Nem találod ki, mit válaszolt a kórház, ahol egyedül hagyták a rezidenst ügyeletben
Egy szakorvosjelölt az 1001 orvos hálapénz nélkül zárt Facebook-csoportban kért segítséget pénteken. Levelét a 168 óra közölte. Ebben a rezidens leírta, hogy minden szakmai segítség nélkül, egyedül hagyták őt éjszakára egy sürgősségi kórházi osztályon.
A bejegyzéshez számos hozzászólás érkezett, majd a soproni kórház is közleményt adott ki.
A rezidens ezt írta:
De itt még mindig nincs vége... Nem elég, hogy teljes műszak mellett a saját osztályunk nem lát, illetve én sem a szakmámat, hanem éjszakai műszakban TELJESEN EGYEDÜL, NULLA SZAKMAI FELÜGYELET MELLETT (nincs műszakvezető, nincs sürgősségis orvos sem, tehát rajtam kívül zéró orvos) kell nekem, azaz ismétlem egy urológusnak az egykapus SBO-t ellátnom (a júniusi beosztást majd tudom mellékelni).
Bármilyen konstruktív hozzászólásnak tudnék örülni.

A 168 órának Velkey György, a Magyar Kórházszövetség alelnöke azt mondta:
"Ahogy a képzés is afelé halad, hogy minél nagyobb kompetenciát szerezzenek már az egyetemi évek alatt is. Egyszerűen szükségszerű alkalmazkodni a körülményekhez, nincs olyan szakma a világon, ahol lényegében 11 évig tart, míg egy szakember önálló munkát végezhet...
A rezidens szövetség korábbi felmérései szerint
Nem ritka, hogy napi 12 órát dolgoznak, szinte általános, hogy havi 6-7 ügyeletet kell vállalniuk, ebből hármat hétvégén. Sok esetben fizikai képtelenség a felügyelet, ha például 150 ágyas osztályon összesen egy orvos és egy rezidens ügyel" - írta a 168 óra.
„A súlyos orvoshiánnyal terhelt mai időkben muszáj igazodni, alkalmazkodni az adott feltételekhez. Fontos, hogy már az egyetemi évek alatt, majd a rezidensi időszakban is mind inkább kerüljön a fiatal döntési helyzetekbe, folyamatosan nőjön a kompetenciája és nem szabad túlvédeni őket, hermetikusan elzárni a napi, nagyon is felelősségteljes gyakorlattól” - idézte a lap a Magyar Kórházszövetség alelnökét.
A Kisalföld megkereste az érintett kórházat is, ahonnan az alábbi közleményt kapták:
"A sürgősségi orvostan hiányszakma, ezért a sürgősségi osztályok sürgősségi szakorvosok felügyelete mellett más szakterületek képviselőivel szerveződnek.
- írták.
Szerintük nem gond, ha felügyelet nélkül ügyelnek a rezidensek, mert életveszélyes esetet nem kell egyedül ellátniuk:
"Az adott szakterület szakorvosai kórházunkban folyamatosan elérhetők, ezért
Bármilyen eredetű, súlyos, potenciálisan életveszélyes állapotú beteg érkezését a mentőszolgálat előre jelzi, e betegeket a sokktalanítóban, a beteg ellátásához szükséges orvosokból és szakdolgozókból álló team fogadja és látja el.
- írta a Kisalföld.