TECH
A Rovatból

Teszteltük az új csúcsmobilt: a Huawei P30 Pro porig alázza fotózásban a konkurenciát

Ott voltunk a párizsi bemutatón, ahol egy másfél órás show keretein belül végignézhettük, miben pipálja le az új iPhone-t és a Samsung S10+-t is.
Csákvári Péter - szmo.hu
2019. március 31.



Bevallom, amióta létezik én bizony csak egy fáról szedtem az almát a telefonok terén, és igazából eszem ágában sem volt lecserélni a már korosodó iPhoneomat sem. Úgy voltam vele, hogy valami igazán nagyot kell villantania annak, aki ezt meg akarja változtatni bennem, mert fotósként, sosem tekintettem a telefonokra mint fényképezők, és alapvetően a maradék funkció mindig kielégítő volt számomra.

Most kedden azonban Párizsban a Huawei olyat villantott a konkurenciának, mint amikor Gáborka az oviba begurul egy Lamboval, és beközli, hogy többet nem alszik délután sem.

Valahogy ott volt a levegőben, hogy a Huawei nem viccel. Már a reptér fele is vagy 4 óriásplakátot láttam a titokzatos lepel alatti telefonról, amiről nem kisebbet állítottak, mint hogy újraírja a telefonos fotózás szabályait. Mindez Párizsban csak tovább erősödött, max az nem szerzett tudomást a P30 széria eljöveteléről, aki csukott szemmel ment le a boltba, ugyanis a város csurig volt tolva Huawei reklámokkal. A premier helyszínéül szolgáló irgalmatlan nagy épületben a világ minden pontjáról gyűlt össze 2500 újságíró, vlogger és influencer, hogy Richard Yu, a mobilüzletág vezetője leleplezze előttük a rommá hájpolt telefont végre. Ekkor kezdetét vette egy másfél órás előadás, amiben a Huawei szó szerint porig alázta az Apple-t és a Samsungot.

A készülék legfontosabb újításait úgy vezették fel, hogy először megmutatták, hogy a Samsung zászlóshajója mit tud, majd az aktuális iPhone következett, és végül a P30 pro letette a stukkert az asztalra.

Többnyire ráadásul ez úgy nézett ki, hogy a konkurencia képein semmit, vagy nagyon elcseszett képeket láttunk, míg a Huaweién makulátlanokat. Nyilván a szöveg az csak szöveg, de a bemutató után kézhez kaptuk a telefonokat és az új GT Watch-ot is, és kezdetét vette a tesztelés keresztül Párizson.

Ahogy kibontottam nem tudtam nem megjegyezni, hogy ez bizony dögös. Nagyon dögös. Minden színvariációjában kegyetlenül szexi. A kijelző gigantikus, és már csak egy igen picike beirdalást foglal el a szelfikamera.

Hátul már négy kamera kapott helyet: a 40 a 20 a 8 megapixeles dual Leica kamera, amik együtt hatalmas gyújtótávolságot fednek le, valamint egy, ami a modellezésnél játszik szerepet.

Talán a superzoom kamerája a legfontosabb újdonság, ami periszkópos elrendezésével 5x zoomig minőségromlás nélkül közelíthetünk a témára, de egészen elmehetünk az 50x-ig, amivel konkrétan a holdat is fotózhatjuk.

A kedvencem az, hogy az alaból 1x nagyításon álló csúszkát nem csak felfelé tolhatjuk, hanem lefelé is, ilyenkor az ultra-nagylátószögű objektívünk kapcsol be, és elénk tár egy parádésan nagy teret, aminek a vignettálása és torzítása majdhogynem megegyezik a DSLR-m 800 ezres nagylátójával (nyilván karcos túlzással) .

A 40 megapixeles fő kamera pedig a tekintélyes felbontásával a pro módban nyers képeket fotózva egy olcsóbb tükörreflexes gépet már meg tud izzasztani. A telefon még meg sem jelent, de valamilyen rejtélyes oknál fogva a Photoshop már fel is ismeri a digitális negatívját, azaz a nyers képformátumát a telónak.

A másik hatalmas erőssége a szériának, hogy jobban lát a sötétben mint mi. Ez nem csak a fényerős objektíveknek köszönhető, hanem hogy az RGGB színrendszert RYYB-re cserélték, ami nagyjából annyit jelent, hogy a zöldtől a vörösig haladó színskálát a sárgától vörösig-re cserélték, így 40%-al több fény fut be a szenzorba. Erre jön még az ISO 409,600, ami a profi kamerák ISO- szintjével egyezik meg, és bár tökig tolni nem érdemes, jól alkalmazva bámulatos képeket tudunk tető alá hozni a sötét utcán, vagy félhomályos szobákban. Már hazaérve egy étteremben, ahol olyan sötét uralkodott, hogy a bűnös ISO határ fölé kellett tolnom a dolgot egy Nikon D750-en fényerős obival, a P30 az Este funkciójával gond nélkül megcsinálta a képet annyira zavarba ejtően élesre, hogy egyszerűen bele sem merek gondolni hogyan. Nyilván óriásplakátra nem lenne elég, de egy internetes felületen meg sem mondanám, hogy nem hosszú záridővel készült egy tükrös géppel.

A fotó menüt böngészve nem találom a szavakat. Az alap csúszka módjai (a portré,az este, video, pro, fotó, rekeszérték) mellett egy „továbbiak” menüpontban még 14 módozatot találunk olyan gusztaságokkal, mint a fénnyel festés, a 960fps-es lassítás, a vízalatti mód, vagy az AR .

Ha érdekelnek a további részletek is, lapozz!



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk