6 farsangi úticél a barokk báltól a farsangi fánk fesztiválig
Vízkeresztkor kezdődött a farsangi szezon, és február végéig még van lehetőség belevetni magadat a felhőtlen szórakozásba. Az előrejelzés szerint kicsit enyhül a fagy, így nem lesz akadálya a szabadban tölteni pár vidám órát. Aki pedig inkább a jó melegben farsangolna, arra is bőven lesz van lehetőség. Néhány remek programot válogattunk össze az ország különböző helyeiről. A farsangolás mellett érdemes a városokat is kicsit körbesétálni.
Hivatalosan vízkereszttől (január 6.) húshagyókeddig tart. Ez a vidámság, a nagy lakomák, bálok, népünnepélyek, mulatságok időszaka. Számos néphagyomány kötődik hozzá. A szezon „csúcsa” a farsangot lezáró farsang farka, az utolsó három nap, amely a táncos rendezvények mellett télbúcsúztató is. Ekkor tartják a nagy karneválokat is.
A farsangi időszak a párválasztás és az esküvők ideje is volt. A húsvéti böjti időszakban már tilos volt a házasságkötés.
Az utolsó nap a húshagyó kedd, és egyben a téltemetés napja. Sokfelé szalmabábút, koporsót égettek, mellyel lezárult a farsang és a tél is.
A farsangi időszak hossza évente változó. Az első napja január 6., ami vízkereszt napja, ez állandó. Ám az utolsó nap a Húsvéthoz kötődik, a Hamvazószerda a húsvét vasárnap előtti 40. napon van. Ezért idén a farsang január 6-től február 28-ig tart hivatalosan.

Miskolci Kocsonya Farsang
Február 17-19.
A Becherovka Miskolci Kocsonya Farsang az egyik legnagyobb karnevál idehaza. A második alkalommal meghirdetett program egyben különleges gasztronómiai fesztivál is. Miskolc belvárosában lesz kirakodó vásár is, kézművesekkel. Lesznek koncertek, programok, piac és népművészeti vásár is.
A fő attrakció persze a kocsonya lesz, bőségesen lehet majd kóstolni a különféle ízesítésű téli finomságból.
A több tucatnyi koncerten neves magyar előadók és zenekarok lépnek fel. Azt ígérik, hogy minden korosztály talál magának megfelelő szórakozási lehetőséget.
Információk ITT.


Kaposvári farsang - Dorottya napok
Február 3-5.
A rendezvényen megelevenednek a régi népszokások, hagyományok. De legismertebb eleme a Dorottya hagyomány, melyet nagy tisztelettel őriznek.
Csokonai Vitéz Mihály 1798-ban járt Kaposváron először. Épp egy megyebált tartottak farsangkor. Ez az élmény ihlette meg a Dorottya, avagy a dámák diadala a Fársángon című vígeposz megírására.

Különleges program évek óta a „Kaposvár dombjai félmaraton” futás is, amely a Kossuth térről indul és útja a város nevezetességei mellett halad el.
A szervezők deda bábu készítő versenyt is hirdettek. A szalmabábú a télűzés egyik kelléke. A versenyműveket kiállítják és szavazni is lehet rájuk.
Információk ITT.


Győri Barokk Bál
Február 18.

A győri báli szezon egyik legkülönlegesebb látványossága a Zichy-palotában megrendezendő táncos mulatság. A vendégek barokk és rokokó ruhában, jelmezben és persze frizurában a 17-18. század zenéjére korabeli táncokat lejtenek. Még táncmester is lesz, aki segít a nem mindennapi időutazásban. A vendégek barokk menüsort kapnak vacsorára.
Információk ITT.
Országos Farsangi Fánkfesztivál Nagykanizsán
Február 24-25.
Hetedik alkalommal rendezik meg a fesztivált, ahol számtalan módon, formában és ízben lehet sütni és kóstolni a farsangi édességet. A rendezvényen fánkevő- és fánksütő-verseny is rendeznek. A szervezők azt ígérik, hogy más gasztronómiai érdekességekkel is készülnek, így a farsangolóknak lesz miből válogatni.

Az első nap a családosok, fiatalok részére készítenek programokat, és persze a fánkkóstolásra is lesz lehetőség. Második nap maszkás felvonulás indul, igazi karneváli hangulatot ígérnek. A felvonulás után a város plázájában kulturális programok, gasztronómiai versenyek és koncertek várnak.
A fesztivál egyik ínyenc kísérőprogramjaként bemutatják a helyi bioélelmiszereket, édességeket, sajtokat, mézeket, pálinkákat is, ezeket lehet majd kóstolni és persze vásárolni is.


Farsang Farka - vidám téltemetés Tihanyban
Február 25.
Régi helyi hagyomány, hogy az itt élők jelmezbe öltözve temetik el a telet. A látványosnak ígérkező felvonulás végén elégetik a kisze bábut. A rendezvényen süteményverseny és nap végén pedig bál lesz.


Mohácsi busójárás
Február 23-28.
A mohácsi busójárás már hungarikum lett. Eredetileg a sokácok farsangi alakoskodása volt a jelmezes felvonulás, ami mára igazi turisztikai attrakció lett.
Mohácson ilyenkor kiállítások, előadások, koncertek üdvözlik a tél végét. Az eseménysorozat csúcsa a busók felvonulása, átkelése a Dunán, majd a máglyagyújtás-koporsóégetés.
A mohácsi busójárás 2009-től szerepel az UNESCO szellemi örökség reprezentatív listáján. 2012 óta a mohácsi busójárás hungarikumnak számít.


A tavalyi eseményről képes beszámolónkat ITT találod.
Információk ITT.
A busók fából faragott maszkot viselnek, ruházatuk a bocskor, csizma, fehér vászongatya, a bundájával kifordított birkabőr, amit derékban kötéllel vagy lánccal kötnek össze, és amelyre több kolompot is felakasztanak, vállukra pedig tarisznyát tesznek. Kezükben kereplőt, buzogányt, vagy hosszú fakürtöt visznek. A nők sokszor sokác népviseletbe öltöznek, arcukat fátyollal fedik. A gyerekeknek külön jelmezversenyt hirdetnek. A busók mellett más álarcos figurák is felvonulnak, banyának, ördögnek öltözve, vagy például férfiak női ruhába bújnak. A felvonuláson horvát népzenét játszanak a zenészek.
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!