UTAZZ

2 nő, 6 nap, 110 km – vándorúton Hollóházától Nyírbátorig



Beérve Alsóbereckibe a kocsmába, volt nagy öröm részünkről, hogy még nyitva van, innivalóhoz is jutunk és engedik hogy megvacsorázzunk asztalnál ülve. Úgy tűnt Juditék kocsmája a környék motorja, pertut ittunk a helyiekkel, betért egy híres cigányzenekar is, akik elhúztak pár nótát, vidáman telt az este. Megtudtuk, hogy a szomszédos Lukából, hogyan lett Bodroghalom, milyen munkalehetőségek vannak és a fiatalok, akik tehetik, nem maradnak itt. A kocsmároséknak hála az éjszakai szállásunk is megoldódott, sátrazhattunk a szemben lévő üres telkükön, így nem siettünk nyugovóra. 41,5 km gyaloglás után végül hajnali 1 körül aludtunk el.

A harmadik nap: Karcsán át a Cigándi gátőrházon túl

Az éjszakai dorbézolásnak természetesen meglett másnap a böjtje, nem tudtunk reggel korán felkelni, az elindulás megcsúszott, ráadásul melegebb napnak ígérkezett, mint az eddigiek. Karosig főút mellett mentünk, kegyetlen meleg volt. A Honfoglaláskori Parkra vetettünk egy pillantást de nem álltunk meg. A faluban összetalálkoztunk a Karosi Turul Egyesület elnökével, aki mesélt a településről, a környékről, az elvándorlásról, a környék jelenéről és múltjáról, hogy régen itt a fő termékek a tej, a méz és a szőlő voltak. Megdöbbentettük, hogy végigmentünk a Papok útján, megtudtuk tőle, hogy régen ez egy igen forgalmas napi használatban lévő út volt, a karosiak azon keresztül jártak be Újhelyre a piacra. Sajnálatos, hogy mára már járhatatlan. Illetve ami engem megragadott, hogy ez egykoron a Bodrog ártere, milyen vizes környék volt, Antal elmesélte, hogy annak idején a dédapja még csónakkal járt udvarolni a dédanyjának a szomszéd településről. Karost elhagyva végre letérhettünk a főútról Karcsáig.

A jelölések nem voltak az igaziak, az útszéli gaz sem volt kicsi, figyelni kellett, nehogy tovább menjünk. Karcsán érezhető volt, hogy ez a falu él! Augusztus 19. lévén a község ünneplésre készült, koncerttel, árusokkal. Az Árpád kori templomnál megint hosszabban elidőztünk. Pont nyitva volt, a szomszédos tájház gondnokát találtuk ott. Ez a hölgy egy igazi mesemondó! Legalább egy órán át ittuk a szavait, mesélt a templom, a falu és a környék mondáiról, tündérekről, lápi lidércekről.

Történetei magával ragadtak, hálás vagyok, hogy mindezt hallhattam. Pácin már egy lényegesen szegényebb településnek tűnt számunkra, a kastély még éppen nyitva volt érkezésünkkor, így tudtunk pecsételni. A parkban estebédeltünk, majd vízkészleteinket feltöltve folytattuk utunkat a Cigándi gátőrházig, mely ma már elveszítette funkcióját. Birkák, terelőkutyák és egy juhász vagy remete lehet, aki ott él. Folytattuk vándorlásunkat a Tiszakarádi főcsatorna gátján, de a nap már lemenőben volt, így mikor találtunk egy sátrazásra alkalmas helyet letelepedtünk. Háttérben a Zemplén távoli vonulatai és a környező fák sziluettje varázslatos éjszakai szálláshelynek bizonyult. 26,5 km-t tettünk meg napközben. Nyugodt, szélcsendes, meleg éjszakánk volt.

Karcsa

Árpád kori templom

A negyedik nap, Cigándtól Kisvárdáig

Reggel kipihenten folytattuk utunkat a Tisza felé. Cigándnál megint letértünk a „kékről”, inkább a házak között mentünk. Utunk a település cigánytelepén vezetett keresztül, az omladozó házak árulkodtak róla mekkora a környéken a szegénység. Elszomorító, tényleg. A városban egy büfében reggeliztünk, ahol újfent megengedték, hogy megehessük asztal mellett a hazait. Augusztus 20. volt és talán a legmelegebb túranapunk. Már délelőtt 32 fokot jelzett a hőmérő. A Tisza gátjánál tudtuk és értékeltük, amiről oly sokszor megfeledkezünk a hétköznapi életben: hálát adtunk a magas ártéri fáknak és az árnyéknak, mely elért a gátra, a hűs szellőnek, mely hűtötte testünket. Beérve Tiszakanyárba pedig öröm csillant a szemünkben a működő kék kút láttán.

Új szlogenünk lett az út hátralevő részére, hogy jobban örülünk a működő kék kútnak mint a kék útnak.

Tiszakanyárban az Anita büfében picit felfrissültünk, a sátrat ki tudtam teríteni és pikk-pakk megszáradt. Kata nénitől megtudtuk, hogy a településen nem a legjobb a közbiztonság, egy használtruha kereskedés kirendeltségén kívül nincs túl sok munkalehetőség. Szomorúan mesélte, hogyan épült le a település az elmúlt 30 évben. Egykor strandja volt a Tisza-parton, büfékkel, most meg nem lehet bemenni a folyóba és csak a cigánysoron keresztül közelíthető meg gyalogosan. A szivattyútelepig mentünk tovább a rekkenő hőségben, ahol az akácok árnyékában tartottuk meg ebédszünetünket. Nem feltétlenül volt a legjobb hely, bár akkor és ott annak tűnt.

Szőke Tisza a Tiszakanyár melletti Rákóczi-hídról

A zsákjainknak dőlve pihentünk a déli forróságban, de rájöttünk hogy pihenőnek a helyiek rally- és élményerdejét szemeltük ki, mikor egy homokfelhőt csapó mellettünk elrongyoló Ladából ránk kiabáltak: „Mit buziskodtok itt?” Még jó, hogy a kalapjaink eltakartak és valószínű nem tűnt fel nekik, hogy 2 lánynak ordítottak. Ez intő jel volt, hogy menjünk tovább. Rétközberencsen egy kedves hölgy megtöltötte kulacsainkat és bevizezte kendőinket, hála érte.

A pihenők ellenére jól haladtunk, úgy számoltuk, hogy du. 4-5 között beérkezünk Kisvárdára. Csodáltuk a természetet, a tájat a Belfőcsatorna mente tényleg csodaszép volt, mikor egy kidőlt nyárfa keresztezte utunkat. Átkeltünk rajta, tovább mentünk, majd még egy és még egy. S azon kaptunk magunkat, hogy dzsungelharcot vívunk a természettel, hogy utunkat folytatni tudjuk. Kemény tereprendezési munkába kellett kezdenünk, ágakat törtünk, toltunk odébb, adogattuk át fatörzsről fatörzsre a zsákjainkat, hogy átvergődjünk e viharkáros szakaszon. Visszafordulni már nem volt érdemes, hiába néztük a térképet a mocsaras terület miatt oldalra kitérni nem tudtunk így maradt az egyenesen előre menet. 400 m kínszenvedés, melyen 1,5 óra alatt küzdöttük át magunkat.

Rétközberencs és Kisvárda között a Belfőcsatorna

Na, ez túltett a Papok útján! Adrenalin fűtötten küzdöttünk az átjutással, míg végül tényleg elértük azt a részt ahol már látszódott a munkagépek nyoma. Itt éreztük igazán, hogy aznap estére kell a fürdés, mert az embert és erőt próbáló feladatban megizzadtunk rendesen.

Igazi arculcsapásként ért 28,5 km után Kisvárdán, hogy a kemping megszűnt, csak strand van helyette, pedig a kempingnek működő honlapja is van!

Mindegy, jöjjön, aminek jönnie kell, béreltünk egy szobát egy panzióban. Nem volt olcsó, de legalább kicsi. A két ágy mellett a túrazsákok alig fértek el a földön, folyamatos forgalmi akadályt képeztek. Az út közelsége miatt a szobában folyamatosan benzinszagot éreztünk, és éjszakára a szobában olyan meleg volt, hogy nem kellett betakarózni. Papírvékony falak, behallatszódó kinti beszélgetések zaja. A közös fürdő és wc a folyosó végén volt, de legalább volt melegvíz, lényegében ez volt az egyedüli pozitívum benne, hogy tudtunk fürödni.

Mondjon ki mit akar, de szabadban, a sátorban százszor jobb volt a komfortérzet. Este megbeszéltük, Andi nem jön tovább, nekem viszont még volt két nap kivett szabadságom, így én a folytatás mellett döntöttem.

Az ötödik nap, innen már egyedül

Reggel elosztottuk a maradék élelmiszerkészletünket, 5-kor indultunk neki, Andi a vasút állomásra, én a Nyírségnek. Furcsa volt 4 nap után egyedül menni tovább, megszoktam, hogy van kihez szólni, van mellettem valaki. Egyébként szeretek egyedül is túrázni, csak kellett egy jó pár óra, míg erre átálltam, Éreztem Andi hiányát, hisz jó volt együtt vándorolni, remek túratárs!

Anarcsra tartva a térképet nézegetve, kitaláltam, hogy a Czóbel kúria parkjában fogok reggelizni, de „A parkba bemenni tilos, élet- és balesetveszélyes” kiírás fogadott, így picit abszurd módon a falu széli ravatalozó udvarában tudtam leülni enni. Tovább Gyulaháza felé volt egy újabb beborult szakasz, emlékezetett a Papok útja akácosára, de ki lehetett lépni oldalra és a kukoricaföld tövében párhuzamosan az úttal lehetett haladni. Farkas Bertalan szülőfaluja nagyon rendben volt, tiszta, rendezett, az űrhajós múzeum megérte a kitérőt. Örültem, hogy volt a faluban egy pékségnek mintaboltja, így 5 nap után friss kenyérhez és péksütihez jutottam, ezek az élet apró örömei. Nyírkarászon a kocsmában megint kicsit elbeszélgettem a helyiekkel. Itt maradtak fiatalok 2-3000 fős a település. Az egyik bácsi azt mondta, itt csak az nem dolgozik, aki nem akar. Igaz utazni kell, de van munkalehetőség. Vannak kisebbségiek, de igazodtak, dolgoznak. Visszagondolva láttam is őket a falu széli mezőn tevékenykedni.

Fecskék a tetőn

Végeláthatatlan aszfaltút

Ezt követően nagyon nyögvenyelős szakasz következett. Elértem az igaz nyírségi homokot.

Nehéz volt rajta haladni, hosszú egyenes, már majdhogynem unalmas menetelés következett, árnyék is csak héba-hóba, és a hőmérőm 38 fokot mutatott. Ezek után elérni a települést, látni és használni a működő kék kutat maga volt a földi paradicsom. Vizeztem a hajam, a nyakam a ruhám, de pár perc alatt minden megszáradt. A falu közepi bisztóban is kedves volt a hölgy, ajánlotta a mosdót, hogy megtölti a kulacsomat, de az még szerencsére ott tele volt. A legnagyobb, déli melegben indultam tovább Vajára.

Azt hittem itt fogok éjszakázni, de félkettőre beértem a településre. A bolt, ahol a pecsét van, az út túloldalára átköltözött, de segítettek a helyiek megtalálni. A tulajdonos nagyon rendes volt itt is. Kaptam tőle ajándékba hideg italt, csak a jégkrémemet engedte kifizetni, kicsit beszélgettünk a településről, meg hogy milyen neki itt vállalkozónak lenni, majd mentem tovább a Víztározó felé. Ott a fák árnyékában a pihenőpadoknál tartottam egy nagyobb szünetet. Ettem, ittam, átöltöztem, rákészültem a befejezésre. Mivel még gyerek volt az idő el szerettem volna jutni nap végére Nyírbátorba.

Kántorjánosin meg sem állva haladtam Nyírderzsig. Valószínűleg ez az erőltetett menet tette, hogy Derzsen éreztem, hogy elfáradtam. Igaz egész nap meleg volt és már 43 km-t mutatott a lépésszámlálóm, az érzés így nem volt indokolatlan. Kérdeztem, mi a helyzet Nyírbátorban, milyen az odavezető út, ott tényleg üzemel a kemping? Addig-addig beszélgettem a helyiekkel, míg végül elengedtem a továbbmenetelt, miután Katika, a Hangulat Büfé tulajdonosa felajánlotta aludjak inkább nála. Ez a 620 fős kis település tele van kedves emberrel, egyik üdítőt fizették a másik után, nem tudtam elég hálás lenni nekik. Miután este bezárt a büfé, Katikával beszélgettünk még a konyhában, a környékről, vallásról, a temetőkről, a közösségről, álmokról, az életről. Megtudtam, hogy nemrég megálmodta, hogy jövök, hogy jön hozzá egy „UTAZÓ”, akinek segítenie kell, így másnap reggel az álmához hűen kaptam tőle útravalónak kenyeret és sót, valamint egy hála követ. Nagyon örülök és hálás vagyok, hogy volt szerencsém megismerni egy ilyen tiszta szívű EMBERT.

A hatodik nap: Nyírbátor végállomás

Reggel a büfé törzsvendégei, mint régi ismerőst üdvözöltek és jókívánságaikkal a tarsolyban vágtam neki a befejező szakasznak. A szekérút pont ahogy mondták, végig homokos volt, mégis az út melletti nyárfásnak megvolt a maga hangulata. Reggel fél 8-ra már beértem Nyírbátorba, hiszen az ipari park mellett vezet el a kék. Az emberek közönyösen mentek a munkába, én meg mosolyogva tartottam a belváros felé.

Ez a település tetszett legjobban. Még Szily tanár úrnál tanultam róla építészettörténetből, így majd 20 éve vártam, hogy végre eljussak ide, megnézhessem a csillagboltozatos templomot, mely egyedülálló Magyarországon. A város gyönyörű rendezett sétánya, a gótikus-reneszánsz templomai a múzeuma, a hangulata magával ragadott. Néztem a szobrokat, olvastam a kitett történeteket, vártam, hogy teljen az idő, hiszen a múzeum csak 10 órakor nyitott. Végül ebben is szerencsém volt, mert bár a látogatókat tényleg 10 órától fogadják, voltak már ott dolgozók és beengedtek pecsételni, így elértem a 9:20-as vonatot.

Hatodik és egyben záró túranapomon 10 km-t gyalogoltam a vonat indulásáig. Ezzel a lépésszámláló adatai alapján 165 km-nyi utat tettem meg.

Bár fizikailag megterheli az embert ennyi gyaloglás, a hőmérséklet, a nehezen járható utak, bozótok, a bogarak, különösen a szúnyogok, mégis rengeteg élménnyel lettem gazdagabb és szellemileg feltöltődve értem haza. Ahogy mondtam, néha kell, hogy az ember feszegesse határait és tapasztalja az igazi életet.

Téged is hajt a kíváncsi tudásvágy? A Szikra magazinblogon hiteles, igényes tartalmak inspirálnak kreatív életszemléletre.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Négy új városba indít járatokat a Wizz Air októbertől
A légitársasággal 62 millióan utaztak a március 31-gyel véget ért pénzügyi évben.


A Wizz Air négy új járatot indít az ősszel a budapesti géppark bővítésének köszönhetően:

októbertől közvetlenül elérhető lesz repülővel Genova, Girona, Marrákes, decembertől pedig Memmingen,

írja az MTI a légitársaság közleménye alapján.

Emellett a Wizz Air több népszerű útvonalon is növeli járatai gyakoriságát, egyebek mellett Tel-Aviv, Isztambul, Milánó, Berlin, Madrid, Athén és Glasgow irányába bővülnek a járatok.

Közleményük szerint a bővítés következtében a téli szezonban a légitársaság budapesti kapacitása az előző év azonos időszakához képest több mint 30 százalékkal nő. Ennek eredményeképpen a Wizz Air piaci részesedése 41 százalékkal emelkedik, erősítve a légitársaság piacvezető szerepét Magyarországon.

A hamarosan 17-re bővülő budapesti gépparkkal az idén összesen csaknem 7 millió utast szállíthatnak Budapestre és Budapestről. A közlemény idézte Valeria Bragarencot, a Wizz Air kommunikációs menedzserét, aki szerint a folyamatos hálózatbővítés bizonyítja, hogy a cég továbbra is elkötelezett a magyar piac iránt.

A Wizz Air jelenleg 220 Airbus A320 és A321 típusú repülőgépből álló flottát üzemeltet. A légitársaság 62 millió utas preferált választása lett a március 31-gyel véget ért 2024-es pénzügyi évben.

A Wizz Air korábbi közlése szerint bevétele 134 százalékkal, 3,896 milliárd euróra emelkedett a tavaly március 31-én zárult üzleti évében. A kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírások előtti eredmény (EBITDA) 134,3 millió eurót ért el, míg a megelőző üzleti évben 23,3 millió eurós veszteséget könyveltek el. A cég nettó vesztesége a 2021/2022-es 642,5 millióról 535 millió euróra csökkent.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Rejtett gyöngyszem Budapest közelében - a zsámbéki Szépia Bio & Art Hotel****-ben jártunk
Ebben a festői szépségű környezetben igazi élmény feltöltődni.


Városnéző túrákra nemcsak Budapesten mehetünk, hanem a fővároshoz közeli helyeket is érdemes akár több napra felkeresni.

Az egyik ilyen a festői szépségű Zsámbék, ami valódi ékszerdobozként bújik meg a Zsámbéki-medence északnyugati szélén.

Budapestről alig 30-45 perc alatt érhetsz oda autóval, de Kelenföld vasútállomásról és a Széll Kálmán térről tömegközlekedéssel is jól megközelíthető hely, így az autóhiány sem állhat a kirándulás útjába.

A város tele van látnivalóval, kulturálisan gazdag, békés-romantikus hangulatú utcáin felüdülés volt a séta. Leghíresebb látnivalója a Zsámbéki Romtemplom, amit rövid ott tartózkodásunk okán mi sem szerettük volna kihagyni. A premontrei kolostort még a 13. században építették, és az évek során a pálosok is megfordultak itt, de török kézen is volt, majd a 17. század végén a Zichy család tulajdonába került, végül az 1763-as földrengés során teljesen leomlottak a falai. A templomrom műemlék, de bárki által látogatható és fantasztikus élmény.

Teljesen magába szippantja az embert a történelem, ahogy a monumentális falak, tornyok között sétál.

Habár a látványosság talán az egyik legszebb nevezetesség egész Magyarországon, a látnivalók sorának itt nincs vége. Nekünk most csak egy kisebb délutáni sétára volt lehetőségünk, de miután eltöltöttünk az évszázados romok között egy kis időt és kirándultunk kicsit a városban rájöttünk, hogy egy teljes nap is kevés lenne, hogy felfedezzünk mindent. Éppen emiatt is fogunk még megannyiszor visszalátogatni ide!

Szépia Bio & Art Hotel****

Pihenni és feltöltődni érkeztünk a városba, emiatt esett a választásunk a térség első számú 4 csillagos wellness és konferencia szállodájára, a Szépia Bio & Art Hotel****-re, ami Zsámbék központjában található. 2009 májusában nyitotta meg kapuit és az M1-es autópályától mindössze 5 km-re található szálloda azóta a régió kedvelt tréningszállodájává vált. Hét konferenciatermének adottságaiból adódóan ideális helyszín konferenciák, tréningek, bankettek, állófogadások, bálok, esküvők és egyéb céges illetve családi rendezvények megtartására. Az emeleten külön bár áll a vendégek rendelkezésére és az erkélyről gyönyörű kilátás nyílik a zsámbéki Romtemplomra. Nemrég egy projekt keretében új szárnyat alakítottak ki, ezáltal 27 szobával bővült a hotel, ezzel is lehetőséget adva a nagyobb társaságok elszállásolására.

Persze nem csak társaságok részére ajánlott itt a pihenés! Szuper kikapcsolódás párok, családok részére is, hiszen a sokszínű wellness és a rengeteg sportolási lehetőség a család minden tagja számára felejthetetlen élményeket ígér.

 

Művészet

A szállodához érve az első pillanattól fogva érezni lehet a sajátos hangulatát. Az épület modern és stílusos, mégis otthonos atmoszférával rendelkezik. A belső terekben a művészet és a design szerves egységet alkotnak, és minden sarokban inspiráló alkotásokra bukkanhatunk. A hotel egyfajta élő művészeti galériává válik, ahol a vendégeknek lehetőségük van megcsodálni és belesimulni a kreatív kavalkádba. Látogatásunk során kiderült, hogy a művészeti vonalat többek között a tulajdonos család művészettel is foglalkozó tagjainak festményei, műalkotásai biztosítják. Állandó és időszaki kiállítások is vannak itt és a szálloda üzletében megvásárolhatók a helyi képzőművészek alkotásai.

Szobák

A környezettel és design elemeivel azonnal elvarázsolt a szálloda, de engem a szobába lépve ért az igazi meglepetés. Minket az újonnan kialakított szárny egyik Deluxe szobájában szállásoltak el, ami a modern berendezésével, hangulatos színvilágával és kényelmes ágyával azonnal elnyerte a tetszésünket. Az erkélyünkről pedig csodás kilátás nyílt a kültéri medencére és a több hektárnyi zöld területre.

Az egész évben könnyen megközelíthető hotel, 65 db két ágyas szobával rendelkezik, melyből 26 db deluxe, 18 db standard, 14 db standard plusz, 4 db bio komfort, 1 db superior, valamint 2 db mozgáskorlátozott vendégek számára van kialakítva.

Aktív kikapcsolódés és sokszínű wellness

Én az aktív pihenők táborát erősítem, emiatt izgatottan vártam házon belül milyen sportolási lehetőségek tárháza nyílik meg előttem. Nem ért csalódás, annyi lehetőség volt, hogy ott tartózkodásunk alatt ki se tudtam próbálni mindent. Ha edzeni támadt kedvünk használatba vehettük a wellness részlegben található fitnesz termet. Emellett a szálloda kertjében található négy salakos teniszpálya is rendelkezésünkre állt, amelyből egyébként kettő a téli szezonban fűtött légsátor alatt üzemel. Itt található a füves futballpálya is, ahol éppen kisgyerekek játszottak. Bent két squash pálya, az első emeleten pedig két bowling pálya és egy csocsó várja a sportolás szerelmeseit. A szálloda bárja itt található a bowling pálya mellett, ez a Bowling Bár, ahonnan üdítőt, kávét és alkoholos italokat is tudtunk kérni.

Mivel azért mégiscsak pihenni érkeztem, az úszómedencéket sem hagytuk ki. A szálloda sokféle lehetőséget kínál a testi-lelki felfrissülésre is. Található a komplexum külső területén egy 21-23 fokos kültéri medence, amely a nyári időszakban üzemel. Továbbá egy 10 méter hosszú beltéri medence (28-30 fokos), jacuzzi, merülő medence, finn szauna, gőzkabin, infrakabin és sószoba is kialakításra került.

Nyárfás Étterem

A vacsorát és a másnapi reggelit is a szálloda éttermében, a hangulatos Nyárfás Étteremben töltöttük, illetve volt szerencsénk, hogy érkezésünk során az ebédet is itt fogyasszuk. Nem győztük végigkóstolni a svédasztalos kínálatot. Semmit nem akartunk kihagyni, hiszen már az első fogás után világossá vált, mennyire precízen összeállított, finom ételekről van szó.

A Nyárfás Étterem 130 fő befogadására alkalmas, mely kibővül még a külső terasszal, ami további 60 fő számára biztosít helyet. Az étterem tágas belső tere már önmagában kedvet csinál az étkezéshez. Jó idő volt, így kihasználtuk, hogy tavasszal már a teraszon is elfogyaszthattuk az ételeinket. Volt választék, mind a reggelinél, mind pedig a vacsoránál, és ez abszolút nem ment az ízek rovására. Érezhető volt, hogy kiemelt figyelmet szenteltek az egészséges táplálkozásnak, a reform konyhát kedvelőknek, a vegetáriánus életmód követői, sőt a vonalaikra vigyázó vendégek is bátran fogyaszthattak.

A Szépia Bio & Art Hotelben eltöltött nap tökéletes egyensúlyt teremtett a kényelem, a kényeztetés és az aktív kikapcsolódás között. A szálloda modern felszereltsége, a barátságos személyzet és a festői környezet mind hozzájárultak ahhoz, hogy teljesen feltöltődve és elégedetten távozzak. Ha egy különleges élményre vágysz Budapest közelében, Zsámbék és a Szépia Bio & Art Hotel kihagyhatatlan úti cél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Antalyai rémálomjárat: így várt 39 órát egy anyuka két kisgyerekkel Ferihegyen a Törökországba induló repülőgépre
Az első becsekkolás még rendben zajlott. Nem tudják viszont, hogy hogyan térítik majd meg a taxiköltségeket, a szállást és a késés miatti egyéb kellemetlenségeket.


Mint már mi is beszámoltunk róla, 39 órás késéssel indult egy repülőgép a Liszt Ferenc Repülőtérről Törökországba.

Az utasok között ott volt Katalin is, aki két fiával indult nyaralni, és most, hogy végre megérkeztek az antalyai hotelbe, a Blikknek mesélt a nem mindennapi utazásról.

Katalin, valamit öt és tízéves fia először látják a tengert. Egy szokványosnak mondható nyaralásra indultak az ITAKA Utazási Iroda szervezésében, amikor elkezdődtek a problémák.

Az első becsekkolás rendben zajlott, de hamarosan kiderült, hogy hosszú várakozás vár rájuk.

Az első órákban a feszültség fokozódott, a harmadik óra után az utazók utalványokat kaptak, amiket a reptéren válthattak be. Katalin így emlékszik vissza:

„Elkezdték osztogatni ezeket a kis papírokat, de alig 1-2 üzletben lehetett ezt levásárolni, amik egyébként este 9-kor vagy 10-kor zártak, és nyilván le voltak rabolva. Tehát ott álltam este fél kilenckor, és a gyerekeimnek tudtam venni vacsorára egy kis kekszet, meg csokit.”

A műszaki meghibásodás híre hamar elterjedt, de biztos információt senki sem kapott. Az indulási időpontot folyamatosan tolták, és Katalin a bőröndök kirakodásánál már tudta, hogy aznap nem repülnek:

„Mondtam a férjemnek, hogy ez a repülő ma már nem megy velünk sehova. Akkor közölték is velünk, hogy mindenki szedje össze magát, és mehet vagy egy szállodába, vagy ha akar, akkor haza. Másnap 11:20-kor indulna a repülő, így szombaton 9:20-ra legkésőbb ismét kint kellett lenni a reptéren, hogy újra becsekkoljunk.”

Katalinék másnap felkészültebben érkeztek a reptérre, de az utasok száma már csökkent, sokan feladták az utazást.

„A hangulat folyamatosan nagyon ingadozó volt, mindenkit feszültté tett ez a helyzet, azonban a gyerekek kezelték a legjobban”

– mesélte Katalin. Fiai meséket néztek és összebarátkoztak a többi várakozó gyerekkel.

Katalin egy másik Antalyába induló géphez ment, ahol látta, hogy egy óra késéssel ugyan, de az utasokat beszállítják:

„Ott megkérdeztem »ez meg mi«? És mondták, hogy hát egy órát késnek, de mennek Antalyába. Azt is hozzáfűzték, hogy úgy tudják, mindegyik utas szintén az ITAKA Utazási Iroda szervezésében érkezett. Ekkor gurult el a gyógyszer mindenkinél...”

Vasárnap délelőtt 11-ig adtak maguknak időt, hogy ha nem indulnak, alternatív nyaralást keressenek. Végül vasárnap 7:01-kor már a gépen ültek és várták az indulást. A család épségben megérkezett és már élvezik a hotel kényelmét. Bár a nyaralás csak négy napig tart, örülnek, hogy végre ott vannak.

Katalin azonban már előre izgul a pénteki visszaút miatt,

nem tudják, hogyan térítik meg a taxiköltségeket, a szállást és a kellemetlenségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Kalandok földön, vízen, levegőben – a Mátrában, az Oxygen Adrenalin Parkban jártunk
Gyakran fejtörést okoz a családoknak, hogy milyen helyen tudnának egy programdús, kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdekes napot eltölteni. Gondoltunk egyet, és felkerekedtünk, hogy leteszteljük a Mátra hegyeinek ölelésében, Sástón található Oxygen Adrenalin Park attrakcióit. Spoiler: nem csalódtunk!


Különleges környezetben, egy volt kőbánya helyén terül el az Oxygen Adrenalin Park, aminek már a neve is árulkodó – itt ugyanis bőven akad izgalom. Első utunk rögtön a canopy-hoz vezetett. Az oda-vissza 230-230 méter hosszan átívelő alpesi csúszdán kb. 30 m magas drótkötélen csúsztunk a szakadék fölött, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a tájra. Aki inkább a szomszédos függőhídról csodálná meg ezt a kilátást, az ezt is megteheti, de vigyázat, a híd kissé mozog!

A legnagyobb adrenalinlöketet egészen biztosan az óriáshinta szolgáltatja. A 20 méteres szabadesés után percekig a katlan felett hintázhatunk. Ez a Közép-Európában egyedülálló játékelem semmihez nem hasonlítható élmény, mindenképpen érdemes kipróbálni.

Ha ezek után sem untuk meg a pörgést, és még mindig szeretnénk egy kis sebességet magunkénak tudni, akkor irány Magyarország legmagasabban fekvő bobpályája, ahol a panorámát is megcsodálva, majd az erdőben kanyarogva csúszhatunk le a majd’ 1 km-es pályán, akár párban, akár egyedül.

Az Oxygen Adrenalin Parkban a víz közelségét sem kell mellőzünk, a fákkal szegélyezett tavon nem csak a tavirózsák kaptak helyet, hanem számos játékelem is: elektromos jetski, kalózhajó, vízi akadálypálya, tutaj és sokak kedvence, a water roller.

A kisebbek olyan további élményelemekkel is szórakozhatnak, mint a quad, a toronycsúszda vagy a légvár, de ez közel sem minden – ide ki sem fér az a sok-sok játék, ami a gyerekek rendelkezésére áll.

Az étteremben elfogyasztott finom ebéd után még felültünk az Oxygen Expressre, a félóránként közlekedő kisvonatra, hogy egy utolsó pillantást vessünk a Parkra.

Végül stílszerűen a libegővel távoztunk, így újfent a panorámában gyönyörködve ereszkedtünk le a közeli Sástóhoz.

Tipp: Július 13-án, szombaton immáron már kilencedik alkalommal rendezik meg a Libegők Éjszakáját, így ekkor a Mátra Libegő meghosszabbított nyitvatartással, 10-24 óráig üzemel. Részletek a Facebook eseményben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk