BALATON

Máig látható egy több száz éves majorság Szántódpusztán, az egykori apátsági birtokon

A kiállításokon az is kiderül, miért különleges a balatoni rév, mi az a bödönhajó, miért egyedi az endrédi csipke, vagy hány ezer kőből áll Magyarország legnagyobb magán ásványgyűjteménye.


Ha Balaton, és ha Szántód, akkor a legtöbbünknek a kikötő jut az eszünkben, hiszen innen indul a komp a túlpartra, Tihanyba. Ám akik szeretnek a vízparttól kicsit távolabb is szétnézni, azoknak érdemes ellátogatni Szántódpusztára is, amelynek különlegessége, hogy

eredeti állapotban őrizte meg egy majorság épületeit.

Bár Tihany és Szántód között ott csillog a Balaton vize, mégis erős szál köti össze a két települést, már igen régóta. A múlt iránt érdeklődőknek biztos, hogy sok érdekességet árul majd el a régi majorság falai között megbújó történelem.

A tihanyi apátság szerzeteseinek asztalára innen került élelem és bor

A Siófoktól 11 kilométerre található Szántódpuszta helyén már az avarkorban is éltek földművesek, megélhetésüket pedig kézműves iparral egészítettek ki. A hely első írásos említése az 1055-es Tihanyi apátsági alapító oklevélben található, és arról szól, hogy I. András király – többek között – ezt a birtokot is a Benedek-rendi szerzeteseknek adományozta.

A pusztában mezőgazdasági terményekkel, hallal és borral látták el a szerzeteseket, és az itt élők teljesítettek szolgálatot a révnél is. A puszta a török időkig lakott volt, ám a hódoltság idején elnéptelenedett. A 18. század elején az apátság magyar és idegen nyelvű új lakókat telepített le. A majorság bérlője volt 1787-90 között a kor híres polihisztora, Pálóczi Horváth Ádám. Egy kétszáz éves irat arról számolt be, hogy akkoriban egy kocsma, egy gémeskút és egy kápolna állt a területen, és körülötte művelt kertek voltak. A hely megőrizte jellegét, és a későbbiekben épült régi épületeinek jelentős részét is. A ma látható házak főleg a 17-18. századból származnak, néhányat a 19. században átalakítottak. A puszta 1945-ig volt az apátság birtoka, majd állami kézbe került.

Az épületegyüttes 1970-től idegenforgalmi és kulturális központként működik. Mára az állapota meglehetősen leromlott - kivéve a kápolnát, és néhány szállásként használt házat -, több épületet emiatt már látogatni sem lehet. Ígérik, hogy hamarosan felújítják, addig pedig a tárlatok megnézhetők, és hétvégénként programokat is szerveznek.

Szántódpuszta az elmúlt évtizedekben skanzen jelleggel működik,

több mint harminc épületből álló műemlék-együttesként maradt fenn. Van benne csárda, cselédház, magtár, kápolna, istálló, működik benne kiállítás, és szálláslehetőséget is nyújtanak.

Az épületek április 15-től - augusztus 31-ig vannak nyitva, így látogatás előtt érdemes tájékozódni, mert a téli időszakban előzetes bejelentkezés alapján tudnak fogadni.

Szántódpuszta 1995-ben kapta meg az Europa Nostra-díjat építészeti hagyományainak őrzésért, és az értékes műemlékek helyreállításáért.

Bővebb információk ITT.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
„Inkább szomjan, meg éhen döglök, de én ezt nem csinálom” - megkérdeztük, mennyit költenek idén egy nap a Balaton Soundon
Van, aki napi 70 ezret költ, más megpróbál 10 ezerből kijönni, megint mások inkább kimennek alkoholért a fesztiválon kívülre.


A héten elindult a Balaton Sound, a fesztiválon mindig fontos kérdés, hogy mi mennyibe kerül, a borsos jegyárak mellett mennyit kell/lehet költeni a fiataloknak egy nap. Megkérdeztünk a Siófok mellett fesztiválozók közül néhány magyart és külföldit is, hogy szerintük hogy mennyiből lehet kijönni egy nap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
A Rovatból
Hihetetlen: már 1800 Ft egy lángos a Balatonnál, van, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért, mint tavaly
Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak. Idén ez még durvább lesz.


Idén nyáron már 1800 forintot kérnek egy lángosért a népszerű üdülőhelyeken. Azt mondják, a béremelések miatt.

Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak, idén ez még durvább lesz.

Legkevesebb 15 ezer forintjába kerülhet egyetlen strandon töltött nap a családoknak. Nagyjából tizedével többe, mint tavaly.

Van olyan balatoni település, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért. Budapesten 8-11%-kal drágulnak a fürdők, amelyek héten nyitnak.

Az RTL riportja a hatalmas drágulásról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Videó: 2500 forintért is találtunk lángost - megnéztük, mennyire drága egy lángos idén a Balatonon
Ilyen árakra lehet számítani a Balatonon 2024 nyarán. Nem olcsó, fel kell készülni.
Fotó: TikTok - szmo.hu
2024. június 20.



Lementünk a Balatonra, és megnéztük, mennyire drága egy lángos idén nyáron.

Elérkezett a kánikula ideje, nincs is jobb dolgunk, mint megnézzünk 2-3 helyet is, hogy mennyibe kerül egy lángos.

Az első helyen egy sima lángos 1000 Ft-ba került. A második helyen már 2500 Ft volt a sonkás lángos.

Ezek után elmentünk Balatonlellére, ahol óriáslángost is találtunk 3500-4000 Ft között.

Az új trükk a vendéglátósoktól, hogy kiírják azt, hogy milyen ételeket lehet kapni a helyen, de az árakat nem tüntetik fel.

Itt a videó.

@szeretlekmagyarorszag.hu #balaton ♬ Upbeat LoFi Hip Hop - sviridpavlov


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Fantasztikus Badacsony tavasszal: opálos kék víz, harsogó zöldek, illatozó vadvirágok, romantikus hegyi utak
A híres 437 méter magas tanúhegy remek kirándulóhely. A lábánál a tópart, a csúcs felé a hegyi utacska, és a tetejéről elénk táruló látvány... mindezekért is érdemes ellátogatni hozzá.
Fotó: Matus László - szmo.hu
2024. május 12.



A Balaton egyik csodahelye a Badacsony. Messziről nézni az impozáns tömbjét, élvezni a látványt - már ezért is érdemes a magyar tenger partját bejárni. Ám a hegyet megmászni is jó kikapcsolódás, remek program. Főleg tavasszal, amikor minden üde zöld, a víz opálosan csillan, a virágok illatoznak a lábad körül.

Ne hagyd ki te sem! Egy kis ízelítő a látványból:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk