Szakmai tudás és a hit nélkül nem lehetett volna siker - megszólaltak a sziámi ikreket szétválasztó magyar orvosok
Mint azt megírtuk, sikeresen szétválasztották a magyar orvosok a fejüknél összenőtt sziámi ikreket. Több mint 30 órát vett igénybe a rizikós beavatkozás. Az operációra a dakkai központi katonai kórházban került sor a 35 fős magyar orvos-egészségügyi csapat vezetésével.
A Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsapatát 2017-ben kérték fel az akkor másfél éves Rabeya és Rukaya szétválasztására, 15 évnyi hazai közhasznú orvosi és egészségügyi minőségjavító tevékenység és 7 évnyi bangladesi missziós munka után.
A teljes egészében magyar tervezésű és kivitelezésű „Operation Freedom” szétválasztó műtétsorozat első fázisát a közös agyi fő szállítóér-szakasz szétválasztása jelentette endovaszkuláris módszerrel, Dr. Hudák István vezetésével 2018-ban, szintén Dakkában. A második – plasztikai sebészeti – fázis, a speciális magyar tervezésű szövettágító implantátum-rendszer beültetése és fél évig tartó fokozatos tágítása Budapesten zajlott Dr. Pataki Gergely vezetésével.
Amellett, hogy sikerült megteremteni a jobb élet lehetőségét a két hároméves kislánynak, a lépések külön is tudományos jelentőséggel bírnak.
A műtét után az ikrek egyike magához tért, a másiknak is önálló lett a légzése. Az orvosok arról számoltak be, hogy Rabeya mozgatja a végtagjait, felismeri édesanyját, figyeli a környezetét.
Gyógyulásukat nagyban segíti, hogy édesanyjuk folyamatosan beszélt a gyerekekhez, akikre még vár többek között egy másodlagos koponyarekonstrukció is.
Az egyik kislány még életveszélyes állapotban van, speciális vírusos lázzal küzd, így kritikus az állapota. A másik kicsi viszont már egész mondatokban beszél, mosolyog és eszik is.
Az augusztus 1-jén és 2-án végzett maratoni műtétet követően a magyar orvosok egy része Bangladesben maradt további önkéntes munkára: idegsebészeti és plasztikai sebészeti operációk elvégzésére, valamint szakmai előadások megtartására.