Egerszalóki barlanglakások: egy letűnt kor elevenedik meg, és még a kívánságod is teljesül
Egerszalók különleges természeti környezetében több nevezetesség is található. A gyógyvizes fürdő mellett a riolittufába vájt barlanglakások is sok látogatót vonzanak. Egertől 5 km-re igazi időutazós kirándulást tehetünk.
A település központjából a Tücsökbusz visz minket a skanzenbe, a Sáfrány utca végére. A kapunál egy vidám épület bejárata fogad bennünket. A gyerekeknek kialakított mesebarlangban hét próbát kell teljesíteni a kicsiknek, hogy legyőzzék Burgonyát, a gonosz varázslót.

Az út innen visz tovább a központi térre, ahonnan továbbsétálva jutunk el a Sáfránykerthez, ahol fűszer- és gyógynövényeket termesztenek. Meg lehet őket, nézni, szagolni, és azt is elmesélik, hogy melyik növény mire való.
A kert mellett található a jurta-tábor, majd egy kis emelkedővel eljutunk a lakásokhoz.


A lakóhelyek – valószínűleg – a 17-18. századtól kezdve készültek a tufába vágva. Volt itt lakás, istálló, és pince is. A lakásokban még a 20. században is laktak.
A 19. század közepén 33 barlanglakás volt itt, mára 18 maradt meg épségben,
ezek az önkormányzat helyi védelmét élvezik.




Ma már múzeumként működnek, ahol – a 2. világháborút megelőző időszakot megidézve - korhűen berendezett bútorokkal, eszközökkel mutatják meg a valaha itt élt emberek hétköznapjait.
A Mesterségek Műhelyében a mezőgazdaságban használt tárgyakat, a kisiparosok, kézművesek eszközeit lehet megismerni.


A séta végén egy 3D-s moziba ülhetünk be, és egy kisfilm segítségével a terület földtörténetét ismerhetjük meg a magyar kötődésű dinóktól napjainkig. Jó időben hétvégén, ünnepeken a kis színpadon előadásokat, koncerteket tartanak, és kemencében sült finomságokat kínálnak.
A házakba betérve óvatosan nézzetek szét. Az egyikben ül ugyanis Róza néni, és fogadja a vendégeket. A fejkendős asszonyságról azt tartják, hogy a fülébe súgott kívánságot teljesíti.

A barlanglakások
Barlanglakás a Föld szinte minden táján előfordul. A természetes barlangokat kihasználva később őseink maguk is hasonlókat alakítottak ki. A szakrális helyektől az állattartásig sokféle funkciója volt a mesterséges barlangoknak is. A Kárpát-medencében a 13. századtól jelentek meg a barlanglakások, ilyenek voltak például a Budai-hegységben, a Bükkben, de a Mátrában is.
Az egerszalóki lakásokat a vulkanikus eredetű tufakőzetbe vájták és főleg a szegényebbek lakták. Általában több helyiségből álltak, a mennyezetük boltozatos volt. Az ajtón kívül ablakokat is készítettek rá, sőt volt ahol tornácot is kialakítottak. A berendezés egy részét is a kőzetből faragták, például ágyat, polcot, tárolót készítettek így. A tufakő könnyen vágható, jól faragható, ráadásul jó vízzáró és hőszigetelő.



Az itt élő férfiak eljártak munkába, míg az asszonyok leginkább a ház körüli teendőkkel foglalkoztak. Sokszor a lakás fölötti földet megművelték, és saját céljukra növényt termesztettek.
Bővebb információk ITT
Látnivalók a közelben
Egerszalókon járva bőven akad még látnivaló. Legismertebb látványossága a sódomb, amelyet a 410 méter mélyről feltörő, 65-68 fokos víz alakított ki. Nagyon ritka természeti jelenség, hasonlót csak Törökországban (Pamukkaléban) és az USA-ban (Yellowstone Nemzeti Parkban) lehet látni. A látvány mellett a víz gyógyhatása is vonzza a betegeket, elsősorban ízületi, reumatikus bajokra ajánlják.
A településen érdemes megnézni az 1738-ban épült, barokk stílusú római katolikus templomot, a Laskó-patak kőhídját, a borospincéket, és a vulkanikus eredetű, kiálló kövekbe vájt kaptárköveket, melyek eredeti célját még ma is kutatják.