Vége a szabad és egyenlő internetnek
Vége egy szabad korszaknak: az amerikai kommunikációs tanács úgy döntött, hogy a neten a fizetős ügyfelek előnyt élezhetnek a többiekkel szemben.
Az eddigi szabad, semleges internetnek vége, a Szövetségi Kommunikációs Tanács eltörölte azt a szabályt, amely a netszolgáltatókat arra kötelezte eddig, hogy minden adatforgalom egyforma legyen - írta meg az NBC News.
Az FCC öt tagjából 3 a döntés mellett, és 2 ellene szavazott. Ezzel az Obama-kormány idején létrehozott szabályokat eltörölték, és Ajit Pai elnök megfogalmazása szerint az internet mikromenedzselésének ideje jön el.
VIDEÓ: A döntésről
Szerinte mindenki jobban jár így, mert ez egy piacalapú megközelítés, és a vásárlók meg a vállalkozók is profitálhatnak belőle. A nagyobb netes vállalatok a hírt üdvözölték, és ők is azt mondták, hogy az ügyfelek örülnek majd az új szabályozásnak.
Pai elnök abban bízik, hogy a döntésük segíti majd az innovációt is. A szabály szerint az Egyesült Államokban közzé kell tenni a cégeknek az elképzeléseiket, hogy gyorsítanak, blokkolnak, vagy a fizető ügyfeleknek elsőbbséget biztosítanak.
Ugyanakkor többen úgy vélekednek, hogy a kisebb erejű csoportok kevésbé tudnak megjelenni a neten. Úgy vélik, hogy a szolgáltatók a fizetősöknek gyorsítósávot fognak biztosítani, míg a többiek csak nehezen működnek majd.
Több nagyobb - a Szilícium-völgyben székelő - cég is ellenzi a döntést. A Twitter például kiállt a szabad internet mellett.
The @FCC's vote to gut #NetNeutrality rules is a body blow to innovation and free expression. We will continue our fight to defend the open Internet and reverse this misguided decision. https://t.co/TXTQWDiBNC
— Twitter Public Policy (@Policy) 2017. december 14.
Az FCC a változtatás előtt 22 millió kommentet kapott. Tiltakoztak netes nagyágyúk is, például az Apple-társalapítója, Steve Wozniak, az internet létrehozói, Vint Cerf és Sir Tim Berners-Lee is.
A legtöbben úgy vélik, hogy nem azonnal lesz érezhető a döntés hatása, de hosszabb távon jelentkeznek majd a lassítás, blokkolás vagy éppen preferálás következményei.
Today is a dark day. R.I.P American #NetNeutrality pic.twitter.com/qVm6vT8STA
— Heike (@RuigBeertje) 2017. december 15.
Forrás: 24.hu