Ahol minden nyitva van, és sehol nem kérnek oltási igazolványt – Gibraltáron már olyan az élet, mint a járvány előtt
Most, hogy már a koronavírus-járvány harmadik hullámát tapossuk, és már egy éve korlátozások között éljük az életünket, természetesen mindenki azt várja, hogy mikor kerülhet minden vissza a régi kerékvágásba. Sokan abban reménykednek, hogy nyáron már legalább olyan szabad lehet majd az élet, mint tavaly, de egyelőre még senki sem tudja, mikor jöhet el az az idő, amikor már tényleg semmilyen területen nem szabályoz semmit a koronavírus.
Bár a legtöbb országban ez még elég messzinek tűnik, de már vannak olyan helyek, ahol szinte a covid előtti időkre állt vissza az élet. Ilyen például Gibraltár is, ahol most olyan szabad az élet, amiről mi egyelőre még csak álmodozhatunk.
Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen kisméretű városállamnak könnyebb dolga volt a járvány kezelésében, mint a nagyobb országoknak, de azért érdemes megnézni, hogy csinálták.
Gibraltár annak ellenére vezetett be márciusban teljes zárlatot, hogy az első hullámot viszonylag simán megúszták. A korlátozásokat június elsején oldották fel teljesen, így a nyár szinte teljesen szabad volt. Augusztus végén viszont ott is egyre több fertőzöttet regisztráltak, és bár ősszel még viszonylag mérsékelt maradt a második hullám, a brit és a spanyol mutáns betörésével december végétől kezdve január végéig hirtelen meredeken megnőtt a fertőzések száma.
Az Egyesült Királysághoz tartozó városállamban tavaly március óta 4275 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak. Már az első hullám idején nagy hangsúlyt fektettek a kiterjesztett tesztelésre, hogy időben kiszűrjék a fertőzötteket. Különböző tesztpontokat hoztak létre, ahol 16 év felett bárki, időpont nélkül, ingyenesen teszteltethette magát. Sőt egy úgynevezett drive-in autós tesztpontot is megnyitottak a belvárosi buszpályaudvaron, ahol ki sem kellett szállni a kocsiból a mintavételhez. Ezen kívül egy kontaktkövető applikációt is elérhetővé tettek, amely hasonló a nálunk bevezetett VírusRadar nevű mobilalkalmazáshoz.

Fotó: MTI/AP/Javier Fergo
A mostani szabadságot viszont egyértelműen az oltás hozta meg Gibraltáron.
Az oltási programba viszont nemcsak a gibraltáriakat, hanem az ott élő külföldieket és a létfontosságú munkát végző nem odavalósi embereket is bevonták.
Csak annyit kérnek a belépőktől bizonyos helyeken, hogy adják meg a nevüket és a telefonszámukat, hogy ha esetleg gócponttá vált az adott hely, akkor értesíthessék őket.
Az oltási igazolványt leginkább azért állítják ki, hogy ha a gibraltáriak külföldre akarnak utazni, akkor igazolhassák a védettségüket. Az Egyesült Királyságban viszont zöld státusza lehet a városállamnak, ami azt jelenti, hogy az onnan visszaérkező turistáknak nem kell karanténba vonulniuk otthon.

Fotó: Xinhua News Agency / eyevine
Gibraltár egyetlen szomszédos országa Spanyolország, a határátlépést követően pedig rögtön észrevehető, mennyire más a helyzet a városállamban.
Clara Luise Manzano a dél-spanyolországi San Roque faluból jár át a munkája miatt, frontvonalban dolgozóként pedig az elsők között kaphatta meg Gibraltáron az oltást. Ez, és az is hatalmas megkönnyebbülést jelent neki, hogy a városállamban már szabadabban mozoghat.
- mondta.
De nemcsak a Spanyolországból érkezőknek, hanem a gibraltáriaknak is nagy öröm, hogy végre szabadon mehetnek külföldre.
Egy helyi étterem vezetője, Emma Gaivizo elmondása szerint most még nincs sok turista Gibraltáron, de várhatóan sokan mennek majd oda a lazább korlátozások miatt is.
- mondta.
A helyiek szerint most fantasztikus az élet Gibraltáron az elmúlt egy évhez képest. Egy 76 éves nyugdíjas férfi, Adolfo Mor már maszk nélkül megy ki a tengerpartra a feleségével, egyáltalán nem aggódnak már a fertőzés miatt.
- jelentette ki.
Egy másik nyugdíjas pedig úgy véli, Gibraltár a turisták paradicsoma lehet, mert annyira biztonságos most ott lenni.
Forrás: CNN, Daily Mail