6 hihetetlen apróság, ami megváltoztatta a történelmünket
A szoftver-frissítés, amelytől összeomlott egy bankóriás
A szoftver-frissítések sokszor még a hétköznapi számítógép-felhasználóknak is kellemetlenséget okoznak. Egy frissítés elmulasztása általában nem von maga után súlyos következményeket, de egy alkalommal a világ egyik legnagyobb bankcsoportját döntötte romba.
2012. június 19 szokásos napnak indult a Royal Bank of Scotland csoportnál. A technikai stábnak a CA-7 szoftveren kellett frissítést végrehajtania, ami a bank fizetési rendszerét szabályozta. A feladatot állítólag egy tapasztalatlan operátorra bízták, akinek a frissítési próbálkozására hibát jelzett a rendszer. Visszalépéskor azonban véletlenül kitörölte a rendszer egész adatbázisát, ami újra kellett telepíteni és működőképessé tenni. Emiatt hat napon át több millió ember képtelen volt a banktól pénzt felvenni, on-line utalásokat csinálni. Sokan nem tudták határidős számláikat kifizetni, utazók rekedtek külföldön pénz nélkül. Egy hétéves kislány még életveszélybe is került, mert a családja nem tudta kifizetni a kezelését.
A felhők, amelyek megmentették Kokurát és Nagaszaki végzetét okozták
1945. augusztus 9-én felszállt Tinian szigetéről a Bockscar B-29-es bombázó, fedélzetén a Fat Man (Kövér Ember) nevű atombombával. A halálos robbanó szerkezetet Nagaszakira dobták le, de nem ez a város volt az eredeti célpont.
Az Egyesült Államok több potenciális célpontot jelölt ki. Az egyike volt Kiotó, amelyet Henry Stimson hadügyminiszter kívánságára kíméltek el, mivel ott volt nászúton. A másik Kokura volt, ahol egy nap lőszergyár működött. A Bockstarnak útközben találkoznia kellett volna két másik repülőgéppel, a Great Artiste-tal és a Big Stink-kel. Ez utóbbi azonban nem érkezett meg és a másik két gép 50 perces várakozás után tovább repült. Akkorra azonban felhők borították be Kokurát.
Egyes hivatalos verziók szerint az idő romlott el, mások szerint a város feletti felhőket a közeli Javata előző napi bombázásából eredű füst okozta. Egy harmadik verzió szerint a város szándékosan gőzt eresztett a levegőbe a bombázók ellen. Bárhogy is volt, a Bockscar legénysége nem látta a célpontot, és mivel kezdett fogyni az üzemanyaguk, Nagaszaki felé vették az irányt…

Az áramszünet, amelyből a hip-hop diadalmenete lett
A New York-i áramszünetek körül mindig jó sztorik keringenek. Van egy városi legenda, mely szerint az 1965-ös észak-nyugati áramszünet, amely 30 millió embert érintett, kilenc hónappal később megsokszorozta a gyermekáldást. Az 1977-es számlájára pedig a Hip-Hop műfaj elterjedését írják.
1977. július 13-ban New York és környékének nagy része sötétbe borult. A várost akkor pénzügyi válság sújtotta, amelyhez irtózatos hőhullám járult, ráadásul egy David Berkowitz nevű sorozatgyilkos is rettegésben tartotta az embereket. Az áramszünet csak növelte a feszültséget, 31 kerületben került sor fosztogatásokra és vandál cselekedetekre. A fosztogatók között voltak DJ-k, akik remek alkalmat láttak az áramszünetbe, hogy komoly cuccokat „szerezzenek be”. A Hip-Hop akkor már néhány éve megszületett, Dj Kool Herc-et tartják a műfaj elindítójának 1973-ból. 1977-ben már volt néhány konkurense, mint Grandmaster Fladh és Afrika Bambaataa. De még mindig csak szűk közösséget alkottak. Az áramszünet utáni napon azonban már „ezer új DJ” kinálta magát, hála a lopott holmiknak…A történetet a közelmúltban a Netflix zenés darabja, a The Get Down is feldolgozta.