A kivándorlók fele visszajön Magyarországra
Alig több mint egy hete arról számoltunk be, hogy a visegrádi országokban nemcsak a kitelepülők száma csökken, hanem egyre többen is térnek haza nyugatról.
Hárs Ágnes és Simon Dávid a nettó migráció vizsgálatára tett most kísérletet: arra jutottak, hogy a kivándorolt magyarok közel fele hazajött - számolt be a Portfolio.hu.
"Becslésünk szerint évente átlagosan a 18 éves és idősebb, nem nyugdíjas foglalkoztatottak kicsit több mint 2 százaléka vállalt 2011-2016 között munkát külföldön, de közel fele hazajött, és Magyarországon helyezkedett el" - írja tanulmányában Hárs Ágnes és Simon Dávid, amely a Munkaerőpiaci tükör 2016 című kötetben jelent meg.
A kutatók tanulmányából kiderült, hogy 2016-ban közel 350 ezer magyar dolgozott külföldön.
Nem mindegy, hogy hány évesek, mi a foglalkozásuk
A kutatók szerint a 30 év alatti fiatalok és a gimnáziumi végzettségűek különösen magas arányban vállalnak külföldön munkát, és kevesen jönnek vissza közülük. A felmérés szerint azok, akiknek egy éve volt munkájuk, kevésbé váltottak külföldi munkára, mint azok, akik egy éve munkanélküliek voltak.
Legmagasabb arányban azok vállaltak külföldön munkát, akik egy éve még tanultak.
A foglalkozást tekintve a legnagyobb arányban a vendéglátásból - főleg szakács és pincér - léptek ki a külföldi munkavállalás kedvéért. 2011 és 2016 között a kilépők aránya évente átlagosan közel 5 százalék volt, a visszatérők aránya pedig viszonylag alacsony. Jelentős még az építőipari és az épületgépészeti-szerelési foglakozásokból külföldi munkára váltók aránya is, ám náluk nagyobb a visszatérési arány.
Fontos megjegyezni, hogy sokakat nem lát a statisztika. A kivándorlásról rendelkezésre álló statisztikák jellemzően erősen alulbecsülik a valóságot. Ennek oka, hogy a legtöbb országban mindössze a lakcím, illetve a társadalombiztosítási nyilvántartás ki-, illetve bejelentkezésein keresztül tudják lekövetni az állampolgárok mozgását. Ám ha valaki nem dolgozni megy, hanem például a családtagját követi, vagy feketén dolgozik, akkor nem szerepel ezekben az adatokban. Az emberek akár több száz vagy több ezer kilométerre is ingáznak itthonról, úgy is, hogy csak havonta járnak haza, és nem bérelnek saját lakást, ezért külföldön be sem jelentkeznek.