leghosszabb és egyik legszebb barlangja a fokozottan védett Pál-völgyi-barlangrendszer. Idegenforgalmi célokra kiépítették és 500 méteres szakasza bejárható.

Felfedezése
A korábban itt működő kőbányában már 1902-ben tudtak a barlangról, amelynek bejárata pár méter után beszűkült. A legenda szerint 1904-ben egy birka alatt beszakadt a föld, és mikor ki akarták menteni, akkor vették észre, hogy a lyukból folytatás is nyílik. A barlangkutatók némi sziklabontás után jutottak be egy cseppkövekkel teli szakaszra.
A hévíz által kialakított barlang feltárását 1910-ig folytatták, ekkor már 1 kilométernyi szakaszt ismertek meg. Kiépítették a járdákat, létrákat a belső közlekedéshez és 1919-ben nyitották meg a közönség előtt. A 2. világháborúban óvóhely volt, ekkor sok kár keletkezett benne. Felújítására 1973-ban került sor. 1989-ben újabb szakaszt nyitottak meg, akkor lett 500 méteres a látogatók által bejárható túraút.
Egy tudományos kutatás részeként a barlangban élő denevéreket, és az algafajokat is vizsgálták. 1980-ban tovább folytatódott a barlang feltárása, a huzat útját követve ekkor tártak fel egy újabb részt, így már 19 kilométeres lett a barlang.
2001-ben találták meg az összeköttetését a Mátyás-hegyi-barlanggal. Ezzel a magyar barlangok közül ez lett a második legnagyobb.
2011-ben megtalálták az összeköttetést a Pál-völgyi–Mátyás-hegyi és a Harcsaszájú–Hideg-lyuk barlangrendszerek között is. Ezzel egy rekordot is elértek, mert a Pál-völgyi-barlangrendszer a 28,6 kilométeres hosszúságával Magyarország leghosszabb barlangja lett.


Látványosságai
Sok izgalmas dolog található itt, például a jó akusztikájú Színház-terem, a Meseország cseppkő-képződmény, az állat formájú cseppkövek, csillogó kalcitkristályok és kagylólenyomatok, meseszerű cseppkövek és különleges sziklaalakzatok.
A falakon gömbüstök, borsókövek láthatók, és cseppkövekben is gazdag, van itt függő- és állócseppkő, cseppkőzászló, görbecseppkövek és barlangi gyönggyel bélelt medencék is.
VIDEÓ:
A hőmérséklete egész évben állandó, 10 °C.
A túra időtartama 60 perc.
Hétfő kivételével minden nap látogatható.
A barlang csak vezetővel látogatható.
Információk ITT

Solymári-ördöglyuk
A Budai-hegységben, a Zsíros-hegycsoport oldalában található barlang fokozottan védett. A hossza 5550 méter, mélysége 78 méter. Több bejárata is van, főbejárat az elhagyott kőfejtőnél van. Hévizes eredetű, a kora mintegy fél-egy millió év lehet, teli repedésekkel, hasadékokkal, igazi labirintus-rendszer alakult ki benne.


Felfedezése
A helyiek már a 19. században tudtak arról, hogy van itt egy barlang bejárata. Az első geológus 1868-ban járta be az első szakaszt. A turisták a századfordulón már lemerészkedtek a Nagy Kürtőbe, de csak gyakorlottaknak volt tanácsos bemenni, hiszen akkoriban a legnehezebben járható magyar barlangként tartották számon.
Az 1920-as évek második felében egyre jobban érdeklődtek a barlang iránt a szakemberek is. 1929-ben lett rá pénz, hogy a bejáratot zárhatóvá tegyék, majd terepet rendeztek, és turista utat építettek ki. Mivel a barlang egyre rosszabb állapotban volt, 1935-ben lezárták, fejlesztéseket hajtottak végre, vetítéseket tartottak a barlang megismertetésére és újra beindulhatott a barlangi túrázás. Később korlátokat, új lépcsőket készítettek, hogy biztonságosabbá tegyék az utat.
Az 1940-1960-as években további kutatásokat végeztek, így a járatok hossza is alaposan megnőtt. A barlang teljes térképe még mindig nem készült el.

Látnivalói
A magasabb részeken találhatók a gömbüstök, gömbfülkék, de van borsókő, és gipsz kristálycsoportok, valamint cseppkőképződmények is akadnak, egy részük sajnos már megrongálódott.
Túrázás
A barlangba az Ifjúsági Barlangtúra és Barlangi Sportterápia Egyesület vezet overallos sport és gyerektúrákat.
A könnyebbik túra 20 perc, a hosszabb és nehezebb túra egy órás. A barlang többi része csak gyakorlottaknak való.
A rövidebb túra remek lehetőség arra, hogy a kezdők kipróbálják magukat, mert itt tényleg csúszni-mászni kell, de a terep biztonságos. A haladást létrák és kapaszkodókötelek segítik. Mivel nincs világítás, így sisakkal és fejlámpával lehet csak bemenni.

Veszélyes
A barlang bonyolult útvonalai, labirintus szerű elágazásai és a látogatók nem megfelelő felszerelése, vagy tapasztalatlansága miatt eddig mintegy 200 túrázót kellett kimenteni a Barlangi Mentőszolgálatnak. Volt aki megsérült, volt aki világítás nélkül maradt, vagy eltévedt. Emiatt 1993-ban lezárták a barlangot, új létrákat, lépcsőket szereltek fel, és túravezetőkkel engedték csak be a látogatókat.
Csontok a barlangban
A barlangban az 1920-as években neolit cserépedény-töredékeket találtak, majd később görény és ló csontjaira, csigavázakra bukkantak. Egy kürtőben ember, ló és medve csontjait találták meg. A legérdekesebb egy jávorszarvas-csontváz volt, de ráakadtak cickány, pocok, barlangi medve és barlangi oroszlán csontjára is. Ez utóbbiak korát 70-75 ezer évre becsülik.

Denevérek
A barlangban hatalmas denevér-kolónia élt korábban. A 20. század elején tonnaszám termelték ki a guánót a barlangból, volt olyan terem, ami szinte teljesen tele volt a denevérek ürülékével, de a járatokban is méteres magasságban állt. Számos csontot is találtak, ezekből kiderült, hogy több fajta denevér élt itt, mára azionban számuk alaposan megcsappant a túrázások miatt.
Különleges rovar
Több érdekes és ritka példányt találtak, például kétfajta szárnyatlan ősrovart és egy teljesen ismeretlen sertefarkú rovart is.
VIDEÓ:
Hőmérséklete egész évben 10 fok.
Előzetes bejelentkezéssel, de egész évben látogatható.
Információk ITT
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!