Hawaii-kisokos: Hogy tölthetsz el akár hosszabb időt is ezen a tökéletes paradicsomi helyen?
Ugye te is álmodtál már arról, hogy egyszer valami csodás, paradicsomi helyen élsz? Vannak, akik pár évet töltenének el, de akadnak olyanok is, akik akár az egész életüket el tudnák képzelni a kéklő óceánparton, a zöldellő hegyek lábánál, a pálmafák tövében…
Mert ilyen hely Hawaii. Aki egyszer is látta, visszavágyik erre az egzotikus vulkáni szigetre, ahol virágillat keveredik a sós levegővel, gekkók napoznak a fák törzsén, és a vízesések fürdésre csábítanak.
Ki ne szeretne itt élni, vagy itt megöregedni? Az álom pedig megvalósítható, csak jó pár dolgot teljesíteni kell hozzá.
Az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállamába eljutni nem nehéz, de ott maradni már bonyolultabb. Ezért Szombathy Zsuzsa és László Judit segítségével elkészült egy „Kisokos” mindarról, ami a hivatalos kijutásról és a kinti életről hasznos tudnivaló lehet.

Workaway
A Workaway kiváló lehetőség azoknak, akik igazi kalandorok, és szívesen élnének néhány hetet vagy hónapot a szigetek egyikén, vagy akár mindegyiken.
A dolog egyszerű: szállásért és/vagy ételért cserébe dolgozol. Ám magadnak kell gondoskodnod a repülőjegyről, a költőpénzről is. Munkát kaphatsz például kávéültetvényen, szüretelhetsz gyümölcsöt, vagy segíthetsz időseknek.
A programra egy weboldalon keresztül lehet jelentkezni, a regisztrációhoz két évre 23 eurót kell fizetni. Ezért csinálhatsz saját adatlapot, olvashatod mások véleményét a hostokról, vagy levelezhetsz velük, és képeket is láthatsz a jövendő munkahelyről.
További információk ITT
Nyelvtanfolyam
Egy másik, legális lehetőség, ha nyelvtanfolyamra jelentkezel, ami fizetős, de a tanulás mellett remek programokra is eljuthatsz és barátokra is szert tehetsz.
Az EF iskolája Hawaiin, Honoluluban található. Csak a pénztárcád szab határt annak, hogy mennyi időt tölthetsz O’ahu szigetén, ahol néhány hetet, de akár közel egy évet is maradhatsz.
További információk ITT
AuPair program
Több lehetőség is van rá, hogy AuPair legyél Amerikában. Ha szerencséd van, akkor Hawaiira is kerülhetsz. Ezt semmi nem garantálja, de a legtöbb helyen megadhatod az általad preferált területet, államot, települést, így van esély rá, hogy valóban eljuss oda.
Az AuPair vízumot (J1) csak egyszer állítja ki az amerikai kormány. A program vége után egy hónapot utazással tölthetsz. Ezt a lehetőséget annak ajánljuk, aki szívesen megy Amerikába, és nem keseríti el, ha mégsem Hawaiira kap lehetőséget.
További információk a J típusú vízumról ITT
Egyetem
Amerikában a felsőoktatás jelentős anyagi hátteret kíván. A félévente fizetendő több ezer dolláros tandíj könnyen elveheti a kedved, még akkor is, ha a tanulmányaid mellett lehetőséged van heti 20 órában dolgozni a kampuszon. Amennyiben sikerül ösztöndíjjal és munkával finanszíroznod a tandíjat, a diplomád megszerzése után egy évet legálisan dolgozhatsz Amerikában.
További információk ITT
Egy évet azonban így is eltölthetsz Amerikában, ha elég bátor vagy és megfelelsz a Fulbright feltételeinek. Itt lehetőséged van hallgatóként és oktatóként is jelentkezni (utóbbinál a PhD /DLA oklevél követelmény). Bizonyos esetekben szükség van az amerikai egyetem által kiállított meghívólevélre. A Fulbright program ösztöndíjjal segít az Amerikában töltött tanévben. A program minden esetben kiváló nyelvtudást, illetve speciális vizsgá(ka)t igényel (TOEFL IBT vagy ITP, GMAT, GRE).
További információk ITT
Munkavállalás
Ahhoz, hogy munkát vállalj Amerikában, két dolog szükséges: a megfelelő nyelvtudás és a munkavállalói engedély. Zöldkártya nélkül a legtöbb munkaadó nem fog alkalmazni, amennyiben viszont hiányszakmád van, és a munkáltató meg tudja indokolni az alkalmazásodat (például amerikai állampolgár nem jelentkezett a munkára), akkor a munkaadó igényelheti számodra a munkavállalói vízumot. Sokan először a Mainland-en keresnek állást, és csak később vándorolnak Hawaiira.
Először tehát egy szponzor céget kell keresned.
A H-1B vízum 3 évig érvényes, és további 3 évre hosszabbítható. A hiányszakma és/vagy a magas szintű képzettség előnyt jelent.
H-2A vízumot a mezőgazdasági idénymunkások kaphatnak, amennyiben igazoltan nincs amerikai jelentkező a munkára.
H-2B vízumot azok a szakképesítéssel rendelkező vagy nem rendelkező munkavállalók igényelhetnek, akik ideiglenes munkára utaznak Amerikába, és olyan területen dolgoznak, amelyre nincs amerikai jelentkező.
Mindegyik vízum esetében igaz, hogy a munkáltatónak (szponzor) kell azt kérvényeznie.
Hawaii állásokról bővebben ITT és ITT és ITT
Zöldkártya lottó (Diversity Visa)
Ez azoknak jó, akik hosszabb távra tervezik az amerikai kint tartózkodást. A zöldkártya lottó minden évben 50.000 embernek ad lehetőséget arra, hogy új életet kezdjen az Amerikai Egyesült Államokban. A jelentkezés minden évben októbertől novemberig tart.
A jelentkezésnek van néhány feltétele: csak azokból az országokból lehet jelentkezni, ahol a bevándorlók száma az USA-ba alacsony (Magyarország ilyen ország), illetve a jelentkezőnek középiskolai végzettséggel kell rendelkeznie (12 év tanulmányi idő sikeres befejezése), vagy két éves szakmai gyakorlattal (elmúlt öt éven belül) olyan szakmában, amely legalább két éves képzést vagy gyakorlatot igényel.
A zöldkártya lottóra a jelentkezés ingyenes, ezért ne bízz azokban a weboldalakban, ahol az ügyintézésért pénzt kérnek.
További információk ITT
Házasságkötés egy amerikai állampolgárral
A K-3-as vízum lehetőséget biztosít arra, hogy a nem amerikai állampolgár csatlakozzon amerikai állampolgár házastársához, amíg a bevándorlási kérelmének elbírálása folyik.
Sokan választják ezt a módját az amerikai letelepedésnek. De jó tudni, hogy az amerikai kormány szigorúan ellenőrzi a házasság valódiságát.
További információk ITT

A leggyakrabban felmerülő kérdések
Igényelhetek zöldkártyát, ha élnek kint rokonaim?
Bár kérvényezhető a családegyesítés, a sokadik unokatestvér nem számít megfelelő indoknak. Ebben az esetben ketté kell választani az állampolgárt és a zöldkártya tulajdonost.
Az amerikai állampolgár kérvényezheti a családegyesítést:
- Házastársának,
- Testvérének,
- Gyermekének,
- Szüleinek.
Zöldkártyával rendelkező személy kérvényezheti a családegyesítést:
- Házastársának,
- Nőtlen/hajadon gyermekének
További információk ITT
Megkönnyíti a zöldkártya igénylést, ha vásárolok kint egy házat vagy telket?
A saját tulajdonú ingatlan nem segíti a zöldkártya igénylés folyamatát. Egyedül annyiban könnyítheti meg a kint tartózkodást, hogy kiadva bevételt termelhet.
A kint élők tudnak segíteni abban, hogy illegálisan tartózkodjak Hawaiin?
Egyértelműen nem. Az illegális kint tartózkodás egyik félnek sem lenne veszélytelen. Csábítónak tűnhet kiutazni Hawaiira és „ottfelejteni” magunkat, de senkinek sem ajánljuk. Amennyiben az így kint tartózkodó lebukik, azonnal kiutasítják és hosszú időre kitiltják az országból.
Még sosem jártam Hawaiin, de szeretnék kiköltözni. Tudtok segíteni?
Első körben mindenkinek azt ajánljuk, hogy utazzon ki a szigetekre, ismerje meg az államot és mérlegeljen. Hawaii méregdrága, a fizetések alacsonyak, az árak magasak. Ráadásul helyi élet a híres tengerpartokon túl kezdődik. Hawaiin számos hajléktalan él, sok a közlekedési dugó és rengeteg a turista.
Érdemes először a kontinensen szerencsét próbálni, és csak később költözni Hawaiira.
Milyen munkát lehet vállalni? A végzettségemnek van ott megfelelő munka? Keresnek XY beosztásra embereket?
Munka van, a fizetések azonban alacsonyak. A munkaerőpiacon meghirdetett állások változnak, így nem tudjuk megmondani, hogy az adott beosztásban van-e épp meghirdetett állás. Hawaiin nagy hangsúlyt kap a turizmus, de számos más jellegű munkát is lehet találni. Mindenesetre a munkahelyek általában két dolgot követelnek meg: nyelvtudást és zöldkártyát.


Élet a zöldkártya megszerzése után
A zöldkártya megszerzése csak az első akadály volt, ezt követi az igazi kihívás: felépíteni egy új életet Hawaiin. A paradicsomi környezetben az élet nem egyszerű, de kitartással és akarattal bármi megvalósítható.
Lakhatás
Hawaiin az ingatlanárak az egekben vannak, a fő szigeten és azon belül Honoluluban a legdrágábbak. Ez a központ, a főváros, amely a drágaságot is jelenti. A többi szigeten a lakhatás olcsóbb, azonban munkából is kevesebb van.
Egy két hálószobás lakás Honoluluban $2.500/hónap áron bérelhető, hosszabb időre, ami hat hónapot vagy egy évet jelent. Mellé minimum egy hónap garanciát (kauciót) kell fizetned.
Bankszámla
A bankszámla nyitása nagyon egyszerű. A bankok nem kérnek különösebb információkat tőled, de egy kezdő összeget igen, $100-ral lehet megnyitni a számlát.
Autó
A tömegközlekedés nehézkes a szigeteken, így mindenképp érdemes autót vásárolni.
Egy használt autóhoz már $1.500-ért hozzá lehet jutni. A biztosítás az autóra $400-500 félévente, valamint $300 regisztrációs adót kell évente fizetni.
Munkavállalás
Amennyiben még nincs munkád, érdemes minél előbb elkezdeni a keresgélést, mivel a szigeteken az élet méregdrága, a fizetések viszont alacsonyak, átlagosan $10/óra, amelyből még lejönnek az adók.
Magasabb képzettséggel elérhető a $25/órás fizetés, amely gyakorlott szakmunkásként $35-50 is lehet.
Egészségügyi biztosítás
A munkaadók sok esetben négy órás munkaidőben alkalmazzák az embereket, mivel így kevesebb járulékot kell fizetniük. Ezért az egészségbiztosítást magadnak kell fizetned, erre érdemes rászánni legalább $300 havonta. Ha nem kötsz biztosítást, akkor számítanod kell arra, hogy a kórházba kerülve horribilis összeget számláznak majd ki. Egy sürgősségi ellátás $600-800 is lehet. Egészségügyi biztosítás nélkül mentőt hívni $1.500 dollárba kerül.
Élelmiszer
A boltok árai magasak, a zöldségek és gyümölcsök ára 45 dekára (1 font) van megadva. Például 45 deka hagyma közel 700 forintnak megfelelő dollár, és hasonlóan drága a burgonya is, 1 liter üdítő 600, egy fej káposzta több mint 900 forintnyi. Egy 12 darabos sör 4000 forint átszámítva. Érdemes nagyban vásárolni és a nagy kiszereléseket választani. Az 1 kg-os tejföl, vagy 5 kg-os hús jelentősen olcsóbb, mint a kisebb kiszerelésűek.
Gyógyszer
Ha gyógyszerekről van szó, szintén mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Egy doboz antibiotikumos kenőcs több mint 3000 forint. A fájdalomcsillapítók átszámítva nagyjából 1300 forinttól kezdődnek. Köhögésre való szirup kisgyerekeknek a kezdőár majdnem 3000 forint.


A hawaii magyarok szerint érdemes először a kontinensen próbálkozni, és összegyűjteni a hawaii élethez szükséges anyagiakat. A kiköltözéshez legalább $20.000 megtakarítás szükséges. A megélhetés kockázatos félretett pénz nélkül.
Igaz, hogy Hawaii idilli életet kínál, de a problémák ott sem szűnnek meg. A kint élőket azonban átjárja az „aloha spirit”. A barátságos légkör, a csodás természet és az amerikai álom lehetősége kárpótolja az embert az állam nehézségeiért.
Érdekelnek a hawaii magyarok? Róluk bővebben a Hawaii Magyarok Facebook-oldalon és a Hawaii magyarok blog írásaiban olvashatsz.
Korábbi írásunkból kiderül, hogy hogyan él, tanul egy fiatal kétgyerekes magyar pár Hawaii-on:
A család életéről és az egyetemről itt olvashatsz.


Hawaii
Gyönyörű természeti környezete, a kellemes trópusi éghajlat, a sokféle strandja és az aktív vulkánjai miatt a turisták, szörfösök, biológusok és vulkanológusok számára egyaránt népszerű célpont.
A Hawaii-szigetek egy vulkanikus hegységrendszer láncainak a tengerből kinyúló csúcsai, melyek 2400 km hosszan elterülve, szigetek százaiból állnak. A Hawaii sziget („nagy sziget”) és egyben a szigetcsoport legmagasabb pontja a Mauna Kea.
Két évszak van a szigeteken: a száraz évszak májustól októberig, és az esős évszak októbertől áprilisig. A téli átlaghőmérséklet 22-24 °C körüli, a nyári átlaghőmérséklet többnyire 28 °C feletti. A nyugati és déli oldalak szélárnyékoltak, itt az évi csapadékmennyiség 500–1000 mm, ez a szavannás rész. Az északi és keleti oldalakra könnyen jut el a csapadék, ezért az évi csapadékmennyiség 3000–4000 mm, és főleg trópusi esőerdők nőnek. A hó nem jellemző, de a 4205 méter felett néha esik a Mauna Keán és a Mauna Loán.
Sokféle trópusi növény, zöldség, gyümölcs és virág található a szigeteken, például a kókuszdió, a bambusz, számos trópusi égövi fa, van banán, ananász, mangó is. A számos virágfajta található meg természetes környezetben, például a hibiszkusz vagy az orchideafélék.
Hawaii „hivatalos hala”, a Humuhumunukunukuapua’a az egyik legismertebb hosszú nevű állat. Azt szokták viccesen mondani, hogy „A név hosszabb, mint a hal.

Honolulu híres szülötte többek között Barack Obama, az Amerikai Egyesült Államok 44. elnöke, Nicole Kidman, Oscar-díjas ausztrál színésznő, modell, énekesnő és Israel Kamakawiwoʻole, zenész ,énekes, dalszerző.