UTAZZ

A magyar bazilika, amely nagyon sok rekordot tart

A legtöbben nem tudják, milyen sok kincset és érdekességet rejt az esztergomi székesegyház. Itt őrzik például a legtöbb magyar koronázási tárgyat.


Az Esztergom fölé magasodó hatalmas székesegyház sok mindenben rekorder. Egész története nagyon kalandos, és rengeteg érdekesség kapcsolódik hozzá. A templomba a belépés ingyenes, de a többi részét csak belépőjeggyel lehet – és érdemes – meglátogatni. Most ezeket mutatjuk be kedvcsinálónak.

esztergom_bazilika_2016_09-100

A Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert főszékesegyház 1822 és 1869 között épült. A Szent István téren álló épület hatalmas méretei is lenyűgözőek. Olyannyira, hogy világviszonylatban is igencsak előkelő helyen áll.

- Külső méretei alapján Magyarország legnagyobb egyházi épülete. Az altemplomtól a kupola gömbjéig 100 méter magas.

- Európában csak a római Szent Péter bazilika, a londoni Szent Pál székesegyház, a milánói és a kölni dóm nagyobb nála.

- A világ tizennyolcadik legnagyobb bazilikája.

- Az építésénél számos technikai újdonságot használtak, például az üreges téglát itt építették be először.

A Bazilika számokban:

- belső alapterülete 5660 négyzetméter

- teljes magassága 100 méter

- 118 méter hosszú és 49 méter széles

- kupoláját 24 oszlop tartja, köztük 12 ablak található

- a kupola belül 71,5 méter magas, átmérője 33,5 méter

- a kupola erkélyére 400 lépcsőfok vezet

- a kupola feletti gömb 2,5 méter átmérőjű

- a kereszt 7 méter magas

- a kupolát tartó pillérek 17 méter vastagok, ez Közép-Európa legvastagabb falrendszere

esztergom_bazilika_2016_09-83

A bazilika felfedezését már az odavezető úton megkezdjük. A Várhegyre felsétálni több útvonalon is lehetséges, a legszebb és legimpozánsabb látványt a széles lépcsősoron felmászva nyújtja az épület. A bal oldali torony aljában található a jegypénztár, a megváltott jegyekkel pedig a szemben lévő kapun lehet bejutni a templomba.

esztergom_bazilika_2016_09-14

Az altemplom

Két hatalmas szobor, az Elmúlás és az Örök Élet jelképei fogadnak az 57 lépcsőn aláereszkedve. A régi sírkövek között itt látható például Vitéz Jánosé is, ő volt Mátyás király nevelője. Itt nyugszik többek között Szécsi Dénes, aki királlyá koronázta Mátyást, és itt kaptak végső nyughelyet a korábbi érsekek, köztük Mindszenty József, akinek emlékére II. János Pál pápa ellátogatott ide.

altemplom2

Fotó forrása: wikipedia

Az orgona

1856-ban avatták fel Ludwig Mooser által épített orgonát, melyet többször is javítani kellett a háborús károk miatt.

VIDEÓ: az orgonáról

A harangok

A bazilika tornyában három harang lakik a bal oldali toronyban. A jobb oldali (északi) toronyban voltak eredetileg a harangok, később kerültek a déli toronyba. Jelenleg Pátzay Pál alkotását, a Szent István szobrot őrzi a kápolnává szentelt torony.

- A nagyharang 5827 kilogrammos. Átmérője 218,5 cm. 1938-ban öntötte Szlezák László. Ez az ország negyedik legnagyobb harangja, a Dunántúlon pedig a legnagyobb.

- A középharang 280 kg, 81 cm és 1858-ban készült el. Ez harangozza 12 órakor a déli harangszót.

- A lélekharang 20 kg, 31 cm. A rajta látható dátum szerint 1751-ben öntötték, így ez a harang vásárlás útján került ide.

A túrán lehetőség van a kupolába is feljutni, ám praktikus tanácsként érdemes megfogadni, hogy oda ne a harangozás idején indulj el, mert fülsértő élmény lesz a kellemes nézelődés helyett.

A Kincstár

Simor János esztergomi érsek nyitotta meg a Főszékesegyházi Kincstárat. Az ide látogatók fantasztikus látványban gyönyörködhetnek. A csodás mestermunkák káprázatosak, és mindenképpen ajánlatos megismerkedni azok történetével is. Hiszen egy-egy darab a történelmünk nagy pillanatainál volt jelen, híres nagy uralkodók viselték, vagy tartották kezükben.

Ráadásul itt látható a legtöbb olyan tárgy, melyet a magyar királykoronázások alkalmával használtak.

Ilyen például a Magyar Koronázási Kereszt, ez a későromán műremek. Erre tettek esküt a koronázási szertartáson királyaink. Az aranykereszt a magyar királyok koronázási ceremóniájának egyik eszköze volt, ez a legrégebbi ilyen darab, korábbi, mint a koronázási kard és az országalma.

A 40 cm magas arany kereszt a 13. században készült. Pázmány Péter esztergomi érsek újíttatta fel, és ekkor került rá a gomb és a talapzat. A gyöngyökkel és drágakövekkel díszített keresztben Krisztus keresztfájából származó ereklye volt beillesztve, amely ma már nincs meg.

magyar_koronazasi_eskukereszt_wiki

A kincstár egyik legpompásabb darabja pedig a színarany Mátyás-kálvária, mely a 15. század fantasztikus műalkotása, és az itt látható kincsek legértékesebbje. Ez Magyarország legnagyobb ékszerkincse (a Szent Korona után), melyet több, mint száz keleti gyönggyel, drágakövekkel, szobrász zománccal ékesítettek.

A 72,5 cm magas remekmű 5411 gramm. A kálvária két részből áll, mely két különböző korból származik, így stílusuk is más. A felső része a régebbi, 1402-ben újévi ajándék volt, Flandriai Margittól kapta Merész Fülöp fejedelem. Felső része a Golgotát ábrázolja, Jézussal, Szűz Máriával és Szent Jánossal. Az eredeti talapzat története ismeretlen, az utókornak megmaradt talapzatot Mátyás király készíttette 1480 körül. A három szfinx Mátyás címerét tartja.

matyas_video

Az egyik legszebb darab az aranyból és aranyozott ezüstből készült Suki-kehely, melynek sok-sok apró részletét külön kinagyítva monitoron is megcsodálhatjuk. Ez a világ egyik legdíszesebb gótikus kelyhe.

Valószínűleg a 15. század első felében készült. A kelyhet Suki Benedek erdélyi nemes ajándékozta a gyulafehérvári székesegyháznak. A 27 cm magas remekművön harminc gótikus fülke látható, három szinten. Mindegyikben egy-egy szent vagy angyal található, teljesen részletesen kidolgozva. A kehely kosarán Jézus életéből látható hat fontos állomás.

suki_kehely_wiki

A Kincstár fotóinak forrása: wikipedia, youtube

A kincstár legöregebb darabja egy metszett hegyikristály, amely 1145 éves.

VIDEÓ: a kincstárról

A Panorámaterem

A név nem véletlen, a félköríves ablakból gyönyörű kilátás nyílik a környékre, a Dunára. A teremben kávézó üzemel, és egy ideiglenes kiállításnak is helyt ad.

esztergom_bazilika_2016_09-61

A kalandvágyók és persze a tériszonnyal nem rendelkezők részére a túra itt tovább folytatódik, hiszen további sok-sok lépcsőt megmászva fel lehet jutni a kupolát körülvevő teraszra, ahol szó szerint a lábunk alatt hever Esztergom, a Duna és szép időben igen messzire ellátni.

esztergom_2016_08-16

A templomtér

A belépés ingyenes, és önmagában ez a látvány is megéri, hogy felkeresd a székesegyházat.

A grandiózus épületet története szintén mozgalmas, hiszen államalapítónktól napjainkig számos történelmi vihart megért.

Története

A múltja több mint ezer éves, az első épület 1010 körül készülhetett el. A mai bazilika helyén álló eredeti templomot Szent István építtette a Boldogságos Szűz és Szent Adalbert tiszteletére. A prágai püspök keresztelte meg Istvánt és később is patrónusa volt első királyunknak, majd mártírhalált halt.

esztergom_2016_08-108

Az épületet egy tűzvész pusztította el 1180-ban. A székesegyházat III. Béla segítségével Jób érsek hozatta rendbe. Később a török ostromban is megsérült az épület. Az 1543-as csata után a törökök dzsáminak használták, de hadászati célokat is szolgált. A várért folytatott harc közben az itt tárolt lőpor fölrobbant és csak Bakócz Tamás érsek kápolnája élte túl a pusztulást.

Mária Terézia 1768-ban rendelte el egy barokk templom építését Szent István tiszteletére. Végül az eredeti romokat Barkóczy Ferenc és Rudnay Sándor hercegprímások érseksége idején bontották el, hogy megkezdődhessen egy új bazilika építése.

Rudnay Sándor hatalmas építményt álmodott a Várhegyre. Az egész területet beborító, a mai Vatikánhoz hasonló épületegyüttest képzelt el ide. Ennek makettje ma megtekinthető a Panorámateremben. Ám a pénz nem lett volna elégséges erre a tervre, így a székesegyház, az Ószeminárium, a Sötétkapu és az érseki palota valósult meg.

esztergom_bazilika_2016_09-55esztergom_bazilika_2016_09-56esztergom_bazilika_2016_09-58

Bécs nem örült az építkezésnek, ellenezték, sőt meg akarták akadályozni, hogy felépüljön a Habsburg Birodalom legnagyobb temploma.

Az építkezés közben meggyilkolták az építésvezető Packh Jánost, így Hild József vette át a feladatot. Ő módosította az eredeti terveket, így nyerte el mai alakját az épület.

A kupola tetejére a keresztet 1846-ban helyezték el, majd az 1848-as szabadságharc után az akkori érsek, Scitovszky János szorgalmazta az építkezés befejezését.

esztergom_bazilika_2016_09-47

A korábbiakban megmaradt Bakócz-kápolnát darabokra szedték, és így építették be az 1600 darabot újra a bazilikába.

A székesegyházat 1856. augusztus 31-én avatták fel, de még ekkor nem volt teljesen kész az épület. Az ünnepségen Ferenc József is részt vett. A felszentelés alkalmára írta meg Liszt Ferenc az Esztergomi misét, melyet maga a zeneszerző vezényelt.

A második világháború sem kímélte, 95 gránát és bombatalálat érte. Az egyik oszlopát szétlőtték, és a kupola is megsérült.

A Bazilika felújítását 2005-ben fejezték be, ekkor kapott 250 reflektorból álló díszkivilágítást. 2006-ban a harangtornyot is felújították, majd az épület több részét is renoválták.

esztergom_bazilika_2016_09-1

A templom belső terében látható oltárokról és gyönyörű alkotásokról majd még mesélünk.

esztergom_bazilika_2016_09-21

Ha te is szereted az esztergomi bazilikát, oszd meg a cikket másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Négy új városba indít járatokat a Wizz Air októbertől
A légitársasággal 62 millióan utaztak a március 31-gyel véget ért pénzügyi évben.


A Wizz Air négy új járatot indít az ősszel a budapesti géppark bővítésének köszönhetően:

októbertől közvetlenül elérhető lesz repülővel Genova, Girona, Marrákes, decembertől pedig Memmingen,

írja az MTI a légitársaság közleménye alapján.

Emellett a Wizz Air több népszerű útvonalon is növeli járatai gyakoriságát, egyebek mellett Tel-Aviv, Isztambul, Milánó, Berlin, Madrid, Athén és Glasgow irányába bővülnek a járatok.

Közleményük szerint a bővítés következtében a téli szezonban a légitársaság budapesti kapacitása az előző év azonos időszakához képest több mint 30 százalékkal nő. Ennek eredményeképpen a Wizz Air piaci részesedése 41 százalékkal emelkedik, erősítve a légitársaság piacvezető szerepét Magyarországon.

A hamarosan 17-re bővülő budapesti gépparkkal az idén összesen csaknem 7 millió utast szállíthatnak Budapestre és Budapestről. A közlemény idézte Valeria Bragarencot, a Wizz Air kommunikációs menedzserét, aki szerint a folyamatos hálózatbővítés bizonyítja, hogy a cég továbbra is elkötelezett a magyar piac iránt.

A Wizz Air jelenleg 220 Airbus A320 és A321 típusú repülőgépből álló flottát üzemeltet. A légitársaság 62 millió utas preferált választása lett a március 31-gyel véget ért 2024-es pénzügyi évben.

A Wizz Air korábbi közlése szerint bevétele 134 százalékkal, 3,896 milliárd euróra emelkedett a tavaly március 31-én zárult üzleti évében. A kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírások előtti eredmény (EBITDA) 134,3 millió eurót ért el, míg a megelőző üzleti évben 23,3 millió eurós veszteséget könyveltek el. A cég nettó vesztesége a 2021/2022-es 642,5 millióról 535 millió euróra csökkent.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Rejtett gyöngyszem Budapest közelében - a zsámbéki Szépia Bio & Art Hotel****-ben jártunk
Ebben a festői szépségű környezetben igazi élmény feltöltődni.


Városnéző túrákra nemcsak Budapesten mehetünk, hanem a fővároshoz közeli helyeket is érdemes akár több napra felkeresni.

Az egyik ilyen a festői szépségű Zsámbék, ami valódi ékszerdobozként bújik meg a Zsámbéki-medence északnyugati szélén.

Budapestről alig 30-45 perc alatt érhetsz oda autóval, de Kelenföld vasútállomásról és a Széll Kálmán térről tömegközlekedéssel is jól megközelíthető hely, így az autóhiány sem állhat a kirándulás útjába.

A város tele van látnivalóval, kulturálisan gazdag, békés-romantikus hangulatú utcáin felüdülés volt a séta. Leghíresebb látnivalója a Zsámbéki Romtemplom, amit rövid ott tartózkodásunk okán mi sem szerettük volna kihagyni. A premontrei kolostort még a 13. században építették, és az évek során a pálosok is megfordultak itt, de török kézen is volt, majd a 17. század végén a Zichy család tulajdonába került, végül az 1763-as földrengés során teljesen leomlottak a falai. A templomrom műemlék, de bárki által látogatható és fantasztikus élmény.

Teljesen magába szippantja az embert a történelem, ahogy a monumentális falak, tornyok között sétál.

Habár a látványosság talán az egyik legszebb nevezetesség egész Magyarországon, a látnivalók sorának itt nincs vége. Nekünk most csak egy kisebb délutáni sétára volt lehetőségünk, de miután eltöltöttünk az évszázados romok között egy kis időt és kirándultunk kicsit a városban rájöttünk, hogy egy teljes nap is kevés lenne, hogy felfedezzünk mindent. Éppen emiatt is fogunk még megannyiszor visszalátogatni ide!

Szépia Bio & Art Hotel****

Pihenni és feltöltődni érkeztünk a városba, emiatt esett a választásunk a térség első számú 4 csillagos wellness és konferencia szállodájára, a Szépia Bio & Art Hotel****-re, ami Zsámbék központjában található. 2009 májusában nyitotta meg kapuit és az M1-es autópályától mindössze 5 km-re található szálloda azóta a régió kedvelt tréningszállodájává vált. Hét konferenciatermének adottságaiból adódóan ideális helyszín konferenciák, tréningek, bankettek, állófogadások, bálok, esküvők és egyéb céges illetve családi rendezvények megtartására. Az emeleten külön bár áll a vendégek rendelkezésére és az erkélyről gyönyörű kilátás nyílik a zsámbéki Romtemplomra. Nemrég egy projekt keretében új szárnyat alakítottak ki, ezáltal 27 szobával bővült a hotel, ezzel is lehetőséget adva a nagyobb társaságok elszállásolására.

Persze nem csak társaságok részére ajánlott itt a pihenés! Szuper kikapcsolódás párok, családok részére is, hiszen a sokszínű wellness és a rengeteg sportolási lehetőség a család minden tagja számára felejthetetlen élményeket ígér.

 

Művészet

A szállodához érve az első pillanattól fogva érezni lehet a sajátos hangulatát. Az épület modern és stílusos, mégis otthonos atmoszférával rendelkezik. A belső terekben a művészet és a design szerves egységet alkotnak, és minden sarokban inspiráló alkotásokra bukkanhatunk. A hotel egyfajta élő művészeti galériává válik, ahol a vendégeknek lehetőségük van megcsodálni és belesimulni a kreatív kavalkádba. Látogatásunk során kiderült, hogy a művészeti vonalat többek között a tulajdonos család művészettel is foglalkozó tagjainak festményei, műalkotásai biztosítják. Állandó és időszaki kiállítások is vannak itt és a szálloda üzletében megvásárolhatók a helyi képzőművészek alkotásai.

Szobák

A környezettel és design elemeivel azonnal elvarázsolt a szálloda, de engem a szobába lépve ért az igazi meglepetés. Minket az újonnan kialakított szárny egyik Deluxe szobájában szállásoltak el, ami a modern berendezésével, hangulatos színvilágával és kényelmes ágyával azonnal elnyerte a tetszésünket. Az erkélyünkről pedig csodás kilátás nyílt a kültéri medencére és a több hektárnyi zöld területre.

Az egész évben könnyen megközelíthető hotel, 65 db két ágyas szobával rendelkezik, melyből 26 db deluxe, 18 db standard, 14 db standard plusz, 4 db bio komfort, 1 db superior, valamint 2 db mozgáskorlátozott vendégek számára van kialakítva.

Aktív kikapcsolódés és sokszínű wellness

Én az aktív pihenők táborát erősítem, emiatt izgatottan vártam házon belül milyen sportolási lehetőségek tárháza nyílik meg előttem. Nem ért csalódás, annyi lehetőség volt, hogy ott tartózkodásunk alatt ki se tudtam próbálni mindent. Ha edzeni támadt kedvünk használatba vehettük a wellness részlegben található fitnesz termet. Emellett a szálloda kertjében található négy salakos teniszpálya is rendelkezésünkre állt, amelyből egyébként kettő a téli szezonban fűtött légsátor alatt üzemel. Itt található a füves futballpálya is, ahol éppen kisgyerekek játszottak. Bent két squash pálya, az első emeleten pedig két bowling pálya és egy csocsó várja a sportolás szerelmeseit. A szálloda bárja itt található a bowling pálya mellett, ez a Bowling Bár, ahonnan üdítőt, kávét és alkoholos italokat is tudtunk kérni.

Mivel azért mégiscsak pihenni érkeztem, az úszómedencéket sem hagytuk ki. A szálloda sokféle lehetőséget kínál a testi-lelki felfrissülésre is. Található a komplexum külső területén egy 21-23 fokos kültéri medence, amely a nyári időszakban üzemel. Továbbá egy 10 méter hosszú beltéri medence (28-30 fokos), jacuzzi, merülő medence, finn szauna, gőzkabin, infrakabin és sószoba is kialakításra került.

Nyárfás Étterem

A vacsorát és a másnapi reggelit is a szálloda éttermében, a hangulatos Nyárfás Étteremben töltöttük, illetve volt szerencsénk, hogy érkezésünk során az ebédet is itt fogyasszuk. Nem győztük végigkóstolni a svédasztalos kínálatot. Semmit nem akartunk kihagyni, hiszen már az első fogás után világossá vált, mennyire precízen összeállított, finom ételekről van szó.

A Nyárfás Étterem 130 fő befogadására alkalmas, mely kibővül még a külső terasszal, ami további 60 fő számára biztosít helyet. Az étterem tágas belső tere már önmagában kedvet csinál az étkezéshez. Jó idő volt, így kihasználtuk, hogy tavasszal már a teraszon is elfogyaszthattuk az ételeinket. Volt választék, mind a reggelinél, mind pedig a vacsoránál, és ez abszolút nem ment az ízek rovására. Érezhető volt, hogy kiemelt figyelmet szenteltek az egészséges táplálkozásnak, a reform konyhát kedvelőknek, a vegetáriánus életmód követői, sőt a vonalaikra vigyázó vendégek is bátran fogyaszthattak.

A Szépia Bio & Art Hotelben eltöltött nap tökéletes egyensúlyt teremtett a kényelem, a kényeztetés és az aktív kikapcsolódás között. A szálloda modern felszereltsége, a barátságos személyzet és a festői környezet mind hozzájárultak ahhoz, hogy teljesen feltöltődve és elégedetten távozzak. Ha egy különleges élményre vágysz Budapest közelében, Zsámbék és a Szépia Bio & Art Hotel kihagyhatatlan úti cél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Antalyai rémálomjárat: így várt 39 órát egy anyuka két kisgyerekkel Ferihegyen a Törökországba induló repülőgépre
Az első becsekkolás még rendben zajlott. Nem tudják viszont, hogy hogyan térítik majd meg a taxiköltségeket, a szállást és a késés miatti egyéb kellemetlenségeket.


Mint már mi is beszámoltunk róla, 39 órás késéssel indult egy repülőgép a Liszt Ferenc Repülőtérről Törökországba.

Az utasok között ott volt Katalin is, aki két fiával indult nyaralni, és most, hogy végre megérkeztek az antalyai hotelbe, a Blikknek mesélt a nem mindennapi utazásról.

Katalin, valamit öt és tízéves fia először látják a tengert. Egy szokványosnak mondható nyaralásra indultak az ITAKA Utazási Iroda szervezésében, amikor elkezdődtek a problémák.

Az első becsekkolás rendben zajlott, de hamarosan kiderült, hogy hosszú várakozás vár rájuk.

Az első órákban a feszültség fokozódott, a harmadik óra után az utazók utalványokat kaptak, amiket a reptéren válthattak be. Katalin így emlékszik vissza:

„Elkezdték osztogatni ezeket a kis papírokat, de alig 1-2 üzletben lehetett ezt levásárolni, amik egyébként este 9-kor vagy 10-kor zártak, és nyilván le voltak rabolva. Tehát ott álltam este fél kilenckor, és a gyerekeimnek tudtam venni vacsorára egy kis kekszet, meg csokit.”

A műszaki meghibásodás híre hamar elterjedt, de biztos információt senki sem kapott. Az indulási időpontot folyamatosan tolták, és Katalin a bőröndök kirakodásánál már tudta, hogy aznap nem repülnek:

„Mondtam a férjemnek, hogy ez a repülő ma már nem megy velünk sehova. Akkor közölték is velünk, hogy mindenki szedje össze magát, és mehet vagy egy szállodába, vagy ha akar, akkor haza. Másnap 11:20-kor indulna a repülő, így szombaton 9:20-ra legkésőbb ismét kint kellett lenni a reptéren, hogy újra becsekkoljunk.”

Katalinék másnap felkészültebben érkeztek a reptérre, de az utasok száma már csökkent, sokan feladták az utazást.

„A hangulat folyamatosan nagyon ingadozó volt, mindenkit feszültté tett ez a helyzet, azonban a gyerekek kezelték a legjobban”

– mesélte Katalin. Fiai meséket néztek és összebarátkoztak a többi várakozó gyerekkel.

Katalin egy másik Antalyába induló géphez ment, ahol látta, hogy egy óra késéssel ugyan, de az utasokat beszállítják:

„Ott megkérdeztem »ez meg mi«? És mondták, hogy hát egy órát késnek, de mennek Antalyába. Azt is hozzáfűzték, hogy úgy tudják, mindegyik utas szintén az ITAKA Utazási Iroda szervezésében érkezett. Ekkor gurult el a gyógyszer mindenkinél...”

Vasárnap délelőtt 11-ig adtak maguknak időt, hogy ha nem indulnak, alternatív nyaralást keressenek. Végül vasárnap 7:01-kor már a gépen ültek és várták az indulást. A család épségben megérkezett és már élvezik a hotel kényelmét. Bár a nyaralás csak négy napig tart, örülnek, hogy végre ott vannak.

Katalin azonban már előre izgul a pénteki visszaút miatt,

nem tudják, hogyan térítik meg a taxiköltségeket, a szállást és a kellemetlenségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Kalandok földön, vízen, levegőben – a Mátrában, az Oxygen Adrenalin Parkban jártunk
Gyakran fejtörést okoz a családoknak, hogy milyen helyen tudnának egy programdús, kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdekes napot eltölteni. Gondoltunk egyet, és felkerekedtünk, hogy leteszteljük a Mátra hegyeinek ölelésében, Sástón található Oxygen Adrenalin Park attrakcióit. Spoiler: nem csalódtunk!


Különleges környezetben, egy volt kőbánya helyén terül el az Oxygen Adrenalin Park, aminek már a neve is árulkodó – itt ugyanis bőven akad izgalom. Első utunk rögtön a canopy-hoz vezetett. Az oda-vissza 230-230 méter hosszan átívelő alpesi csúszdán kb. 30 m magas drótkötélen csúsztunk a szakadék fölött, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a tájra. Aki inkább a szomszédos függőhídról csodálná meg ezt a kilátást, az ezt is megteheti, de vigyázat, a híd kissé mozog!

A legnagyobb adrenalinlöketet egészen biztosan az óriáshinta szolgáltatja. A 20 méteres szabadesés után percekig a katlan felett hintázhatunk. Ez a Közép-Európában egyedülálló játékelem semmihez nem hasonlítható élmény, mindenképpen érdemes kipróbálni.

Ha ezek után sem untuk meg a pörgést, és még mindig szeretnénk egy kis sebességet magunkénak tudni, akkor irány Magyarország legmagasabban fekvő bobpályája, ahol a panorámát is megcsodálva, majd az erdőben kanyarogva csúszhatunk le a majd’ 1 km-es pályán, akár párban, akár egyedül.

Az Oxygen Adrenalin Parkban a víz közelségét sem kell mellőzünk, a fákkal szegélyezett tavon nem csak a tavirózsák kaptak helyet, hanem számos játékelem is: elektromos jetski, kalózhajó, vízi akadálypálya, tutaj és sokak kedvence, a water roller.

A kisebbek olyan további élményelemekkel is szórakozhatnak, mint a quad, a toronycsúszda vagy a légvár, de ez közel sem minden – ide ki sem fér az a sok-sok játék, ami a gyerekek rendelkezésére áll.

Az étteremben elfogyasztott finom ebéd után még felültünk az Oxygen Expressre, a félóránként közlekedő kisvonatra, hogy egy utolsó pillantást vessünk a Parkra.

Végül stílszerűen a libegővel távoztunk, így újfent a panorámában gyönyörködve ereszkedtünk le a közeli Sástóhoz.

Tipp: Július 13-án, szombaton immáron már kilencedik alkalommal rendezik meg a Libegők Éjszakáját, így ekkor a Mátra Libegő meghosszabbított nyitvatartással, 10-24 óráig üzemel. Részletek a Facebook eseményben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk