Magyar férfit és lányát körözik egy hatmilliárd forintos mexikói kriptocsalás miatt
Egy magyar férfi és lánya mintegy hatmilliárd forinttal károsította meg a mexikói SYDYG nevű kriptocéget, már körözik is őket odakint – írja a Blikk.
A duó hatalmas mennyiségű Ilcoin kriptovalutát követelt a cégtől, fenyegetve őket, hogy ha nem teljesítik a követeléseiket, akkor káoszt idéznek elő a vállalat kriptovalutájában, és tönkreteszik a céget.
Az ügyben érintett egyik vállalat a magyar tulajdonosi hátterű Ilgamos volt. A Blikk birtokában lévő mexikói ügyészi iratok szerint az Ilgamos 2015 óta értékesített Ilcoin kriptovaluta-csomagokat, de a pénz beszedése után nem küldte ki az összes Ilcoint az ügyfeleknek. A mexikói nyomozók szerint ennek oka az volt, hogy az Ilgamosnak nem volt elegendő Ilcoin-fedezete, ezért lépett fel a jogtalan követeléssel a SYDYG felé. A magyar cég azzal nyugtatgatta az ügyfeleket, hogy minden rendben lesz, mert az Ilcoinhoz kapcsolódó technológiákat ők fejlesztették ki, és ezt a hírt a közösségi médiában is elterjesztették.
A SYDYG vezérigazgatója emiatt feljelentést tett, itthon pedig magyar megbízottja, Goffa Norbert fordult a hatóságokhoz.
– mondta Goffa a Blikknek. „Most 2024-et írunk, és csak annyit tudunk a nyomozásról, hogy az a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályánál van” – tette hozzá.
Goffa felidézte, hogy miután a SYDYG vezérigazgatója nyilatkozott az elfogatóparancsok kiadásáról, és ő ezt megosztotta a közösségi médiában, K. Géza rágalmazás miatt feljelentette őt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A bíró az igazság kiderítése érdekében megkereste a mexikói hatóságokat, akik visszaigazolták a körözést.
A mexikóiak a visszaigazolásban kérték, hogy a magyar kollégáik végre működjenek együtt velük. „Ez nevetséges” – közölte dr. Kertész Gusztáv ügyvéd, aki a mexikói céget képviseli. „Érthetetlen számomra, hogy két Magyarországon élő személy ellen elfogatóparancs van kiadva egy olyan ügyben, amelyben itthon is folyik nyomozás, és a rendőrök már majdnem két éve tudnak erről, de nem veszik fel a kapcsolatot a mexikóiakkal.”
Az ügyvéd szerint a nyomozóknak már a feljelentés után meg kellett volna keresniük a mexikói hatóságokat. „Négy éve tart a nyomozás, és sehol semmi. Az ügyben korábban eljáró kollégám megpanaszolta az ügyészségen az eljárás elhúzódását, de semmit nem ért el vele” – jegyezte meg dr. Kertész Gusztáv.
A BRFK-tól a Blikk szerette volna megtudni, hogyan halad a nyomozás az ügyben, de csak annyit közöltek, hogy a sikkasztás és más bűncselekmények gyanúja miatt folyamatban lévő nyomozás érdekeire tekintettel bővebb tájékoztatást nem adhatnak.
Dr. Kertész Gusztáv elmondta, hogy nemcsak ez a kriptocsalásos ügy halad lassan. „Minden csalásos, sikkasztásos ügyben az a probléma, hogy a nyomozók polgári peres útra akarják terelni az ügyet. Panaszt teszünk az ügyészségen, elrendelik a nyomozást, de utána semmi sem történik. Ezért szoktam mondani, hogy csak sértett ne legyen valaki ma Magyarországon” – közölte az ügyvéd.