Sötét múltú szellemsziget, háborús emlékhelyek - Ezek a világ leglenyűgözőbb elhagyatott települései
Nem is gondolnánk, milyen sok olyan elhagyatott hely van a világon, amelyek egykor élettel teliek voltak. A CNN cikke alapján most 10 olyan települést mutatunk be, amelyekben már üresen állnak az épületek, az utcák, a természet pedig szép lassan bekebelezi őket.
Oradour-sur-Glane, Franciaország
Az egykori halászfalu romjai a második világháború borzalmaira emlékeztetnek. A település a náci barbárság egyik szimbóluma lett, miután 1944. június 10-én a Waffen-SS alegységei tömegmészárlást hajtottak végre, és a lakosság nagy részét kiirtották. Az istállókban bújkáló férfiakat is meggyilkolták, a bezárt templomot, ahol pedig nők és gyerekek rejtőztek, felrobbantották. A túlélőket menekülés közben lelőtték. A háború után De Gaulle francia tábornok úgy döntött, hogy nem építik újjá a lerombolt települést, hanem meghagyják Franciaország náci megszállásának fájdalmas emlékhelyének. Az eredeti falu területe azóta szinte érintetlen maradt, még ma is láthatóak az egykori épületek romjai és az elrozsdásodott járművek és háztartási eszközök. Végül egy új települést építettek a közelben, ahol 1999-ben megnyílt az Emlékközpont, amely állandó kiállításon mutatja be a borzalmas mészárlást.
Wharram Percy, Egyesült Királyság
Anglia legismertebb elhagyatott középkori faluja a gyönyörű Yorkshire Wolds dombvidéken található. A település egykor két lenyűgöző kastélynak és egy templomnak adott otthont, mára már csak utóbbi maradt fenn. A nemesi Percy család által épített házak alapjai viszont még most is láthatóak, ahogy a környező parasztházaké is. A falu lakossága azért kezdett csökkenni, mert a helyiek a juhtartásra való átállás miatt sorra elköltöztek. Nem sokkal 1500 után már az utolsó lakók is otthagyták a falut, amely azóta is üresen áll, viszont a régészek és a turisták gyakran látogatják.
Belchite, Spanyolország
Fotó: ecelan/Wikimedia Commons
A 12. században alapított település a spanyol polgárháború idején, 1937 augusztusa és szeptembere között egy hetekig tartó ostrom központja volt, mielőtt 1939-ben Francisco Franco tábornok hadai elfoglalták. Ma már többnyire szellemfalu, a polgárháborúban elesettek emlékhelye, de filmforgatási helyszínként is működik (pl. A faun labirintusa). Az egykori apró falutól nem messze 1939-ben épült egy új település ugyanezen a néven, ahol valamivel több mint 1500-an laknak.
Craco, Olaszország
Az Olaszország legdélebbi részén fekvő Craco a világ egyik leglátványosabb elhagyatott helye az elhelyezkedésének és építészetének köszönhetően. Lakosait az 1960-as években a szennyvíz- és vízművek által okozott földcsuszamlások miatt kezdte elveszíteni, majd az 1980-as irpiniai földrengés után teljesen lakatlan maradt. Az épületek romjai viszont egész jó állapotban fennmaradtak, amelyek nemcsak a turistákat vonzzák, hanem a filmeseket is. A szellemváros szerepelt például a 2008-as James Bond-filmben, A Quantum csendjében.
Grand-Bassam, Elefántcsontpart
Bár Elefántcsontpart egykori francia gyarmati fővárosában még most is laknak, számos épület hosszú ideje üresen és érintetlenül áll. Ilyen például a régi posta, a Közép-afrikai Bank és a Hotel de France épülete is. Az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozó üdülővárosban egyébként már jóval a francia gyarmatosítás előtt is éltek emberek. Feltételezések szerint az elefántcsontparti nzema nép lakta a 15. században, a telepesek érkezése előtt a halászfalut, ahol nyüzsgő kikötő működött.
Kolmanskop, Namíbia
A Namíb-sivatag szívében elhelyezkedő elhagyatott települést az 1900-as évek elején alapították, miután egy helyi munkás gyémántokat fedezett fel ott. Ezután özönlöttek oda a német bányászok, így lett Kolmanskop nyüzgő bányaváros. A helyet a német városok mintájára építették fel, és nemcsak villamosrendszer, de bálterem és kaszinó is volt ott. A város 1956-ban lett lakatlan, néhány épülete azonban a mai napig fennmaradt. Igaz, a sivatag egyre inkább bekebelezi őket, sok épület belsejében már magasan áll a homok.
Bodie, Egyesült Államok
A kaliforniai kísértetváros is népszerű bányaváros volt egykor, miután egy William Bodey nevű férfi aranyat talált ott. Elment a családjáért, hogy velük együtt termelje ki a természeti kincset, hazafelé azonban hóviharba került és meghalt. A családja alapította meg Bodie városát, az aranykitermelést pedig 1861-ben kezdték meg. Miután a településen aranybánya létesült, az aranyból meggazdagodni kívánók Bodie-ba özönlöttek, így a város népszerűsége gyorsan ívelt felfelé. 1880-ra már közel 10 000 lakosa volt, 65 kocsmával, Wells Fargo bankkal és taoista templomokkal, illetve kínai negyeddel is rendelkezett. Vonzereje azonban a 20. század elejére elhalványult, miután a bánya már egyre kevesebb profitot termelt. 1920-ban már csak 120-an lakták a várost, 1930-ra pedig már teljesen elnéptelenedett. A bánya még néhány évtizedig tovább működött, de a 60-as években végleg bezárt. A település azóta is lakatlan, viszont még mintegy 170 épület megtalálható a helyén, ráadásul egész jó állapotban. Bodie éppen ezért a legjobb állapotban fennmaradt amerikai szellemváros.
Hashima-sziget, Japán
A Csatahajó-szigetként is ismert Hashima Nagaszaki partjainál található, 1887 és 1974 között tenger alatti szénbányászati létesítményként működött. Miután a szén iránti kereslet csökkent, bezárták, azóta pedig a természet birtokba vette a sziget épületeit. Hashima sötét múlttal is rendelkezik: a második világháború idején kényszermunkatábor helyszíne volt, ahol állítólag több mint 1000 koreai és kínai civil és hadifogoly halt meg.
Pyramiden, Norvégia

Fotó: Zairon/Wikimedia Commons
A Norvégiához tartozó Svalbardon található Pyramiden egykor sikeres szénbányatelepülés volt. 1910-ben alapították a svédek, majd 1927-ben eladták a Szovjetuniónak. Az elhagyatott város a kommunista időszak klasszikus építészete jellemzi a lakótömböktől a helikopterkikötőig. 1998 óta már nem bányásznak ott szenet, de népszerű turistacélponttá vált. A látogatók Longyearbyen városából csónakkal vagy motorosszánnal tudnak eljutni Pyramidenbe, ahol idegenvezető túrákat tartanak és egy szálloda is működik a vendégek részére.
Pripjaty, Ukrajna
A fehérorosz-ukrán határ közelében fekvő település az egyik legismertebb szellemváros, amelyet az 1986-os csernobili katasztrófa tett tönkre és egyben híressé. 1970-ben alapították a csernobili atomerőmű dolgozóinak elhelyezésére, kilenc évvel később pedig városi rangot kapott. Mintegy 50 ezer embernek adott otthont, amikor az atomerőmű-baleset után teljesen evakuálták. Azóta sem népesült be a sugárzásveszély miatt, a turisták körében viszont rendkívül népszerű. A tiltott zónát a mai napig a hadsereg őrzi, de az elmúlt években már látogatókat is beengedtek azokra a területekre, ahol már biztonságos huzamosabb ideig is tartózkodni. Az egykori város területét lassan teljesen visszahódítja a természet, a romok között burjánzanak a növények, néhány épület pedig már össze is dőlt.
A CNN cikkében további 10 elhagyatott városról olvashatsz.