Vadregényes séta a Bakony legtisztább vizű patakja mentén
A Bakony legtisztább vizű patakja a Veim-pusztán eredő Gaja-patak, amely a Keleti-Bakony legfontosabb vízfolyása. Átlagos vízmélysége 40 cm, vízhozama a csapadék mennyiségétől függ. Vize táplálja a Fehérvárcsurgói-víztározót. Mohánál a Móri-vízzel, Székesfehérvárnál a Sárvízzel és a Séddel egyesül, majd a Nádor-csatorna viszi tovább a Dunába.
A vadregényes tájon áthaladó patak mentén korábban több malom is működött. A vízfelszínét nagy területen növényzet fedi.

A patak útja vadregényes tájakon halad. Két festői szépségű szurdokvölgyét is érdemes felkeresni. A bakonynánai Római-fürdő szurdok és a fehérvárcsurgói Gaja-völgy megér egy kirándulást. A Fehérvárcsurgói-víztározó építése miatt a patakot több helyen is új útra terelték, és a mesterséges mederben több zúgót is láthatsz.
A víztározó alatti szakasz halban gazdag,
nem ritka a 2 kilós ponty, de kárászt, csukát, sügért és szélhajtó küszt is lehet horgászni errefelé.
A patakba több másik patak és ér is torkollik, a Malmi-patak, a Szápári-ér, a Súri-patak, a Fekete-berki-vízfolyás és a Velegi-vízfolyás. A 96 km hosszú patak Veszprém és Fejér megyén halad át.


A Gaja-patak táplálta azokat a mocsarakat, amelyek a koronázó város, Székesfehérvár falait is védték az egykori királyi székhelynek.
A vidék szépsége és gazdag természeti adottsága miatt az egyik legkedveltebb kirándulóhelye lett Fejér megyének.


Galya-völgyi Tájcentrum
A csobogó patak, a fölé tornyosuló sziklák, a szakadékok, a magaslatokról feltáruló panoráma a kirándulók nagy kedvence. Ráadásul családbarát, egy része – Fehérvárcsurgó és Balinka felől – babakocsival is végigsétálható.
A túrázók mellett piknikezők és horgászok is szívesen keresik fel a vidéket.
- Naponta 6 és 21 óra között látogatható
- Az erdőben lovagolni, vagy motorozni csak külön engedéllyel lehet
- Kutyát csak pórázon lehet bevinni
- Tüzet csak a kijelölt helyen szabad gyújtani
- A területén lévő halastóban csak érvényes napijeggyel lehet horgászni
- A tóban tilos fürdeni


Látnivalók
A Gaja-patak mentén számtalan látnivalót érdemes felkeresni, sőt a környéken található településeket se hagyd ki.
A felújításoknak és fejlesztéseknek köszönhetően még több érdekességet kínálnak és a kényelmi szolgáltatások is bővültek. A Pisztrángos tó, a száz férőhelyes erdei pihenőház, az Ádám-Éva fánál lévő híd, az Alba Regia-forrás, a Bársony István természetíró emlékszobáját is bemutató erdészeti-vadászati múzeum egész napos programot kínál.



A történet szerint réges-régen két hatalmas öreg tölgy állt a Gaja-patak partján. A nagyobbat Ádámnak, a kisebbet Évának hívták. A kisebb tölgy már sok-sok éve elpusztult, és csak az emléke él. Ádám egy több évtizede pusztító tűz áldozata lett, ám törzse még őrzi a fa-páros emlékét.
Egy éve adták át a Károlyi-kilátót, ahonnan csodálatos panorámában gyönyörködhetsz. A tetejéről szétnézve szinte a teljes Gaja-szurdokot láthatod. A horganyzottacél szerkezet a Gaja-völgyön áthaladó kéktúra útvonal itteni, hat kilométeres szakaszán található.



A szurdok hossza kb. négy kilométer, és bő egy óra alatt lehet végigsétálni rajta, visszafelé szintén legalább ennyi időt kell rászánni.
Az ösvény mentén tájékoztató táblákat is kihelyeztek, a központi részen pedig tűzrakó hely, asztalok és még egy kis játszótár is találhatók.


A patak mentén több barlang is található. A legenda szerint az egyikben betyárok tanyáztak, innen ered a Sobri Jóska-barlang neve. A barlang eleje még elég széles és magas, ám később összeszűkül. A barlangban nyáron is kellemesen hűs van.




Információk ITT