Ősszel is gyönyörű színekben pompázik hazánk egyik legkülönlegesebb botanikus kertje
Vácrátót csodálatos kertje és romantikus története sokakat elvarázsolt már. Hajdanán Vigyázó Ferenc feleségének akart itt csendes otthont teremteni egy csodás kertben.
A szerelmes és gazdag hazafi hagyatéka a sok látogató mellett filmeseket is gyakran csábított ide. Nem véletlenül.
A 27 hektáros, 180 éves kert ma már műemlék- és természetvédelem alatt áll.

A romantikus tájképi kert Magyarország legfajgazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye, melyben 12 ezer növényfajt és fajtát láthatsz. Az állatvilága is különleges, 62 madárfaj, 22 halfaj, 73 féle puhatestű otthona.
A botanikuskert egész évben nyitva van, és érdemes minden évszakban meglátogatni, mert a természet változásai színpompás látványosságot kínálnak. Számtalan virág, fa például ősszel a legszebb, és a sárgába, vörösbe váltó lombhullató fák között is több ritkaság most új arcát mutatja.


Október: Mindszent Hava
Az idei ősz kellemes meleg időjárása a kertnek is kedvező volt, így szinte mindenhol látni virágzó növényeket még októberben is. Íme néhány közülük, amiket mindenképpen érdemes megnézni:
Az egyik leglátványosabb virág ilyenkor a kopasz őszirózsa. Számtalan színben pompázik a lilától a rózsaszínig, a fehértől a kékig. A vad faj Észak-Amerikából származik, nedves réteken érzi jól magát. Érdekesség, hogy nevét New York régebbi elnevezéséről kapta (New Belgium).




A harmatnak és a napfénynek köszönhetően különösen látványosak a pázsitfűfélék. A több mint 10 ezer fajt számláló növénycsaládból itt látható például a közönséges virágnád, amely Japán és Kína napos vidékein őshonos. De van tollfű is, amely akár 5 méterre is megnő.


Érdekesség a kutyatejfélék családjába tartozó ricinus is, amely a meleget szereti, Észak-Afrika, Közel-Kelet tájain akár a 12 métert is elérheti. A növény mérgező, így óvatosan kell vele bánni, bár magjából préselik a ricinusolajat.

Ilyenkor még szépen virágzanak a hajnalkák is, vagy a nálunk ritka kínai tárnicslonc. Az amerikai ecetfának ősszel a termése érdekes, régen az indiánok ecetet készítettek belőle. A vadszőlő mutatós színeket ölt, legszebben a kastély falán pompázik ilyenkor.

A kertben több helyen is találkozhatsz rózsákkal. A különleges színű, illatú, fajtájú rózsák még most is tele vannak szebbnél-szebb virágokkal. Az üvegházak felé sétálva, vagy a bejárat közelében is megtalálod őket.


Az üvegházak egész évben tartogatnak meglepetést. Most például a flamingóvirágokat érdemes alaposan megnézni, mert számtalan változatban virágzanak éppen.



Őszi séta
Az őszi séta leírásában található növényeket is könnyű beazonosítani, hiszen a térkép is jelzi őket, és a fák mellett egy kis táblán a számukat is megtalálod. A leírásban pedig elolvashatod, miért is érdekesek. Kedvcsinálónak most párat mi is elmesélünk:
A vérbükk a romantikus tájképi kertek egyik kedvence. Levelei sötétbordók és makktermésén érdekes nyúlványok vannak. A Virginai mocsárciprus érdekességei a légzőgyökerek. Észak-Amerika mocsaras vidékéről származnak. Lomja ősszel rozsdavörösre vált. A páfrányfenyő a legősibb fafaj a Földön. Kínából származik, leveleiből gyógyteát készítenek. A Bicsiu-banita Japán és Korea területén él, porcelánrószaszín virágainak fűszeres, édes az illata. De szépek a juharok, különleges a lakkfa, és érdemes megszagolni a Kislevelű kacurafát is, amely lombhulláskor mézeskalács illatot áraszt.





A többi érdekességet nem áruljuk el, de hidd el, érdemes a térképen jelzett helyeket végigjárni. A következő hónapok érdekességeit pedig majd a honlapon találod meg.
A kertben persze még sok-sok szép és különleges növényt láthatsz, a páfrányfenyőtől a borókáig, a kávécserjéről a pálmákig.
Novembertől március végéig 8.00-16.00 óra között látogatható a botanikuskert és benne az üvegházak is. Számos programmal készülnek, lehet festeni, de lesz például öko-dizájn fesztivál is.
Bővebb információk ITT