Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki Japán felé
Észak-Korea ballisztikus rakétát indított vasárnap a Japán-tenger irányában - írja az EuroNews. A hírt a Yonhap dél-koreai ügynökség jelentette először katonai forrásokra hivatkozva.
A rakétát helyi idő szerint reggel 8 körül indították el, egy kísérleti támaszpontról, amely az ország északnyugati részén van.

A CNN szerint egy közép-hatótávolságú ballisztikus rakéta lehetett, mivel
nagyjából 500 kilométert tett meg, mielőtt becsapódott a Japán-tengeren.
A japán miniszterelnök, Abe Sindzó nyílt provokációnak nevezte a rakétakísérletet: "A legutóbbi rakétateszt teljességgel elfogadhatatlan. Észak-Koreának az ENSZ Biztonsági Tanács határozatai szerint kell eljárnia" - idézte Sindzót az EuroNews.
A nemzetközi sajtó egyetért abban, hogy az időzítés aligha lehet véletlen: a japán miniszterelnök ugyanis éppen egy amerikai-japán csúcstalálkozón tárgyal Donald Trumppal. Trump hivatalba lépése óta ez volt az első észak-koreai rakétakísérlet, Phenjan tehát Donald Trumpot is tesztelte a kilövéssel.
Heading to Joint Base Andrews on #MarineOne with Prime Minister Shinzō earlier today. pic.twitter.com/4JFhyYdeHO
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. február 10.
Sindzó és Trump közös sajtótájékoztatóján az amerikai elnök nagyon szűkszavúan nyilatkozott az esetről:
"Csupán azt akarom, hogy mindenki tudja, és teljesen tisztában legyen vele: az Egyesült Államok száz százalékig nagyszerű szövetségese, Japán mögött áll"
- nyilatkozta. Időközben a Pentagon is közölte, hogy észlelték az indítást, és figyelemmel követik a fejleményeket.
#ICYMI: Joint Statement with Prime Minister Shinzo Abe on North Korea. pic.twitter.com/qEC87FKB1D
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. február 12.
Nem, ez az első alkalom, hogy egy észak-koreai ballisztikus rakétát indít Japán területek felé. Múlt augusztusban például egy észak-koreai rakéta még közelebb csapódott be Japánhoz, mint a mostani: kétszer akkor távolságot, mintegy 1000 kilométert tett meg. Phenjan azzal a támadással is Amerikát provokálta, az Egyesült Államok és Dél-Korea ugyanis nem sokkal előtte állapodott meg egy rakétaelhárító rendszer telepítéséről.
Címkép: Twitter