Ég és föld között – Elképesztő kalandtúra az esztergomi Bazilika kupolájában
Különleges fotókat készíthetett Milotai Richárd az esztergomi bazilika kupolájában. A felújítás alatt álló rendkívüli épületet úgy láthatta, ahogy csak az építő-, restauráló szakemberek. Most pedig mi is szétnézhetünk a segítségével.
Az élményeiről beszámolót is írt a fotós:
A séta elején Tusor Gábor építésvezető egy rövid ismertető keretében elmesélte nekünk, hogy miért is bravúros a kupola felújítását szolgáló állványzat, aminek még külföldről is a csodájára járnak.
Ezáltal a munkálatok idejére sem kellett egy hétnél tovább bezárni a főtemplomot. Miközben a hívek épp misén vesznek részt, fölöttük csendben végezhetik a munkájukat a restaurátorok és a felújításon résztvevő munkások.
Az ismertető után munkavédelmi oktatást is kaptunk, ami nem csak hasznos volt, de túravezetőnknek hála a humort sem nélkülözte. Így például megtudtuk, hogy nem nagyon érdemes a korláton kihajolva fényképezni, mert ha kiesne a telefonunk a kezünkből, akkor azt ugyan megfogná a biztonsági háló, de csak ipari alpinista segítségével kaphatnánk vissza, ami nem olcsó mulatság.



Az állványzat teherbírása többszörösen túl van biztosítva. Mégis, amikor beszálltunk a Bazilika külső oldalán üzemelő teherliftbe, hálát éreztünk, hogy épp nem fújt semmilyen erősebb szél, mert a kosár még a mi mozgásunkat is megérezte. Félelemmel vegyes izgalommal néztük, ahogy a földtől egyre távolabb kerültünk, és ahogy egyre inkább kinyílt előttünk az ország egyik legszebb panorámája.




Először a kupola külső felújítását néztük meg. Álmélkodva kapkodtuk a fejünket és próbáltuk elképzelni micsoda munka és mérnöki pontosság kellett a fölénk boruló állványerdő megépítéséhez. Amint megtudtuk, az első fémszerkezetes kupolát pont a Bazilikánál alkalmazták az 1800-as években. Az akkori egyházi vezetés viszont annyira nem bízott ennek a sikerességében, hogy először Bécsben építették fel és csak miután ott megbizonyosodtak annak biztonságos működéséről azután hozatták a jelenlegi helyére. Ez a II. világháború alatt többször is sérülést szenvedett – többek között azért, mert a kupola katonai szempontból kiváló megfigyelési lehetőséget biztosított, amit az ellenséges tüzérség sem hagyhatott „szó nélkül”.
A túra második része már a Bazilika belsejében folytatódott, ahol testközelből csodálhattuk meg a gyönyörűen kidolgozott stukkók felújítását.
A régi mesteremberek kiválóan ismerték a kupola fényviszonyait és jól tudták, hogy az összhatás érdekében elegendő volt csak egyes részeit befedni aranyfüsttel.





A Bazilika, már önmagában is egy hihetetlenül különleges építmény, de ezen a túrán olyan helyeken járhattunk, ahol azelőtt talán már 100 éve senki. Megcsodálhattuk a mérnöki bravúrral felépített állványzatot és karnyújtásnyira kerülhettünk az aranyozott stukkóktól, ahol egynémely helyen még a régi mesterek ujjlenyomatai is láthatók. Kevés ember mondhatja el magáról, hogy ég és föld között járt" - írja beszámolójában.
Ha kedvet kaptál ahhoz, hogy részt vegyél ezen a nem mindennapi túrán, akkor bővebb információt ITT találsz.