Beindult a pénzpumpa: 2600 milliárd forinttal segíti a bankrendszert a Magyar Nemzeti Bank
Az MNB a korábban vártnál kisé lassabb, 2,0-3,0 százalékos gazdasági növekedéssel és 2,6-2,8 százalékos inflációval számol idén, megjegyezve, hogy az előrejelzés bizonytalansága nagy, és a prognózis a március 19-ei állapotot tükrözi.
A jegybank legfrissebb Inflációs jelentésének kedden közzétett fő számai szerint a gazdasági növekedés jövőre a 4,0-4,8 százalékos sávba gyorsulhat, 2022-ben pedig 3,5 százalék lehet. Az infláció jövőre 3,4-3,5 százalék között lehet, majd egy évvel később 3,0 százalékra lassulhat.
A decemberi előrejelzésében 2020-ra 3,5 százalékos, 2021-re és 2022-re egyaránt 3 százalékos infláció szerepelt. Az idei növekedési várakozás 3,7 százalékos, a 2021-es 3,5 százalékos, a 2022-es 3,5 százalék volt.
Az MNB a koronavírus-járvány miatt kialakult pénzügyi piaci feszültségek enyhítése érdekében további likviditásbővítő intézkedésekről döntött, a jegybank hosszú lejáratú, azaz 3, 6 és 12 hónapos, illetve 3 és 5 éves futamidejű fedezett, fix kamatozású hiteleszközt vezet be korlátlan keretösszeggel, valamint az alultartalékolásra vonatkozó szankció felfüggesztésével felmentést ad a bankoknak a kötelezőtartalék-teljesítés alól.
A két lépés - a korábbi intézkedéseket, kiemelten a fedezeti kör nagyvállalati hitelekkel való bővítését és a swaptenderek feltételrendszerének átalakítását kiegészítve - érdemben erősíti a bankrendszer likviditási helyzetét. Az MNB az első hosszú futamidejű hiteltendert szerdán tartja, a kötelező tartalékolás alóli felmentés pedig azonnali hatállyal lép életbe.
A jegybank mellett a kormány is több intézkedést hozott már, amivel próbálják életben tartani a magyar gazdaságot.