4 remek szabadtéri program a Balaton-felvidéken
A jó időben egyre többen vágynak ki a szabadba. Sokan szívesen indulnának a Balatonra is, de kerülnék a tömeget. Ha te is most inkább a természetben töltenél el egy kis időt, miközben azért újdonságokat, élményeket is keresel, akkor irány a Balaton-felvidék.

A gyönyörű környezetben sétálhatsz, ellátogathatsz Matula bácsi kunyhójához, simogathatsz bárányokat vagy megismerheted a bivalyok életét.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság egyre több szabadtéri látványosságát nyitja meg újra.
Így már most várnak a Hegyestű Geológiai Bemutatóhelyen, a Salföldi Majorban, a Kápolnapusztai Bivalyrezervátumban és a Fekete István Emlékhelyen.
Kápolnapusztai Bivalyrezervátum, Kis-Balaton
Itt van Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája. A rezervátum a hazánkban őshonosnak számító bivaly fennmaradásában, génállományának megőrzésében fontos szerepet játszik.
Érdemes távcsövet is vinni, mert a dagonyázó, legelésző bivalyok mellett így akár ürgéket is láthatsz. Téli időszakban a bivalyok az istállóban és a karámban vannak, de ilyenkor már a szabadban találkozhatsz velük. A rezervátumon kitáblázott sétaút vezet végig. Az istállóban régi fotográfiákkal és a hagyományos bivalytartás eszközeivel is megismerkedhetsz.
Fekete István emlékhely
A Kis-Balatonnál, a Fenékpusztán található Diás-szigeten áll a Fekete István emlékhely, amely tavaly megújult. Kialakítottak egy Fekete István emléksarkot, diorámák, interaktív játékelemek és mit rejt a kincsesláda várja a látogatókat. A felújításnak köszönhető, hogy méltó körülmények között őrizhetik meg a természetvédelem úttörőinek Vönöczky Schenk Jakab, Tildy Zoltán, Gulyás József, Fekete István és az egykori kolléga, Futó Elemér örökségét.


A bemutatóhelyet csak szakvezetővel lehet megtekinteni, gépkocsival és egy rövid sétával. A területen sétálva megismerheted az élővilágot, a Zala folyót, a nádast, a Kis-Balaton táj- és kultúrtörténetét, és a hazai természetvédelem első, kezdeti mérföldköveit.
A túra során megnézheted a Fekete István Emlékszobát, és a Kis-Balaton természeti értékeit bemutató Vönöczky Schenk Jakab Emlékszobát. Az emlékház mellett áll a Tüskevár hangulatát idéző Matula-kunyhó.
Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, Monoszló
A Káli-medence kapujának őre a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű. A Balaton felől szabályos kúp alakot mutató hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette. Ám a visszamaradt, közel 50 m magas bányafal felfedi a kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét.
A kráterben megdermedt láva a kihűlés során sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaságszámba megy. A hegyen megtalálhatók a Balaton-felvidékre jellemző karsztbokorerdők a jellegzetes cserszömörcével, míg a Balatonra néző oldalon cseres-kocsánytalan tölgyesek, szőlősorok és pincék láthatók.
Panorámatérkép segítségével azonosíthatod a Káli-medencét körül ölelő hegyeket. Láthatod a Balatont, délről a Fonyódi-hegyet, majd nyugatra a Badacsonyt, a Gulácsot, a Keszthelyi-hegységet, a Csobáncot, a Fekete-hegyet, a Boncsos-tetőt, és a messzeségben még a Tátika is felismerhető.
A Dunántúl jellegzetes kőzeteiből összeállított szabadtéri kőpark segítségével geológiai időutazást is tehetsz.
További programok ITT
Bővebb információk ITT
Fotók: BfNPI