Donald Trump döntött: visszalép a klímaegyezménytől
A párizsi klímaegyezmény egy megállapodás, melynek célja, hogy a kötelezettséget vállaló államok a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartják az iparosodás előtti mértékhez képest. Obama a bolygó fordulópontjának nevezte az egyezményt. Az elmúlt napokban már tudvalevő volt, hogy a jelenlegi amerikai elnök, Donald Trump hamarosan meghozza döntését arról, részese lesz-e Amerika a klímaegyezménynek, vagy kilép belőle.
Most döntött: kilép. Ezt pedig az amerikai népet megterhelő magas költségekkel indokolta.
Mint fogalmazott, ő egy jobb és tisztességesebb üzletet kíván tető alá hozni. Utalt arra is, hogy a kilépés elhatározásával betartja választási ígéretét, konkrétan azt, hogy az amerikai nép, az amerikai munkások érdekei az elsődlegesek.

A döntéssel tehát gyakorlatilag felmentést kap Amerika a környezetvédelem egyik legfontosabb, sarkalatos szabálya alól, pedig az USA a világ második leghatalmasabb szén-dioxid-kibocsátója Kína mögött az Európai Bizottság adatbázisa szerint. A 24.hu azzal a szemléletes példával él, hogy India 2, Japán 4, Kanada 10, Franciaország 15, Magyarország 46, Új-Zéland 151, Izland pedig 1007 év alatt bocsát ki ugyanannyi szén-dioxidot, mint Amerika EGY év alatt.
Egy 2016. decemberi tanulmány rámutatott, hogy az amerikaiak kilépése tulajdonképpen megpecsételi a klímaegyezményben rögzített célok sorsát.
Trump döntése nem igazán érthető, mivel friss közvélemény-kutatások szerint tízből hét amerikai kiáll a párizsi klímaegyezmény mellett. Tehát a népszerűségét ez a döntés nem igazán fogja növelni, viszont sok más szempontból, például geopolitikailag számtalan ellenséget szerez magának, és hosszútávon komoly költségeket okozhat neki ez a kilépés. De valamiért így döntött.
Kép: Facebook