Müller Cecília: Fiatalok is vannak lélegeztetőgépen, nagyon fontos a maszkhasználat
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján ismertette a napi számokat, amik meglehetősen magasnak mondhatók.
A tisztifőorvos újra felhívta a figyelmet a maszkhasználat fontosságára, és emlékeztetett arra, hogy hétfőn szigorodtak a maszkviseléssel kapcsolatos szabályok. Elmondta, hogy az ismert helyeken kívül ajánlott maszkot használni a sorállásoknál, a taxikban, liftekben, rokonlátogatásokkor, esküvőkön, sporteseményeken.
Fontos, hogy a védőeszközöket helyesen használjuk: érdemes a maszk felvétele előtt fertőtleníteni a kezünket és az eszközt a gumis részénél megfogni. A maszkot cserélni kell, ha köhögünk vagy tüsszögünk benne, és elengedhetetlenül fontos, hogy a szánkat és az orrunkat is teljes mértékben takarja.
A karanténról szólva elmondta: 14 napról 10-re csökkent a közösségtől való távollét ideje gyanús eseteknél, de ezeket komolyan be kell tartani. Ez a rendelet a kontaktszemélyekre is vonatozik, nekik is 10 napos elzárást ír elő a törvény. Ha eközben az illető tüneteket produkál, a hatóságok gondoskodnak a tesztelésről.
Müller Cecília beszámolt Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter kórházigazgatókkal történt megbeszéléséről. Elmondta:
a magyarországi kórházi ágyak 47 százaléka áll üresen, de csak 20 százalékot kell fenntartani a koronavírusos esetek számára.
Minden régióban megvannak a fertőzötteknek kijelölt kórházak. Így előfordulat, hogy valaki nem a területileg hozzá illetékes intézménybe kerül.
Kiss Róbert rendőr alezredes közölte: az elmúlt 24 órában 12 709 helyszíni ellenőrzés történt, 3280 esetben kellett karantént elrendelni, jelenleg 27 449 karanténban lévő ember van Magyarországon.
Az elmúlt egy napban 32 rendőri intézkedésre volt szükség a védekezés elmaradása miatt: 5 esetben tömegközlekedési járművön, 27 esetben boltban vagy plázában kellett a rendőri hatóságoknak közbe lépniük.
Az operatív törzs tagjai ezután kérdésekre válaszoltak.
Kérdés: mennyire pontosak a prognózisok, amik a szennyvizekből mutatják ki a vírus lehetséges terjedését? Az ilyen adatok megjelenésekor lehet-e még valamit tenni megelőzésképp?
Müller: Az ilyen vizsgálatok során a szennyvízben lévő örökítőanyagot nézik meg, ebből le lehet vonni, hogy várható-e a fertőzöttek számának növekedése. Ha kb. tízszereződik az örökítőanyag, 8-10 napon belül várható fertőzöttség-emelkedés. Ez az érték "kimeneti", ez már nem változik, de előrevetítheti az esetszám-növekedést, ami miatt az óvó-védő intézkedések szigorítása szükséges lehet.
Kérdés: mi a helyzet az iskolában összegyűlt használt maszkokkal?
Müller: A hétköznapi életben az általunk hordott maszkok nem minősülnek veszélyes hulladéknak. Egy duplafalú zsákban 48 óráig elkülönített helyen kell tárolni, ekkor már nem fertőzhet, innentől a kommunális jellegű hulladékgyűjtőbe helyezhetők.
Kérdés: ki ellenőrzi a vendéglátóhelyek 23 órás bezárását?
Kiss: Ha a rendőrök észlelik, hogy 23 óra után is vendégek tartózkodnak a helyen, intézkedést kezdeményeznek, miután meggyőződtek arról, hogy a jelen lévők valóban indokolatlanul tartózkodnak a helyen.
Kérdés: hány egészségügyi intézmény reagált Müller Cecília kérdésére, hogy hány embert tudnak átcsoportosítani a covidos betegek ellátására?
Müller: Reméli, hogy mindenki reagált, mert nagyon fontos, hogy minél több információval szolgáljanak a hatóságoknak. Az intézményeknek készen kell állni, hogy a dolgozók átirányíthatók legyenek oda, ahol nagyobb szükség van rájuk, ez jogszabályban is meg van határozva. Természetesen beteg, idős vagy kisgyermekes anyukák kevésbé átrendelhetőek.