A gyerekek járnak a legrosszabbul, ha nincsen állandó lakcímük
Négyezer gyermeknek nincs érvényes magyarországi állandó lakcíme, így ők szinte minden szociális ellátástól elesnek, mivel azok igénybevételéhez bejelentett lakcím kell.
További 1500 kiskorúnak csak települési szintű lakcíme van, ami jelentősen megnehezíti az ellátáshoz való hozzáférést. Ezt írja Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének szóló nyílt levelében több, gyermekjogokkal és lakhatási szegénységgel foglalkozó civil szervezet.
A Város Mindenkié, az Utcajogász és a Gyerekesély Közhasznú Egyesület által jegyzett levél célja, hogy elérje, a kormány tegyen azonnali lépéseket azért, hogy a lakcím nélküli gyerekek hozzájussanak az alapvető ellátásokhoz, és élhessenek jogaikkal - írja a Magyar Nemzet Online.

Sok ezer család él hosszú évekig szívességi lakásfelhasználóként, az albérletben élőknél pedig előfordul, hogy a tulajdonos nem járul hozzá a lakcím bejelentéséhez, és ilyen környezetbe születik a baba.
Mivel nincs bejelentett lakcímük,
nem jár utánuk gyestől, családi pótléktól, nem igényelhetnek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt sem, nem részesülhetnek az ingyenes intézményi gyermekétkeztetésben, gyógyszertámogatásban és átmeneti segélyben sem.

"Természetesen nem pusztán az a célunk, hogy az állandó otthon nélkül élő gyerekek is jogosultak legyenek a különböző ellátásokra, hanem az, hogy végre a kormányzat valódi koncepciót alkosson, és sürgősen tegyen lépéseket a lakhatási válság ellen, amely egyre több gyereket sújt"
– mondta a Magyar Nemzetnek Darvas Ágnes szociológus, a Gyerekesély Közhasznú Egyesület elnöke.
A szociológus szerint végre komolyan kellene foglalkozni a lakhatási kérdésekkel. A nyílt levelet és egyben petíciót író civilek a lakáspolitikai koncepció megalkotását sürgetik, melynek részeként meg kellene vizsgálni a Magyarországon található több százezer üresen álló lakás állapotát és bérletbe adhatóságának feltételeit.

Továbbá úgy gondolják, hogy vissza kellene állítani a 2015 márciusában megszüntetett lakásfenntartási támogatást, mégpedig annak államilag finanszírozott, normatív, inflációkövető formáját. A szakember szernt több százezer családnak jelentett óriási segítséget a támogatás, ami ugyan a maga 4-5 ezer forintjával nem tűnik nagy összegnek, mégis sokan ezzel tudták csak befizetni a rezsijüket, vagy éppen ez mentette meg őket a kilakoltatástól.
A teljes nyílt levelet elolvasni, és a petíciót aláírni ezen a linken tudod!
Ha hasznos volt a cikk, oszd meg barátaiddal: