6 hihetetlen apróság, ami megváltoztatta a történelmünket
A pillangóhatás kifejezés Edward Lorenz-től, a MIT meteorológus professzorától származik, aki egy számítógépes szimulációs programban kimutatta, hogy akár egy egész apró eltérés is gyökeresen megváltoztathatja az időjárást. Hasonlata szerint akár egy pillangó-szárnycsapás is hathat egy héttel későbbi tornádóra.
Az itt felsorolt dolgok önmagukban ugyancsak jelentéktelenek, és kevesen gondolták volna, hogy milyen hatással lesznek a világra. A Listverse listájáról válogattunk.

A szemeteszsák, amely leleplezte az évszázad gyémántrablását
2003-ban betörtek az antwerpeni Gyémánt Világközpontba (AWDC), ahonnan több mint 100 millió dollár értékű zsákmánnyal távoztak. A tolvajok egy áthatolhatatlannak hitt biztonsági rendszeren, köztük radarokon, hőség-detektorokon és szeizmikus szenzorokon jutottak át. A történet egy nyugdíjas fűszeres, bizonyos August Van Camp birtokában lévő erdősávban folytatódott. Mivel a terület az országút mellett volna, sokan dobták ki oda a szemetüket. Egy nappal a rablás után Van Camp úr egy szemetes zsákot talált, és ahogyan már máskor is, hívta a rendőrséget, hogy panaszt tegyen. Aztán megnézte a zsák tartalmát, amelyben videókazetta, félig evett szalámis szendvics mellett üres borítékok is voltak, „Antwerpeni Gyémántközpont” felirattal. Ez utóbbiak voltak az első forró nyomok a rendőrség számára. Aztán a szemétben találtak összegyűrt papírokat, amelyeken leírás volt a biztonsági kamerákról Leonardo Notarbartolónak címezve. A szendvicsről levett DNS-minta szintén az utóbbihoz vezetett, aki a „Torinói Iskola” nevű banda egyik magas rangú tagja volt. Notarbartolót elfogták, 10 évre ítélték. Társit azonban nem adta fel.
Egy elírás, ami megbuktatott egy parlamentet
Első látásra egy elírás, egy nyomdai hiba nem nagy ügy, bárkivel előfordulhat. Mégis a történelemben sok példa van olyan elírásokra, amelyekért valaki súlyos árat fizetett. 1999-ben a kuvaiti parlament bukott meg így.
Az eredeti terv az volt, hogy kinyomtatják a Korán állami verzióját, amely ingyen hozzáférhető lett volna az ország minden polgárának. A kiadó azonban elég trehány munkát végzett, mert az iszlám szent könyvének e kiadásában számos verset hibásan nyomtattak ki, mások pedig egyszerűen kimaradtak belőle. Hamarosan kitört a botrány, a felháborodás célpontja az iszlám ügyek minisztere, Ahmad al-Kulaib volt. A miniszter bizalmi szavazást kért maga ellen, amit elvesztett. Ez azonban nem csillapította a kedélyeket, ezért a kuvaiti emír kénytelen volt feloszlatni a parlamentet.
A vonatút, ahol a molekuláris orvostudomány megszületett

Linus Pauling a 20. század egyik legnagyobb tudósa volt, két Nobel-díjat is kapott. Őt tartják a molekuláris biológia alapítójának, különösen a proteinek struktúrája érdekelte. 1949-ben jelentette meg kollégáival, Harvey Itanóval, S.J. Singerrel és Ibert Wells-szel a Sarlósejtes vérszegénység, molekuláris betegség című tanulmányát, amely először bizonyította, abnormális proteinek okozhatnak emberi betegségeket. E korszakalkotó tanulmány gyökerei egy vonaton történt véletlen találkozásra nyúlnak vissza. Még 1940-ben Irving Sherman, aki orvostanhallgató volt a Johns Hopkins egyetemen, megfigyelte, hogy a sarlósejt-betegek vörös vérsejtjein keresztül haladó fény másképpen jár át, mint a normális sejtek esetében. Publikálta észrevételeit, de nem lett nagy visszhangja. Mindazonáltal eljutott William Castle-hez, a Harvad orvosprofesszorához, aki évekkel később egy vonatfülkében utazott Paulinggal, és beszélgetni kezdtek a biológiáról. Castle említést tett Sherman megfigyeléseiről. Pauling, aki akkor már tanulmányozta a proteineket, és a hemoglobinra gyanakodott, mint a jelenség okozójára. Az elektroforézis nevű protein-elválasztó eljárással elemezte a sarlósejtes betegek és egészségesek mintáit, továbbá azokét, akiket sarlósejteket hordoztak. Felfedezte, hogy az első két csoport tagjainak különböző hemoglobinjaik vannak, míg a harmadik csoportbelieknek mindkét fajtából van. Innen indult el a híres tanulmány.
Ha kíváncsi vagy a többi történelmi érdekességre, lapozz!