A bíróság máris felfüggesztette Donald Trump rendeletét
Egy bírósági döntés értelmében nem utasíthatóak ki az Amerikai Egyesült Államokból azok, akik Donald Trump pénteki elnöki rendeletének érvénybe lépésekor már úton voltak az Egyesült Államok felé - írja a BBC.
Ahogyan arról mi is beszámoltuk, Trump pénteken egy elnöki rendelettel azonnali hatállyal és meghatározatlan időre felfüggesztette a szíriai menekültek befogadását, ezen felül pedig 120 napra felfüggesztette további 6 muszlim országból (Iránból, Irakból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenból) érkező menekültek beutazását az Egyesült Államokba.
A bírósági döntés a BBC szerint nagyjából 100-200 embert érinthet: ennyien rekedtek a tranzitzónában a rendelet aláírása után,
hiába volt érvényes beutazási vagy munkavállalási engedélyük.
A BBC szerint az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetsége fordult a bírósághoz, két iraki nevében, akik a New York-i John F. Kennedy repülőtéren ragadtak a pénteki döntés után. Egyikük az amerikai hadseregnek dolgozott Irakban, míg a másikuk az amerikai állampolgársággal rendelkező feleségéhez utazott az Államokba.
A rendelet hatalmas vitákat gerjesztett a nemzetközi sajtóban, a repülőtereken rögtönzött tüntetések alakultak ki, de olyan befolyásos cégek vezetői is felszólaltak a döntés ellen, mint a Google vagy a Facebook. Mark Zuckerberg például egy hosszú Facebook-bejegyzésben fejtette ki nézeteit. A német, osztrák és lengyel felmenőkkel rendelkező Facebook-alapító többek között ezt írta a bejegyzésben:
"Az Amerikai Egyesült Államok a bevándorlók nemzete, és erre büszkének is kell lennünk. [...] Ahogyan közületek sokakat, engem is aggaszt, milyen következményekkel járhat Trump elnök legújabb rendelete. Nagyon fontos, hogy biztonságban legyen az ország, de az is fontos, hogy azokra koncentráljunk, akik valódi fenyegetést jelentenek."
A Google társalapítója, Sergey Brin zsidó bevándorlók leszármazottja. Ő a San Franciscói repülőtéren kialakult tiltakozáshoz csatlakozott:
Google cofounder Sergey Brin at SFO protest: "I'm here because I'm a refugee." (Photo from Matt Kang/Forbes) pic.twitter.com/GwhsSwDPLT
— Ryan Mac (@RMac18) 2017. január 29.
Címkép: YouTube