Videó: pánikszerűen menekültek a fejükre hulló űrrakéta elől egy kínai falu lakói
A kínai űrprogram régóta ismert problémája, hogy a rakétafellövések során a földre visszahulló gyorsítórakéták gyakran lakott területekre zuhannak – írja az rtl.hu. Az űripari illetékesek annak idején nem sokat törődtek a lakosság biztonságával, amikor az űrközpontok starthelyeit kijelölték, így a rakéták röppályája gyakran falvak fölött vezet.
Június 22-én szombaton egy Long March 2C rakétát lőttek föl a hszicsangi űrközpontból, ami egy röntgencsillagászati űrtávcsövet állított pályára. A rakéta első gyorsítófokozata a start után visszahullott a földre,
? Behind the scenes of SVOM launch https://t.co/Fcc0OAY3ac pic.twitter.com/5fiM4oz2GY
— China 'N Asia Spaceflight ?? ?️ (@CNSpaceflight) June 22, 2024
A Long March 2C rakéták dinitrogén-tetroxid és dimetil-hidrazin hipergolikus (öngyulladó) keverékével működnek, ami rendkívül mérgező és rákkeltő. Fellövések után ilyen rakéta-üzemanyag bőven marad a visszahulló gyorsítófokozatban, ami komoly életveszélyt jelent az emberekre és az élővilágra nézve.
A szombati fellövés után levideózott első fokozatból is ömlött a sűrű barnássárga füst, nem csoda, hogy a falu lakói menekülni kezdtek, amikor meglátták az égből aláhulló 25 méteres rakétadarabot.