Nyílt levélben kérik Orbánt, hogy ne korlátozza a lombikbébiprogramot
Világszerte mintegy 70 millióra teszik a meddő párok számát, és Magyarországon is fogamzási nehézséggel küzd minden ötödik fiatal pár. Egy meddőségi központ vezetője ezért most arra kérte a miniszterelnököt: ha tényleg annyival több gyereket szeretnének 2030-ra, mint azt korábban nyilatkozták, töröljék el a szabályt, amely világosan előírja, évente hányan eshetnek teherbe tb-támogatott lombikbébimódszerrel - számolt be a hvg.hu.
A Kaáli Központ vezetője, Kaáli Nagy Géza nyílt levelében azt írta Orbánnak, a gyermektelen párok "lelkesedéssel és reményteli várokozással fogadták" Lázár János bejelentését, amely szerint néhány héten belül "Ön közzétesz egy, a katasztrofális demográfiai helyzet javítását célzó intézkedéssorozatot."
Ha igaz, amit Lázár mondott, az újabb állami támogatásokra mind a gyermeket nevelő családok, mind a még csak gyermeket tervező párok számíthatnak – idézte fel.
Mivel a magyar nők gyermekvállalási kora az európai trendekhez hasonlóan kitolódott, a meddőségi problémákkal küzdő párok száma folyamatosan emelkedik. A hazai párok 20-25 százalékának kizárólag orvosi segítséggel lehet gyereke.
Bár több európai országban az éves születésszámnak már közel 10 százaléka meddőségi kezeléseknek köszönhető, ez az arány Magyarországon csak négy százalékra tehető.
Orbán azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra 30 ezerrel több gyereknek kell születnie. Ehhez a meddőségi intézetek hathatósán hozzá tudnak járulni, sőt a közreműködésük egyenesen elengedhetetlen – írta Kaáli Nagy Géza. De mint az élet olyan sok területén, itt is az anyagi erőforrások hiánya jelenti a legfőbb problémát.

A meddő párok gyermekhez jutását jelenleg az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát gátolja, amely világosan megszabja, hányan eshetnek teherbe évente tb-támogatott lombikbébimódszerrel.
- írta a szakember Orbánnak. Ezért arra kérte a kormányfőt, törölje el a gyermekek ezreinek megszületését akadályozó korlátozást. Egy ilyen döntés eredményeként az OEP elemzése szerint a lombikbébi módszerrel született gyerekek száma az évenkénti 2000-ről 3500-ra nőne.