Aktív kikapcsolódásra hívnak a szlovén tájak
A Szlovén Idegenforgalmi Hivatal a szabadtéri élményeket és a sportturizmust állítja fókuszba 2022–2023-ban, ezért az elkövetkező időszakban az aktív turizmus fejlesztésére és népszerűsítésére a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítanak.
Közép-Európa egyik legzöldebb országában amúgy is minden adott az élményekben gazdag szabadtéri időtöltéshez: Szlovénia változatos tája, a karszt, a mediterrán, az alpesi és a pannon világ találkozása a hegyi túrázástól a vadvízi evezésig számtalan lehetőséget és egyre jobb infrastruktúrát kínál az aktív kikapcsolódáshoz. Érdemes letérni a legismertebb útvonalakról, és valami újat felfedezni, hiszen az ország rengeteg meglepetést tartogat.

Együttműködési megállapodást kötött a MUISZ és a Szlovén Idegenforgalmi Közösség
Május 3-án a Hard Rock Hotelben mutatkozott be Szlovénia a magyar turisztikai szakmának. Az eseményen a Szlovén Idegenforgalmi Közösség (STB) képviselői együttműködési megállapodást írtak alá a Magyar Utazási Irodák Szövetségével, melynek célja, hogy a két ország turizmusát közelebb hozza egymáshoz.Az eseményen a szlovén delegáció képviseletében Ilona Stermecki, a MUISZ nevében Füri Mihályné és Erdei Bálint írták alá a 2022–2023-as évekre vonatkozó memorandumot, amely az együttműködés hivatalos keretét adja.
Erdei Bálint szerint a pandémia után a belföldi és a közeli országokba irányuló turizmus felértékelődött a magyar, de a környező országok utazóinak körében is. Ezzel párhuzamosan az aktív és ökoturizmus szerepe is megnőtt, amiben Szlovénia hagyományosan erős és jó példával jár elöl, de Magyarországon is egyre több fejlesztés valósul meg. Ha a régiónkban található országok képesek összefogni, akkor határokon átnyúló turisztikai termékeket tudnak az ébredező tengerentúli piacoknak is kínálni, és az eddigi megszokott Bécs–Prága–Budapest csomagok ki tudnak egészülni más úti célokkal, például Szlovéniával is. Ebben lehet komoly segítség egy ilyen megállapodás.

15 ezer kilométer gyalogösvény
A gyalogtúrázók tízezer kilométer jól jelzett és karbantartott hegyi túraösvény-hálózatot és ötezer kilométer tematikus gyalogos útvonalat találnak az alföldön és a hegyvidéken. A lehetőségek közül erőnlét és érdeklődés szerint is válogathatunk: a családi kirándulásra alkalmas szelídebb ösvényektől a magashegyi, a via ferrata és a hegymászóútvonalakig bőséges a kínálat. A 20 ezer négyzetkilométernél alig nagyobb országban a magashegyi túrázók 352 kétezer méternél magasabb meghódításra váró csúcsot találnak.
A rövid távolságok miatt a turisztikai központok könnyen elérhetők, az infrastruktúra kiváló, és a hegyekben barátságos szálláshelyeket is szép számmal találni. A kirándulásokat érdemes úgy tervezni, hogy legyen idő megpihenni valamelyik hegyi vendégházban, ahol megkóstolhatjuk a helyi ételeket és a közelben szedett növényekből készült gyógyteákat.
A 20 ezer négyzetkilométernél alig nagyobb országban a magashegyi túrázók több mint 350 kétezer méternél magasabb meghódításra váró csúcsot találnak.
A rövid távolságok miatt a turisztikai központok könnyen elérhetők, az infrastruktúra kiváló, és a hegyekben barátságos szálláshelyeket is szép számmal találni. A kirándulásokat érdemes úgy tervezni, hogy legyen idő megpihenni valamelyik hegyi vendégházban, ahol megkóstolhatjuk a helyi ételeket és a közelben szedett növényekből készült gyógyteákat.

A természet felfedezése két keréken
Az ország változatos tájait és számtalan természeti látnivalóját a szuperül karbantartott bicikliutakon kerekezve is felfedezhetjük. A különböző terepviszonyok között a kisgyermekes családok, az országúti kerékpárosok és a mountain bike-osok egyaránt megtalálják a kedvükre való útvonalakat. Kelet- és Dél-Szlovéniában szőlőültetvényekkel és erdőkkel borított szelíd dombok között tekerhetünk. Nyugat felé indulva a terep emelkedni kezd, és az alpesi előhegyek, majd az Alpok teszi próbára a két keréken túrázókat. Könnyebb pedálozást ígér a közép-szlovéniai Ljubljanai-medence, de a karsztvidék, illetve a lankás mediterrán táj is minden szempontból ideális a kerékpározásra.
A bringasport hívei körében méltán népszerű esemény az egész országot átszelő nemzetközi országúti kerékpáros verseny, a Tour of Slovenia, aki élőben kíváncsi rá, az idén június 15. és 19. között követheti a mezőnyt.

Adrenalinfröccs smaragdzöld folyókon
A kajakozás, a kenuzás és a rafting a kalandturisták egyik legizgalmasabb időtöltése a vadvizekben bővelkedő Szlovéniában. Az evezős bátorságpróbára indulók többsége a Júliai-Alpokban fekvő Bovecet, Európa vadízi fővárosát veszi célba, ahol a csapatok a kristálytiszta, jéghideg és smaragdzöld Soča folyón különböző nehézségű túrák közül választhatnak. Komoly veszélytől nem kell tartani: a csónakban ülők minden mozdulatát szakavatott túravezetők vigyázzák, és ők gondoskodnak a hajók irányításáról is, így a turisták a természet csodáira és a vadvízi kalandra koncentrálhatnak.
Aki kíváncsi, milyen egy természet alkotta vidámpark különböző méretű vízvájta csúszdákkal és hívogató medencékkel, az a csúszdás, vízbe ugrálós programot a Soča-völgy természetes akvaparkjában, a Sušec-kanyonban folytathatja.
