6 vidéki vár vagy kastély, melyekhez érdekes történetek is kapcsolódnak
Magyaroszágon szinte mindenhol találunk egy régi várat, egy elhagyott, vagy már felújított kastélyt, tornyot, romot. Ezeket megismerve bepillanthatunk kicsit őseink életébe is. Íme most néhány bakancslistás hely, amelyeket nemcsak az épületeik miatt érdemes felkeresni, hanem a hozzájuk kapcsolkódó történetek is legalább annyira érdekesek.
1. Simontornyai vár
Simontornya a nevét egy lakótoronytól kapta, amelyet a Döröcske nemzetségből származó Salamon fia, Simon épített 1272 körül. 1964-ben az országos műemlékvédelem úgy döntött, hogy megmentik a várat. Magyarország egyik legjobb állapotban fennmaradt reneszánsz várkastélyában a helyreállítás nyomán kiállításokat rendeznek, míg a környékén hagyományőrző játékokat tartanak.

2. Soponyai Zichy-kastély
Nem messze Székesfehérvártól, a Sárvíz völgyének nyugati oldalán található Soponya. A több száz éves múltra visszatekintő település volt királyi, királynéi és nemesi birtok is. A Soponya nevezetességének számító műemléket Pollack Mihály tervezte. A Zichy-kastélyhoz egy kápolna és egy védett angolpark is tartozik. Egy 1836-os leírás arról számolt be, hogy a park már akkor igazi látványosság volt, szomorúfűz, jegenyenyár, japán akácok, vadgesztenyék, fekete- és erdei fenyők díszítették, melyek egy része még ma is látható.
3. Bory-vár
Vannak helyek, amelyek első pillanattól elvarázsolnak, magával ragadnak és a falai között sétálva is tudja, érzi az ember, hogy ide vissza fog térni. Ilyen hely Székesfehérváron a Bory-vár, a szerelem egyik legcsodálatosabb építménye. Nem véletlenül lett Guinness-rekorder is, mint a világ legnagyobb építménye, amit egy ember egymaga, saját két kezével felépített. A falak, az itt őrzött alkotások, a kert megannyi csodás történetet mesél.

4. Szatmári püspök palotája
Pécs egyik legromantikusabb helye a város fölé magasodó Tettye. A Tettye-park felső részén, a patak mentén, az egyik – a kőbányászatnak köszönhető - teraszos képződményen épült fel egy romantikus nyaraló. A 16. században, a környéken található mészkőből készült Szatmári György pécsi püspök reneszánsz villapalotája. Az impozáns látványt nyújtó, megmaradt és felújított romok ma népszerű kirándulóhely, nyáron pedig itt működik a szabadtéri színház.
5. Visegrádi Királyi Palota
Magyarország egyik legszebb természeti látványossága a Dunakanyar. A hegyek között nagy ívet leíró folyó és a partját övező erdők, mezők már régen is vonzották az embereket. Visegrád remek stratégiai helye uralkodók sorát csábította ide. Ők pedig kiépítették mindazt, ami egy király és kísérete számára elengedhetetlenül szükséges volt. Sőt, volt olyan uralkodó, aki még arra is tudott áldozni, hogy messze földön irigyelt palotát hozzon létre. A Duna partjához közel található Visegrádi Királyi számos szép részletében lehet gyönyörködni, a kertje csábít a lazításra, míg a felső szintekről pazar a kilátás a Dunára. A falak között sétálva felfedezhető mindaz a pompa, melyet a kor egyik híres utazója, Oláh Miklós írt le.

6. Dégi Festetics-kastély
Fejér megye egyik különleges kincse a dégi Festetics-kastély. A klasszicista épületegyüttes egyik nevezetessége, hogy körülötte található Magyarország legnagyobb angolparkja. A kastély gróf Festetics Antal császári és királyi kamarás megbízásából épült 1810 és 1815 között méltó családi lakhelynek. Az egyik legkorábbi klasszicista kastélyunkba több rendhagyó megoldás került, például az ovális díszterem nem az épület központi részén fekszik, hanem az egyik sarkában. A főbejáratához pedig nem lépcsősor, hanem kavicsos rámpa vezet fel. Komoly szerepe volt a kastélynak a történelemben is, hiszen ez volt a magyarországi szabadkőművesség titkos központja, itt őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát is.