Élményvonattal járhatod be az egyik legvadregényesebb magyar tájat
Szuper (idő)utazásban lehet részed, ha nekiindulsz a Bakony legszebb helyeire. A kirándulás a MÁV Nosztalgia Kft. szervezésében induló élményvonattal még különlegesebb lesz.
Július 8-án kora reggeltől késő estig az egyik leggyönyörűbb magyar vidéket ismerheted meg. Már az út maga is egyedi, hiszen a szerelvényt egy 017-es NOHAB fogja húzni. Az út közben pedig az étkező és bárkocsik mellett Pannonhalmát és a Bakonyt bemutató programok is lesznek.
A vonatról több helyen is le tudsz szállni, attól függően, hogy melyik vidéket járnád be a leginkább. Mi most négy helyet is ajánlunk. Az út szervezői pedig gondoskodnak arról, hogy a látnivalókhoz és onnan a vonathoz visszajuthass.

Cuha-völgy
A Bakonyban, egy szépséges sziklaszurdokban halad Magyarország 1896-ban megnyitott egyik legszebb hegyividéki pályája, alagutakon és viaduktokon át.


A Zircen is átfolyó Cuha-patak neve szárazat jelent. Nem ok nélkül. A nagy nyári melegben szinte alig csörgedez benne víz, ám az esős időszakban feltöltődve zubog. Vizében huszonöt halfajta él, közülük öt védett. A patakparton szintén számos védett növény található.


A patakvölgy népszerű kirándulóhely, de a sziklamászók között is kedvelt. A patak mentén található a Zirci apátság és a Zirci Arborétum is.
A pataknál kiépített tanösvény is van, és tűzrakó helyeket, pihenőket is kialakítottak.
Több kijelölt turistaútvonalon is végig lehet sétálni, ezek egy része a patakot is keresztezi, mivel hidak itt nincsenek, a köveken ugrálva lehet a túlpartra átjutni.
A romantikus vidéken több filmet is forgattak, például a Bors című sorozat néhány részét és Bacsó Péter Ereszd el a szakállam című filmjét is.
A vonattal érkezőknek a sárga, majd a piros jelzést érdemes követni. A túra elején egy kőépítmény áll, ahonnan remek a kilátás. A séta végén pedig Vinye településen felfrissülhetsz, az itt található, 7 fokos vizet adó Kőpince-forrás folyamatosan ontja magából kristálytiszta vizét. A településen játszóteret és büféket is találsz.



Zirc
A Bakony fővárosának is nevezett, Magyarország legmagasabban fekvő városának egyik fő nevezetessége a ciszterciek apátsága. Az elsőt 1182-ben III. Béla alapította, és a XV. század elejéig a magyarországi ciszterci apátságok között rendkívül fontos szerepet töltött be.
Érdemes megnézni az itt látható ősnyomtatványokat, vagy az egyedülálló gyűjteményt a Ciszterci Műemlék Könyvtárban.
Az impozáns, barokk Apátsági Templomot gyönyörűen felújították. Ekkor a freskókat is restaurálták, és így derült ki, hogy
az öregnek festett arcok alatt eredetileg fiatalok arcai voltak láthatók, vagy a fehérre átfestett szobrok arannyal vannak bevonva.
A kiállításon bemutatják a szerzetesek életét, gazdag tárgyi és képi gyűjteményüket.


Az Arborétumban pedig csodálatos növények között lehet sétálni. A 20 hektáros területen 110, a Föld öt kontinenséről gyűjtött fa- és cserjefaj él. A ligetet a ciszterciek egy 600 éve kialakított halastó körül kezdték telepíteni. A zirci arborétum jellegzetes angolkert.

Cseszneki vár
A sziklaszirten álló várrom a Bakony egyik legkedveltebb turista látványossága. Az erődítményt az 1241–42-es tatárjárás után indult nagy várépítési korszakban építették. A történelem során számos tulajdonosa volt. Végül az Esterházy grófoké lett, akik barokk kastélyt alakítottak ki belőle.
Később földrengés rongálta meg, majd egy tűzvész miatt lakhatatlanná vált.
Itt forgatták a Valahol Európában című film egyes jeleneteit is.


A várban tett séta után érdemes megnézni a Kőmosó barlangot és környékét is.
Pannonhalma
A Pannonhalmi Bencés Főapátság 996-ban alapított, és azóta is folyamatosan működő Szent Benedek-rendi monostor. Napjainkban mintegy negyven szerzetes él itt a 300 méter magas dombon, a Szent Márton-hegyen.

Az egyik legismertebb és leglátogatottabb turisztikai célpont hazánkban. Az egyházi és művészettörténeti központ a világörökség része. A román stílusú altemplom és kerengő, valamint a gótikus bazilika az évszázadok során barokk és klasszicistastílusú épületrészekkel egészült ki.
A 19. századi könyvtárterem 400 ezres gyűjteményében számos könyvritkaságot őriznek.
Az egész épületegyüttest a magyar klasszicizmus egyik legismertebb alkotása, az 55 méter magas torony koronázza meg.



Az ezeréves apátság impozáns épületével és a benne látható lenyűgöző kiállításokkal fantasztikus élményt nyújt. A tárlatvezetés a látogatói Fogadóépületben egy filmvetítéssel kezdődik. Ezt követően lehet megnézni a kiállításokat, a templomot, az altemplomot, a kerengőt, porta speciosát, és a könyvtárat, levéltárat, a kincstárat vagy a képtárat is.
Érdemes végigsétálni a Gyógynövénykertben, megnézni a híres pannonhalmi levendulást.
Az arborétumban több száz fa- és cserjefaj, több gyógynövény is nő, és köztük más, különleges, az országban csak kevés helyen előforduló fajok, illetve fajták is. Madártanilag is értékes terület, főleg a sokféle énekesmadár miatt.
A borok kedvelőinek pedig mindenképpen ajánlott az apátsági borászat felkeresése, ahol borkóstolót is tartanak.





A programokról bővebben ITT olvashatsz.
Fotók: MÁV Nosztalgia Kft., Wikipédia