Klímavédelem: népszavazás lesz? Öt kérdést terjesztett be az LMP
A paksi atomerőmű-bővítés végét is jelentheti az LMP egyik népszavazási kérdése. A párt
5 klímavédelmi témában írna ki népszavazást, előírnák például, hogy 2030-tól csak megújuló energiát használó erőmű működhessen az országban.
A kormány azt közölte, az ellenzéki pártok klíma-téma mögé bújtatott kormányellenes nyilatkozatait a politikai harc részének tekintik.
Pénteken Magyarországon is több városban és Budapesten is klímasztrájkot tartottak, ezzel csatlakozva a IV. Globális Klímasztrájkhoz. Ezzel akarnak nyomást gyakorolni a kormányokra, hogy tegyenek többet a klímavédelemért.
Az LMP is ezen a napon nyújtotta be népszavazási kérelmét, amellyel szerintük Magyarország is tehetne a klímaváltozás ellen. A kérdések között a megújuló energiát használó erőművek is szerepelnek. Ezért a népszavazás akár a Paks 2 beruházás leállítását is eredményezheti.
A nemzeti választási bizottságnak 30 napja van arra, hogy eldöntse, hitelesítik-e az LMP népszavazási kérdéseit. Ha igen, akkor december végén kezdődhet az aláírásgyűjtés. Erre a pártnak 120 napja lesz, és kérdésenként legalább 200 ezer érvényes aláírás kell ahhoz, hogy az országgyűlés elrendelje a népszavazás kiírását.
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója
A klímavészhelyzettel kapcsolatos az LMP társelnöke által a napokban kezdeményezett zöld népszavazás első kérdése - jelentette be vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján Ungár Péter, a párt országgyűlési képviselője. Ennek célja, hogy minden beruházásnál figyelembe kelljen venni, milyen konkrét hatással lesz az a klímaváltozásra, az üvegházhatású gázok kibocsátására.
A ma élők alkotják az utolsó generációt, amely aktívan és érdemben tehet a klímaváltozás "legszörnyűbb hatásainak" elkerüléséért, ezért minden semmittevéssel töltött hónappal, évvel még drasztikusabbak lesznek a jelenség hatásai.
A kormány magatartását a kérdésben szerinte egyszerre jellemzi "a semmittevés, a sunnyogás és az össze-vissza beszélés", ez pedig azt jelenti, hogy nem végzik el a szükséges munkát a klímaváltozás mérséklésére és azért, hogy felkészüljenek a hatásaira.
Ungár Péter elmondta, hogy formális egyeztetések nem, informálisak azonban voltak más pártokkal a népszavazási kezdeményezés támogatásáról, hozzátéve, "véget ért az az ellenzéki időszak, hogy én informális egyeztetésekről a sajtót fogom tájékoztatni". A lényeges pontnak azt nevezte, hogy minél többen nyilváníthassanak véleményt, pártkötődéstől függetlenül, azok, akiknek fontos a klímaváltozás elleni harc.

Kendernay János, az LMP társelnöke öt népszavazási kérdést nyújtott be pénteken a Nemzeti Választási Bizottságnak hitelesítésre. A párt már akkor jelezte közleményében: ezeket további pontok követik, de
közös gondolkodásra is hívják az embereket arról, "milyen további kérdésekkel lehetne egy új, zöld irányba állítani Magyarországot".
A párt közleményt adott ki, melyben azt írták, hogy "az LMP meggyőződése szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány még ott tart, hogy a klímaváltozás létezését is vitatja időnként: a beszéd és a viták ideje lejárt, eltitkolt konzultációk helyett azonnali cselekvésre van szükség, ha gondoskodni akarunk a saját és gyerekeink, unokáink jövőjéről.
Meggyőződésünk, hogy a magyar emberek sokkal inkább érzik azt a felelősséget, ami a vállunkat nyomja, mint a kormány.
A zöld népszavazás egy eszköz arra, hogy világos és egyértelmű követelést fogalmazzunk meg a jelenlegi és a következő kormányoknak, hogy tiszta levegőt, tiszta vizet, élhető környezetet akarunk magunknak és gyermekeinek is."
Az egyszer használatos műanyagok visszaszorítását a Fidelitas is szorgalmazta. Böröcz László, a Fidelitas leköszönő elnöke arról beszélt a tisztújító kongresszuson, hogy a jobboldalnak is válaszokat kell adnia a környezeti önpusztításra, klímaváltozásra. Ezért azt javasolta, hogy
radikálisan emeljék Magyarországon az egyszer használatos csomagolóanyagok és áruk termékdíját, és a visszaváltható csomagolást helyezzék előtérbe,
a Kárpát-medencében lépjenek fel keményebben a szomszédos országokból érkező szemétáradattal szemben, uniós szinten pedig az áruszállítás és a közlekedési ágazatok szennyezés arányos adóterheléséért tegyenek lépéseket.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!