A legalacsonyabbak között van a magyar minimálbér Európában
Magyarország hátulról a negyedik az európai országok közül azon a listán, amelyen az országok minimálbéreit összesítik. Csak Bulgáriában, Lettországban és Romániában alacsonyabb a minimálbér Európában, mint Magyarországon – derült ki az "európai statisztikai hivatal", az Eurostat adataiból.
A hazai havi bruttó 149 ezer forintnál kevesebbet Romániában (átszámolva 139 ezer forint), Lettországban (136 ezer) és Bulgáriában (90 ezer) kapnak. A lista élén pedig Luxemburg áll, ott átszámítva több mint 600 ezer forint a minimnálbér.
A Blikk az Eurostat adatai alapján elemezte, hogy mennyit is ér egy-egy fizetés, hiszen az árak nem azonosak a különböző európai országokban.
A minimálbér önmagában nem árul el mindent arról, hogy hol könnyebb a legszegényebbek megélhetése, az adatok összevetéséből mégis látszik, hogy ha valahol drágábbak is a boltok, a fizetések mégis többet érnek.
A lap szerint a magyar minimálbérből 560 kiló kenyeret, 628 liter tejet, 1066 kiló krumplit vagy 3651 darab tojást lehet venni. Romániával összevetve az itthoni árakat, már bonyolultabb a helyzet. Kenyérből, csirkemellből hasonló mennyiséget tudunk vásárolni egy teljes havi minimálbérből, viszont tojásból egyharmaddal kevesebbet, mint Magyarországon. Krumpliból és tejből közben csaknem kétszer annyi futja a román bruttó minimálbéres munkavállalónak, mint a magyarnak.
A Blikknek nyilatkozó közgazdász arra is felhívta a figyelmet: Magyarországon a munkavállalók jelentős része kap minimálbért – legalábbis papíron. "Ezért a minimálbér önmagában nem árul el annyit a gazdaságról, mint mondjuk az átlagfogyasztás, ami nálunk alacsonyabb Romániánál is" – magyarázta Bod Péter Ákos.
Az unióban a leggazdagabbak a luxemburgi polgárok, az ő életszínvonaluk az EU-átlag 132 százaléka. A nagyhercegséget Németország követi (122 százalék), a harmadik pedig Ausztria, 117 százalékkal - írta meg a hvg.hu az Eustat adatai alapján.