Több száz gyermek halálát titkolták el, és temették őket tömegsírba skót apácák
Több mint 400 gyerek veszítette életét, és lett tömegsírba temetve az 1981-ig apácák által fenntartott Lanarkshire-i Smyllum Park árvaházban. A kutatók most az árvaház melletti temetőben bukkantak egy 402 gyermek tetemét rejtő jelöletlen sírra - írja a Telegraph.
A Daughters of Charity of St. Vincent de Paul nevű apácarend korábbi tájékoztatásai szerint az árvaházban 158 gyermek halt meg, és őket a közeli St. Mary temetőben helyezték végső nyugalomra.
A nyomozás azonban feltárta, ennek a számnak több mint a duplája a valós adat, vagyis az apácák és a többi gondozó elhallgatta a gyermekek halálát.
Tomorrow's Sunday Post front page - our investigation reveals the scandal of Smyllum #scotpapers #tomorrowspaperstoday pic.twitter.com/sHYi4axbjd
— Sunday Post (@Sunday_Post) 2017. szeptember 9.
A halálesetek feltárására egy nagyobb, az intézetekben jellemző kegyetlen bánásmódot kutató projekt keretében került sor. A nyomozás keretében 15 ezer hivatalos feljegyzést is átfésültek. Először 2004-ben került a nyilvánosság elé, hogy a szociális intézményekben a múltban visszaélés történhetett, amikor a skót kormány nyilvánosan bocsánatot kért a múltban történt, szégyenteljes visszaélések miatt.
"Szívszorító, hogy annyi gyermeket névtelen tömegsírba temettek. Sok évnyi hallgatás után meg kell tudnunk, mi történt valójában" - mondta akkor az egykori miniszterelnök, Jack McConnell.
Azóta az állami gyermekbántalmazási vizsgálatot is elindították, melynek keretében vizsgálták át a Smyllum Park melletti St. Mary's temetőt is.
A 2003-as dokumentumokban 120 gyermekről írtak, akik a Smyllumban haltak meg és a St. Mary's-ben temettek el, de a legfrissebb adatok szerint 402 gyermek teteme hozható összefüggésbe a Smyllummal.
A halálesetek leggyakoribb oka valamilyen betegség (tuberkolózis, influenza, vörös láz) vagy baleset volt - a dokumentáció szerint. Többen alultápláltságban haltak meg.
A Smyllum árvaház 1864 és 1981 között üzemelt. Ezalatt az idő alatt 11 ezer 601 gyermek fordult meg itt. A nyomozás most feltárta, a legtöbb haláleset 1870 és 1930 között történt, és a legtöbb gyermek még 5 éves kora előtt halt meg, nagyon kevesen voltak 15 évnél idősebbek.
Az árvaházat élve elhagyók közül sokan azzal vádolták az apácákat, hogy elhanyagolták és bántalmazták a benti gyerekeket, javarészt az ő panaszaik vezettek oda, hogy életre hívják a Skót Gyermekbántalmazási Vizsgálatot.
A Daughters of Charity jelenlegi tagjai azóta eddig minden sajtómegkeresést elutasítottak, nem kívánnak nyilatkozni, annyit viszont közöltek: mindenben együttműködnek a hatóságokkal, és elítélik a gyermekbántalmazást.
Fotókat az egykori Smyllumról itt találsz.