Aeropark repülőmúzeum: repülős időutazás és reptér a kulisszák mögött
Időutazás földön és levegőben
Programdömpinggel készül a nyárra az Aeropark, ahol már most beköszöntött a szezon. A ferihegyi repülőmúzeumban átélheted, milyen volt, amikor még a legendás Il-18-asok, Tu-134-esek és Tu-154-esek szállították az utasokat Európa nagyvárosaiba. A fedélzeten olyan pilóták és műszaki szakemberek várnak a pilótafülkékben, akik ezeken a „vasakon” kezdték pályafutásukat, majd bejárták a nagyvilágot. Mesélnek arról, milyen feladataik voltak a pilótáknak a 60-70-es években, és hogyan dolgoznak a személyzetek a legmodernebb repülőgépeken.
De az idén 70 éves Li-2-es fedélzetén abból is ízelítőt kaphatsz, milyen volt az az időszak, amikor naponta többször belföldi járatok kötötték össze hazai nagyvárosokat, és amelyekre nagyjából egy első osztályú vonatjegy áráért lehetett helyet foglalni.


Irány a reptér: nagyon bevisznek a kulisszák mögé
A kiállítóhely egyik legnépszerűbb programja a reptérlátogatás, melyen – a Budapest Airport Zrt. szerződött partnereként - úgy mutatják meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, ahogy utasként nem láthatod. Malév Ikarus autóbuszokkal viszik be a látogatókat a forgalmi előtérre, ahol a szakavatott túravezetők testközelből mutatják meg, hogyan készítenek fel a földi kiszolgálók fél óra alatt egy 180 férőhelyes repülőgépet.
A háromórás programot számos izgalmas kiszállás színesíti, amikor a csoport a futópálya mellett állva figyeli, hogyan rugaszkodik el a betonról egy 300 tonnás óriásgép. De a vendégek megismerkedhetnek a ferihegyi tűzoltóbázis titkaival is, és megnézhetik az ország legnagyobb és legmodernebb tűzoltóautóit is.
A reptérlátogatáson az is kiderül, hogyan dolgoznak a légiforgalmi irányítók a toronyban, hol volt az egykori repülőtéri kertészet, és miért működött állatkert az egyik pálya közelében. Az idei évtől pedig már a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren is elérhetőek a reptéri túrák, ahol egy regionális légikikötő hétköznapjaiba nyerhetnek bepillantást az érdeklődők.



Amikor életre kelnek a pilótafülkék
A ferihegyi repülőmúzeum évről évre egyre több élményt és látnivalót kínál. A tucatnyi utasszállító közé tavaly beköltözött egy MiG-21-es vadászgép, tavaszól pedig a tárlat egy „kukacbombázó” Kamov-26-os helikopterrel bővül, amely a hazai mezőgazdasági repülés egyik legfontosabb szereplője volt évtizedeken át. Nemrégiben készült el az Airbus A320Neo szimulátor, ahol bárki kipróbálhatja, milyen a kapitány vagy az első tiszt székében ülni a világ egyik legmodernebb repülőgépén.
Ahogy a repülőtér sem csak a repülőgépekről szól, úgy az Aeropark sem. A múzeum folyamatosan növeli különleges reptéri járműflottáját. Az oldtimer előteres Zsiguli, „Follow me” Wartburg és rendőrségi Lada mellett egy ritkaságnak számító Malév Volvo 245 Transferbe is bepattanhatnak a látogatók. A nagy gépek szerelmesei pedig akár egy hatalmas repülőgépvontatóval, vagy a legendás reptéri tűzoltóautóval, a 40 tonnás Simbával is élményautózhatnak.
Az Aeroparkot üzemeltető Légiközlekedési Kulturális Központ arra törekszik, hogy minél élőbbé tegye a ferihegyi múzeumot – emelte ki Somogyi-Tóth Dániel, az LKK alapítója. A szakemberek újra és újra életre keltik életre a történelmi pilótafülkéket. A műszerfalak mellett üzembe helyezik a fedélzeti lokátorokat és a rádiókat is, sőt egyes repülőgépeken látványos módon átforgatják a hajtóműveket is.
A park Youtube-csatornáján hetente jelennek meg a repülés hőskorát, repülőgéptípusokat, a repülőterek kulisszatitkait, a pilóták, légiutas-kísérők és légiforgalmi irányítók életét bemutató dokumentumfilmek, videók, melyek eddig több, mint 17 millió megtekintést értek el. A csatornát jelenleg 63 ezren követik.
VIDEÓ: Lányok a pilótafülkében: csajos járat Kefalóniára! (Ep. 241)
Éjszakai programok, járműtalálkozók
A repülőmúzeum az ország leglátogatottabb kiállítóhelyei közé tartozik, évente 70 ezer vendéget fogad. Tavasztól őszig szinte egymást érik majd a nagyrendezvények.
Június végén, a Múzeumok éjszakáján izgalmas attrakciókkal, kivilágított pilótafülkékkel, tematikus sétákkal, repülős talkshow-val, éjszakai reptérlátogatásokkal várják a közönséget.
A tavaly indult hagyomány is folytatódik: július 9-én kéklámpás járművek veszik birtokba a parkot. Tűzoltó-, mentő- és rendőrautókról, speciális járművekről, és olyan szakemberekről szól ez a nap, akiknek hivatásuk az életmentés.
Az Aeropark számos autótalálkozónak ad otthont a következő hónapokban, de a legikonikusabb repülős filmeket is megnézhetitek majd, méghozzá a csillagos ég alatt. A júliusi és szeptemberi éjszakai programok egytől egyig arról szólnak, hogy mindenkihez közelebb hozzák a repülés és a repülőtér sejtelmes világát – tette hozzá Kránitz Balázs, az LKK ügyvezetőhelyettese.
Október végén pedig két napra a hazai járműgyártás legismertebb járművei költöznek a be a múzeumba. A IV. Ferihegyi Ikarus Találkozóra több mint 70 autóbuszt és közel 15 ezer látogatót várnak a szervezők. A 2022-es programnaptárt itt találjátok.
A repülés azonban a levegőben adja a legnagyobb élményt: a múzeum több mint 3000 utassal ismertette meg tavaly a repülés csodálatos világát, tucatszor szállt fel az országnéző sétarepüléseket teljesítő Boeing 737-800-as együttműködésben a Smartwings légitársasággal és a Budapest Airport Zrt támogatásával. De a vendégek rendszeresen kaphatnak ízelítőt a hőskorból is: minden évben számos alkalommal indul nosztalgiarepülésre a történelmi 1-es Terminál elől a több mint 70 éves, a Goldtimer Alapítvány által üzemeltett Li-2-es repülőgép, melyhez a korabeli “Faros” Ikarus viszi az utasokat a múzeumból. Az élményprogramok ezen a linken érhetőek el.
Az Aeropark utóbbi években tapasztalt látogatószám-emelkedése és élményközpontú programok népszerűsége előrevetíthetik, hogy megfelelő támogatás esetén a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a légikikötő fejlesztései mellett a jövőben a világ egyik legkülönlegesebb és legsokoldalúbb repülőmúzeumának is otthont ad majd. Ezt Somogyi-Tóth Dániel, a Légiközlekedési Kulturális Központ alapítója emelte ki. Hozzátette: az ehhez szükséges páratlan gyűjtemény, a programok és szakmai tudás már kiépült az Aeroparkban.