Müller Cecília: Fiatalok is vannak lélegeztetőgépen, nagyon fontos a maszkhasználat
Kérdés: a második hullámban mennyire jellemző, hogy fiatalabb betegek súlyosabb tüneteket produkálnak, esetleg meghalnak?
Müller: Nem általánosan jellemző, de előfordulnak ilyen esetek,
most is vannak fiatalok lélegeztetőgépen.
Kérdés: mi az oka, hogy az orvosoknak a gyanús eseteket is jelenteni kell 24 órán belül?
Müller: Évek óta jogszabályban foglalt, hogy milyen fertőzések gyanúját kell jelenteni a hatóságok felé - nem csak a koronavírusosokét. Ez egy országos megfigyelőrendszeren belül működik. Ennek jelentősége nagy, tavasszal ennek informatikai rendszerével tudták kiszúrni a gócpontokat is.
Kérdés: az orvos által gyanúsnak ítélt esetek rokonai is karanténkötelesek-e?
Müller: A gyanús esetek nem véletlenül lesznek azok, ezeket ki kell vizsgálni, elsőre laboratóriumi keretek között. Ugyanis nem csak koronavírus-járvány van, ki kell szűrni más lehetőséget is. Ha igazolódik a koronavírus, a szoros kontaktokkal kapcsolatos rendelkezéseket haladéktalanul meg kell kezdeni.
Kérdés: hogy fognak ingyenesen influenza ellen oltani, ha most csak telefonon keresztül érintkeznek a háziorvossal?
Müller: Jelenleg valóban főleg telefonos kontaktot javasolnak, de most is sokan vannak, akiknek fel kell keresni a háziorvost, nem lesz ez máshogy az influenzaoltással sem. Október második felétől kezdik teríteni az ingyenes oltásokat, erről időben tájékoztatni fogják a lakosságot.
Kérdés: milyen eszközei vannak a járművezetőknek a renitens, maszkot nem hordó utasokkal szemben? Milyen büntetésre számíthat, aki ellenszegül a szabályoknak?
Kiss: a sofőr személyesen vagy kihangosító berendezés útján fel kell szólítsa a személyt a maszkviselésre. Ha nem tesz eleget, a vezető rendőrt hívhat, kizárhatja az utazásból az illetőt vagy leállíthatja a járművet. Ha atrocitás éri a járművezetőt, az bűncselekménynek minősül, és súlyosan büntethető.