Nehezebb lesz tüntetést szervezni - elfogadták az új jogszabályt
A Fidesz, a KDNP és a nemzetiségi képviselő támogatta a javaslatot, az összes ellenzéki képviselő elutasította. Az új rendelkezés október 1-én lép hatályba.
Az új törvény nagyobb mérlegelési lehetőséget ad a rendőrségnek egy tüntetés tudomásul vételére vagy elutasítására.
Az Index összeszedte, melyik lényeges pontokon változik meg a szabályozás.
Eddig akkor tilthatott meg egy rendezvényt a rendőrség, ha az "a népképviseleti szervek vagy a bíróságok zavartalan működését súlyosan veszélyeztetné, vagy ha a közlekedés más útvonalon nem biztosítható".
A közbiztonságot pedig az veszélyezteti a jövőben, ha a gyűlés bűncselekményt vagy bűncselekményre való felhívást valósít meg. Eddig az volt a rend, hogy ha ilyesmi történik, a rendőrség a helyszínen közbelép, és feloszlatja a tüntetést. Mostantól viszont a rendőrség előzetesen mérlegelheti, hogy vajon a tüntetésnek mekkora lesz a kockázata.
A rendőrségnek a közlekedésre vonatkozó résznél van a legtöbb mozgástere. A tüntetés ugyanis október 1-től megtiltható, ha "a közlekedés rendjének sérelmével jár".
A törvény tehát a rendőrségre bízza annak megítélését, hogy mikor jár akkora közlekedési sérelemmel egy tüntetés, hogy meg lehessen tiltani.
Eddig csak akkor lehetett megtiltani egy tüntetést, ha a közlekedés más útvonalon nem volt biztosítható - emlékeztet az Index.
A törvény gyakorlatilag megtiltja azt is, hogy politikusok háza előtt tüntetés legyen.
Nem lehet gyülekezni, ha a gyűlés "alkalmas mások magán- és családi életének védelméhez való jogának, otthonának, emberi méltóságának, a magyar nemzet, a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságának a megsértésére, vagy szabad mozgáshoz, tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozására.”
Megváltozik a gyűlések bejelentésének módja is. Eddig három nappal a rendezvény előtt kellett bejelenteni a tüntetést, most viszont két nappal, de a tüntetésre való felhívás előtt kell szólni. Azaz a rendőrségnek előbb kell szólni, mint hogy valaki elkezdené szervezni például a Facebookon a tüntetést.
A költségvetési törvény az államháztartás központi alrendszerének jövő évi bevételi főösszegét 19 580 milliárd 364,6 millió forintban, a kiadási főösszegét 20 578 milliárd 798,5 millió forintban állapította meg, a büdzsé hiányát 998 milliárd 433,9 millió forintban határozza meg, a kormányzati szektor uniós módszertan szerinti deficitje a GDP 1,8 százaléka.
A kormány 4,1 százalékos GDP-bővüléssel számol jövőre 2,7 százalékos infláció mellett, és az ideinél alacsonyabb, 1,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt tervezett.
A 2019-es költségvetést 128 igen szavazattal, 56 nem ellenében fogadták el a képviselők.