Rohamosan nő a külföldön tanuló magyar diákok száma
Arról már korábban is írtunk, hogy mintegy 600 ezer magyar élhet az Európai Unióban. Főként az a korosztály, akik az ország szempontjából a legtermékenyebbek, vagyis akik az átlagnál nagyobb arányban dolgoznak és fizetnek adót. Az akkori adatokból kiderült, az elmúlt 3 évben több mint 70 ezerrel nőtt a kint élő magyarok száma.
Viszont eddig nem igazán foglalkoztak a felmérések az iskolás korosztállyal, a jövő generációjával, vagyis azokkal, akik tanulni mentek ki, és talán már nem is jönnek vissza.
A Portfolio legújabb cikkében arról ír, egyre többen mennek tanulni is külföldre:
néhány év alatt több mint a duplájára emelkedett a számuk.
Az oldal azt írja, a folyamat pontos méreteiről még a munkaerő elvándorlásánál is nehezebb információhoz jutni, hiszen még kevésbé vannak átfogó statisztikák, sőt azokról a magyar diákokról, akik rögtön külföldön kezdték el a tanulmányaikat egyáltalán nincs adat. A lefestett kép azonban így is elég aggasztó tendenciát mutat.
A 2012/13-as tanévben még csak 3350 olyan diák volt, akik a külföldi tanulmányaik miatt szüneteltették magyar jogviszonyukat, azonban pár év alatt ez a szám a duplájára emelkedett. A 2016/2017-es tanévben már 7578-an voltak. (Ebben a számban tehát nincsenek benne azok a magyar diákok, akik valahol külföldön kezdik meg a tanulmányaikat, vagyis soha nem tanulnak egyik magyarországi intézményben sem.)
Ráadásul a statisztika nem tartalmazza a 16 évnél idősebbeket, hiszen a tankötelezettségi kor elérése után már nem kötelező bejelenteni a külföldi tanulmányokat.

Hol tanul a legtöbb kint élő magyar diák?
Mivel a kiköltöző családok nagy része Nagy-Britanniában próbál szerencsét, így logikus lenne a gondolat, hogy a legtöbb külföldön tanuló diák is itt végzi tanulmányait. Ebből az országból viszont nem kapott pontos adatot a Portfolio, az ottani oktatási hivatal nem adott részletes statisztikát a magyarokról. Németországból azonban vannak hivatalos statisztikák: ott 14 ezer magyar diák tanul, ebből tízezer általános vagy középiskolában, 2500-an egyetemen vagy főiskolán, szakképzésben pedig további 1700-an.
Illusztrációk: Pixabay