Unod már az irodaasztal mögötti életet? Akkor ezt a fesztivált neked találták ki!
Budapesten rendezik meg a legelső FreedomX fesztivált augusztus 26-27-én a Bródy Studios-ban, ahol digitális nomádok és olyan emberek gyűlnek össze a világ több pontjáról, akik szeretnék, ha a munkahelyük nem egy földrajzi koordinátához kötött hely lenne. A fesztiválra 300 főt várnak, elsősorban magyarokat, de errefelé utazó digitális nomádok is megfordulnak.
A FreedomX fesztivál alapítója Kun Estella, aki 12 éve él digitális nomádként és szerette volna megosztani ezt az életformát másokkal is, segítségként pedig olyan embereket gyűjtött maga köré, akik szintén ezt az életmódot követik. A FreedomX előzménye a Freedom Summit volt, ahol rövid interjúkat tett közé az oldalán olyan vendégekkel, mint a Nomad Cruise vagy éppen a Couchsurfing alapítója

A Freedom Summit után döntött Estella úgy, hogy „3D-be” kiterjesztve is szeretné megszervezni a találkozókat, ebben társai Filep Szilvia (Freelancer Fesztivál alapítója), Kun Zsófia (coach), Majsai Richard (szabadúszó közösségi média marketingszakértő), Gyulai Orsolya (GO-free.me alapítója) és Vigh Bori (Backpacker.hu), aki mesélt nekünk a fesztiválról is.
Az előadássorozat alapvetően három témakör felé csoportosul: a gondolkodásmód (Mindset), Üzlet (Business) és az Utazás (Travel). Miért pont ezek?

„A program összeállításakor elkezdtünk arról beszélgetni, hogy mi az, ami számunkra fontos ebben az életvitelben és megállapítottuk, hogy egy hármas egyensúly az, ami miatt ez fenntartható. Az utazás, a business, - hogy meglegyen a saját motiváltság, cél – és a mindfulness, hogy tudatosan, lelki épségünkkel törődünk. Nagyon sokan jógázunk, meditálunk, kellenek a kicsit magunkba szállósabb pillanatok. Ez azért is fontos, mert annyira sok inger ér, hogy muszáj ezeket levezetni. – meséli Vígh Bori (korábbi interjúnkat itt olvashatjátok vele)

Ami a programot böngészve elsőként feltűnik, hogy a praktikus előadások mellett nagy hangsúly van a gondolkodásmóddal, picit spiritualitással kapcsolatos előadásokon is. De miért is fontos az üzlettel és az utazással kapcsolatos témák mellett ezt is hozzátenni ahhoz, hogy az ember valóban átélje a szabadságot?
„Ez előbb-utóbb szerintem bejön az ember életébe, nyilván mi is azért teszünk bele, mert levezeti ezt a hihetetlen feszültséget, amit az utazás okoz, hiszen az utazás stressz, attól függetlenül, hogy pozitív stressz. Ahogy az is, hogy az ember a saját cégét építi és nagyon jó, amikor megáll egy pillanatra és úgy dönt, „itt és most megélem ezt a pillanatot”. - Válaszolja meg a kérdést Bori. – „Azért igyekeztünk limitálni a spirituális részét a fesztiválnak. Az alapkoncepció az volt, hogy egy kicsit az Everness és egy startup fesztivál közé lőjük be. Azt vesszük észre, hogy a digitális nomádok szeretik kicsit tágítani a komfortzónájukat és ez is kicsit ilyen komfortzóna átlépő rész, hiszen az előadások számukra nem azok, „csak” tudásbővítések.”
Ennek megfelelően lesz jóga és meditáció, de olyan érdekességek is, mint a Tarzan workshop vagy éppen a kakaó ceremónia.
Vigh Bori blogjáról megtudhatjuk: „ez egy olyan életforma, ahol a munkádat magaddal viszed, és nem egy irodában dolgozol. Ehhez nem csak kalandvágy kell, de olyan munkakör is, amihez nem kell személyes jelenlét.”
Az internetnek köszönhetően egyre több embernek nyílik lehetősége arra, hogy bárhonnan, szabadon végezhessék a munkájukat. A digitális nomádok körében Budapest a legelső helyen szerepel (a Nomad List rangsorában), a kiváló ár-érték arány, a fejlett infrastruktúra, a pezsgő kulturális élet és a rengeteg program és szórakozási lehetőség miatt. De nem csak Budapest a népszerű a digitális nomádoknál, de itthon is egyre többen választják azt, hogy kilépve a komfortzónájukból új kihívásokat keressenek. Szerencsére úgy fest a munkaadók, illetve ügyfelek körében is egyre elfogadottabb ez az életmód:
„Egyre elfogadottabb, egyre több munkaadó látja, adózás szempontjából is olcsóbb, nem kell céges laptopot, telefont biztosítani, fizetett szabadságot adni és legfőképp nem kell motiválni, mert eleve van motivációnk, a szabadságunkat éljük meg.”
A FreedomX pedig pont abban segít, hogy mindannyian megtalálhassuk mit is jelent számunkra a szabadság és hogyan tudjuk az életmódunkat is aszerint formálni. A fesztivál előadásai magyar és angol nyelven lesznek, programjait ide kattintva találod.
BÓNUSZ: Szeretnél nyerni egy hétvégi jegyet a fesztiválra? Akkor írd be kommentbe ide vagy a cikk alá, melyik előadást várod a legjobban. Sorsolás 24-én!