Szakmai tudás és a hit nélkül nem lehetett volna siker - megszólaltak a sziámi ikreket szétválasztó magyar orvosok
Sajtótájékoztatót tartott a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány, a fejüknél összenőtt bangladesi sziámi ikereket szétválasztó műtétben résztvevő dr. Pataki Gergely és a végső szétválasztást vezető dr. Csókay András is megszólalt.
VIDEÓ: A sajtótájékoztatóról
Még nem ért véget a műtétsorozat, akár évekig is eltarthatnak a korrekciós műtétek - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A magyar orvosok titokban tartották a két kislány hollétét, a műtét technológiáját, és a körülményeket a biztonság miatt - ezért nem akarták előre nyilvánosságra hozni a részleteket.
A magyar műtéti eljárás világszenzáció is, hiszen ilyet még gyerekeknél nem végeztek.
A "megaműtétet" a magyar csapat - sokféle szakág képviselővel - alapos előkészítéssel végezte. A végső szétválasztás után a csapat kettévált, hogy a két gyerek ellátást külön végezhessék.
A műtét közben többször is imádkoztak a különféle vallású orvosok, segítők, és együttérzők.
A dakkai katonai kórházban végrehajtott "Operation Freedom" műtétsorozat után az ikrek állapota változatlan, az utolsó hírek szerint egyikük jól van, anyukája ölébe is ülhetett már, mosolyog, testvérét még mélyaltatásban tartják, mert a műtét után lázas lett.
A műtétsorozat eddig 21 hónapnyi tervezést igényelt, a beavatkozásokban több mint 100 magyar orvos vett részt aktívan vagy konzulensként, és eddig 55 ezer munkaóra van a csapat tagjai mögött. Megemlítette azt is, hogy csaknem 2 tonna felszerelést vittek magukkal Bangladesbe a végső műtéthez, ezek nagy részét otthagyták adományként - mondta el Pataki doktor.
Pataki Gergely, a teljes egészében magyar tervezésű és kivitelezésű, Operation Freedomnak (Szabadság hadművelet) elnevezett műtétsorozat fő koordinátora, a plasztikai sebészeti csapat vezetője elmondta: a fejüknél összenőtt sziámi ikreket a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvosai választották szét augusztus 1-jén és 2-án, több mint 30 órás beavatkozás során a bangladesi Dakkában. A műtétsorozat első szakaszában Dakkában Hudák István vezetésével endovaszkuláris módszerrel szétválasztották a közös agyi fő szállítóérszakaszt.
A második fázisban, Budapesten az év elején a vezetésével beültették és fél évig fokozatosan tágították a speciális magyar tervezésű szövettágító implantátumrendszert. Ez a "tágítás" 44 kisebb és 1 nagyobb plasztikai műtétet jelentett. A szövettágító implantátumokat sikerült hat hónap alatt olyan méretűre növelni, amely "világújdonságot jelent", és az így nyert saját szövetekkel sikerült pótolni a végső szétválasztás során keletkező kiterjedt sebet - mutatott rá Pataki Gergely.
Elmondta, a harmadik fázisban a koponyák és az agyak szétválasztása, az agyhártyák és a koponyafejbőr hiányzó részeinek pótlása történt meg Csókay András vezetésével. A "megaműtétet" 35 fős, magyar orvosokból és egészségügyi dolgozókból álló csapat végezte el.
A műtétsorozat nem ér véget, a másodlagos koponyarekonstrukciós műtétek és egyéb rehabilitációk még évekig eltarthatnak - közölte Pataki Gergely.
Elmondta azt is, hogy a két kislány agya "igen szorosan összetapadt, összenőtt", és eleve egy hosszú, körülbelül 20 órás műtétre készültek. Pataki Gergely, az alapítvány alapítója, közölte: a gyerekek neurológiai státuszát, további kilátásait a műtét után néhány hónappal lehet majd felmérni.
Világújdonságnak nevezte, hogy a speciális műtétsorozatot egy fejlődő országban végezte el egy európai orvoscsoport.

Külföldön is elismert hazai specialisták is segítették a műtét előkészítését, és az operáció végrehajtást is - mondta el a műtétről Csókay doktor.
Nagyon sokat számított a szakasszisztencia, a műtősnői csapat hatalmas nyugalmat biztosított számukra.
Magyarországon és a világ más pontjain is sok hívő támogatta őket imádságaikkal, és ez nagy erőt adott nekik - mondta. Tudományos szempontból ez már most siker, amit elértek. De emberileg sokkal fontosabb számukra, ha majd a gyerekek mondhatják el, hogy ők már jól vannak.
Az aneszteziológiai csapat vezetője, dr. Csapody Marcell szerepe is nagyon fontos volt, mert az utolsó tizenhét napban ő volt a betegekkel. Olyan helyzetben voltak, amelyekre nincs még szakirodalom. Érzelmi szempontból elképesztő hullámvasutazáson voltak, benne sírós, kétségbeejtő helyzetekkel - mondta az orvos. Voltak kétségeik, tudták, hogy lehetnek szövődmények, de azt, hogy mi következik be, azt csak jósolni lehetett volna. Különös szakmai kihívás volt, főleg a bakteriális fertőzés miatt bekövetkező belázasodás.
De voltak különlegesen jó pillanatok is, amikor a gyerekek és orvosok is megmagyarázhatatlan módon tudtak viselkedni, egymást átölelni, voltak boldog pillanatok, mikor az ikreket egymás mellé tolhatták, és megfoghatták egymás kezét
- mesélte az orvos.

Szakmai tudás, felkészülés és a hit nélkül nem lehetett volna sikeres az operáció. Szerencse is kellett, mert sok minden volt, ami a siker ellen hatott. Többek között a veseproblémák, a kinti kórházi állapotok. A gyerekek már sokat kibírtak, a műtét sikeres volt, és egy kis szerencse kell ahhoz, hogy minden rendben legyen a továbbiakban - hangzott el.
Rabeya már jól van, bár lázas egy vírusfertőzés miatt. Első szava az "anya" volt, és kérte, hogy vegye ölbe. Ezt az orvosok meg is engedték neki.
A magyar orvosok azt ígérték a bangladesi kollégáknak, hogy bármikor, ha szükséges visszamennek. Legközelebb majd a következő műtétnél lesznek jelen. Addig is felkészítették a kinti kollégákat a következő időszakra, és tartják a kapcsolatot, és figyelemmel kísérik a kislányok állapotát. Tanácsokat adnak folyamatosan, hagytak kint eszközöket, kötszereket is.
Egy speciálisan felkészített hölgy segíti a családot jelenleg, aki pszichológiailag is támaszt nyújt nekik - hangzott el.
