5 magyar csillagvizsgáló a legnagyobbtól a díjnyertesig
Csillagokat nézni életkortól függetlenül mindenki szeret. Már a kisgyerekek is szívesen lesik az esti égboltot, majd a kamaszkor legromantikusabb pillanataiban ott vannak a csillagfényes éjszakai andalgások, aztán jön a tudományos érdeklődés, hogy mi miért és hogyan vándorol az égen. Egy üstökös, a csillaghullás és látványos égi jelenség sokakat csal ki a csendes, távoli, városi fényektől mentes helyekre.
És bizonyára akadnak jó páran, akiket vonz a misztikus űr látványa, az érdekes történetek, a váratlan felfedezések, és kíváncsiak lennének a speciális távcsövekkel elérhető űrcsodákra. Íme néhány hazai csillagvizsgáló, ahol különleges élményben lehet részetek.

Magyarországon átlagosan 80-120 derült éjszaka van egy évben.
Csillagvizsgálók általában a fényektől távol, magaslatokon találhatók. Nálunk például Budapesten, Győrben, Szegeden, Debrecenben, a Mátrában vagy Veszprémben találhattok szabadon látogatható csillagvizsgálókat.
Az obszervatórium, azaz a csillagvizsgáló, vagy ahogy régen hívták, a csillagda első számú feladata az égbolt megfigyelése, tudományos vizsgálódása, kutatása.
Még ma sem tisztázott, de sokak szerint a Stonehenge is csillagászati célokat szolgált, így egyik legkorábbi ilyen építmény lehet. 988-ban Sirazban már a bolygók mozgásának tanulmányozására készült egy obszervatórium. 1260-ban Dzsingisz kán unokájának, aki kora híres csillagásza volt, építettek egy csillagvizsgálót.
Az első európai csillagvizsgáló 1576-ban épült fel Koppenhága közelében. Ezt követte Párizsban 1667-ben, majd Greenwichben 1676-ban egy-egy új intézmény.

1. Polaris csillagvizsgáló - Óbuda
A csillagvizsgálóban esti távcsöves bemutatókat tartanak. Jó tudni, hogy csak gyenge fények vannak a kupolában, ezért figyelni kell, főleg a gyerekeknek a balesetveszély miatt.
A programban távcsövekkel megmutatják az éppen látható égi látnivalókat és elmesélik, hogy melyik miért érdekes. Megismerhetitek a csillagképeket is, és a hozzájuk kapcsolódó legendákat. Természetesen gyakran vannak rendkívüli csillagos események, aki szerencsés, ilyenben is része lehet.



Az éjszakai csillaglesre tiszta időben érdemes elmenni. Az öltözékkel a szabadban lévő hőmérsékletre készüljetek.
A csillagvizsgálóban szakkörök is működnek, és rendszeresen tartanak programokat, előadásokat is.
VIDEÓ: Polaris csillagvizsgáló
Távcsöves bemutató (derült idő esetén): kedd, csütörtök, szombat 18:00-22:00 között.
Borult idő esetén a 06-1-240-7708 számon lehet érdeklődni.
Bővebb információ ITT.
Fotók: Magyar Csillagászati Egyesület
2. Piszkéstetői obszervatórium
Az intézménybe csoportokat várnak, március 1. és október 31. között, előzetes időpont egyeztetés alapján. A program 1-1,5 órás. Megismerhetitek az obszervatórium feladatait és a távcsöveket. Az itt folyó tudományos munka miatt éjszakai égbolt figyelést nem szerveznek.
A csillagvizsgáló a 944 méter magas Piszkés-tetőn található. Ez a Mátra-hegység ötödik legmagasabb csúcsa. A több mint fél évszázados Piszkéstetõi Obszervatórium a legnagyobb és legjobban felszerelt magyar csillagászati megfigyelőhely. Itt van az ország legnagyobb távcsöve, a legjobb felbontást nyújtó RCC-távcső, és a felfedezésekről híressé vált Schmidt-teleszkóp, és két kisebb távcső is.



Az épületet 1958-ben kezdték el építeni. A helyválasztás nem volt véletlen, a fényszennyezés mentes, tiszta levegő a megfigyelésnek fontos feltétele volt. A közelben volt áram és a patakból víz is. Akkoriban még a környék nem épült be, és gyárak sem bocsátottak ki füstöt.
VIDEÓ: Piszkéstetői obszervatórium
Bejelentkezni csak a [email protected] email címen lehet.
Bővebb információk ITT
3. Uránia Csillagvizsgáló
Derült időben távcsöves bemutatókat tartanak kedd és csütörtök esténként. Egyéni és csoportos látogatókat is várnak az egy órás programra.
A csillagvizsgálóban előadásokat is tartanak. Kiderül például, hogy mit lehet megfigyelni az égen, mesélnek a bolygókról és a Naprendszerről. Sok minden megtudható a csillagok születéséről, az asztrofizikáról vagy például a földön kívüli élet kutatásáról.
A távcsöves bemutató előtt egy 3D-s filmet nézhettek meg az Univerzumról.



A Gellérthegy oldalában lévő Uránia Csillagvizsgáló a csillagászat népszerűsítésével foglalkozik. Az itt lévő, Heyde becenevű, 90 éves távcsőhöz hasonló csak Rio de Janeiróban található. 1981-ben ellopták a 20 cm-es objektívjét, amely 1985-ben került elő. A távcsővel a Holdat, a Szaturnuszt vagy a Jupitert érdemes pásztázni, de akár az Orion-köd is igen látványos.
Csoportoknak jelentkezni, időpontot kérni a 06-1-386-9233 telefonszámon lehet.
Bővebb információk ITT
4. Zselici Csillagpark
A Zselici Tájvédelmi Körzetben (Kaposvár és Pécs között) található Csillagparkban 1,5 órás csillagvizsgálós program keretében megnézhetitek például a Napot is.
A komplexumban sokféle látnivaló van. A csillagvizsgáló mellett 54 személyes planetárium, egy 25 méteres fakilátó, több túraösvény és információs pont található itt. Az éjszakai túráknak tanösvényt építettek ki.




Az épületben több kiállíts is van, ahol a környék élővilága is megismerhető. A csillagászati tárlaton a meteoritokról és a Hubble űrtávcsőről is mesélnek. A planetáriumban pedig a csillagokról, csillagképekről tudhattok meg sok érdekességet.
A sötétedés időpontjától függően éjszakai túrákat is szerveznek, amelyen a csillagos égboltot mutatják be a kupolából és a teraszról. Itt is fontos, hogy a kinti hőmérséklet szerint öltözzetek.
VIDEÓ: Zselici Csillagpark
A programra a csoportoknak előzetes bejelentkezés szükséges.
Bővebb információk ITT
5. Pannon csillagda
A Bakonybélen található csillagda állandó kiállításán a csillagászat és az űrkutatás történetét ismerhetitek meg. Lehet meteoritot simogatni, vagy a szkafanderes ruhával ismerkedni. Távcsövein nappal a napkitöréseket, éjjel a csillagos égboltot mutatják be.
A programok 1,5-2 órásak, a nappaliak nem időjárás függőek. Az éjszakai távcsöves bemutatókon a Holdat, a csillaghalmokat nézhetitek meg. Ha az idő ne megfelelő, akkor vetítéssel mutatják be az éjszakai égboltot. Este a külső időjáráshoz szükséges öltözni.



Az itteni planetárium Magyarország legmodernebb digitális planetáriuma. A 8 méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára vetített kép felbontása kétszer akkora, mint a többi magyarországi planetáriumé. Ráadásul térhatású a hang és 3D-s képet vetítenek. Közép-Európában ez az első és egyetlen Ultra HD felbontású digitális planetárium.
Az éjszakai programokra előzetes bejelentkezés szükséges: [email protected]
Bővebb információk ITT
VIDEÓ: Fekete lyukak – a végtelen túloldalán planetárium show TRAILER
VIDEÓ: Mars - útikalauz stopposoknak
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!