Fedezd fel Tatán az idehaza egyedülálló ökoturisztikai tanösvényt!
A főleg enyves éger alkotta különleges láperdő állandó változásban van. Ha ma a fából készült hídon sétálva szétnézel, tán nem is sejted, hogy nem oly régen még száraz lábbal lehetett volna itt egy erdei kirándulást tenni. De az az időszak – szerencsére – csak átmeneti volt, hiszen az itt fakadó forrásoknak köszönhetően a területet korábban is víz borította.
Tata és környéke mindig is híres volt vizeiről, az Öreg-tó, számtalan patak és forrás messzi földről vonzotta az embereket ősidők óta.
A lápos vidéket sok-sok éve tartották életben a langyos vizű források, melyek több tavat is tápláltak
– és táplálnak újra – a Fényesen. A bányászat miatt az 1970-es években apadt el a víz, és ekkor száradt ki szinte teljesen a láperdő is. Szerencsére azonban még az utolsó pillanatban leállt a bányászat és a források újra életre keltek.
A hídon sétálva hallható, ahogy a föld mélyéből előtörő víz „bugyborékol”, több helyen pedig csodás látványt nyújtanak a felszínre érkező buborékok.


A bőséges vízhozamnak köszönhetően pár év alatt újra víz borította el a területet, amely azóta is évente 1-2 mm-t emelkedik. A hirtelen jött víz az akkor már száraz lábon álló fák egy részét elpusztította, ennek nyomai igen szépen láthatóak.
Ám a természet folyton alkalmazkodik, így számos növény újra megtelepedett és burjánzani kezdett. Ahogy az élővilág, a halak, lepkék, madarak is újra birtokba vették a vizes élőhelyet.
Az ösvényen haladva pillangók, szitakötők keresztezik az utunkat, a vízben halak, csigák, békák, teknősök láthatóak, a bokrok rejtekéből kacsák bújnak elő, a fák koronái közül számtalan madár hangját hallani, sőt ha alaposan figyelünk, akkor jó pár madarat láthatunk a kiszáradt fákon pihenni, vagy vadászni.




A napi mintegy 2400 m3-es mennyiségű, 20-22 fokos víz még télen sem fagy be, ezért több madár választja telelőhelyének.
Számos különlegesség él a láperdőben, melyekről a tansövény képes tábláin sok-sok érdekes információt lehet megtudni. A vezetett sétákon pedig az éppen előbukkanó, vagy hallható állatokkal is meg lehet ismerkedni. A kalandvágyóknak még éjszakai túrát is szerveznek.
A láperdő igen érzékeny.
Ezért különösen fontos, hogy a látogatók ne zavarják a természetet. Azt kérik mindenkitől, hogy csendesen sétáljon, tartsa tiszteletben a szabályokat, ne térjen le az útról. A hidakról lelépni ráadásul veszélyes is lehet, hiszen a talajszint sokszor hirtelen mélyül, vagy az iszap süllyedőssé válik.




A korábbi forrástavak közül ma már csak a Katonai-forrásban szabad fürdeni – a strandon -, a többit „visszakapta” a természet. A tóban régebben katonák tanultak búvárkodni, innen kapta a nevét is. Partján szauna működik, amelynek „őse” arról volt nevezetes, hogy az volt Magyarország első finn jellegű szaunája. A másik nevezetes forrástó a Védett, melyben gyönyörű tündérrózsák nyílnak.
A tanösvény útja egy fahídon vezet végig, az egyik legszebb részen pedig egy kilátóra is fel lehet mászni. Ha tényleg szeretnéd élvezni a túrát, akkor haladj lassan, állj meg csendben és erősen figyelj, mert az állatok kiválóan rejtőzködnek, de a türelmes és éber látogató észreveszi őket.



A tanösvény egész évben látogatható, sőt ajánlják, hogy többször – más évszakban – is térjünk vissza, mert a természet új arcát ismerhetjük meg.
Bővebb információ ITT
Ha nyáron érkezel, hozz magaddal strand-felszerelést is, mert a tanösvény mellett található a Fényes-strand, medencékkel, játékokkal, szaunával, hatalmas vízi csúszdával, nagy zöld, árnyas területekkel. És persze kipróbálhatod a Katonait is, milyen érzés egy kristálytiszta forrástóban megmártózni.




